موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور
موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور آماده ارائه خدمات به کارجویان و کارفرمایان محترم می باشد 

 آشنايي با روش‌هاي
حفظ ارزش فردی در محيط كار

شما به پیشرفت های تحصیلی و شغلی خود افتخار می کنید و مشتاقید تا به عرصه چالش های جدید قدم بگذارید. این چالش ها برای شما موقعیت ها و آزمایشاتی را فراهم می آورند که شخصیت و شان شما را زیر بوته آزمایش خواهد برد. به خاطر داشته باشید: نگه داشتن شان شخصی تماما در اعتماد به نفس، عزت نفس و عدالت خلاصه می شود.
در این قسمت چند نکته وجود دارد که با استفاده از آنها ارزش شخصی و عزت نفستان در محل کار هیچ گاه از بین نخواهد رفت.
1- بدون کوچک کردن خود رئیستان را کارآمد جلوه دهید
زمانی که کارفرمای شما ترفیع رتبه می گیرد برای شما دو موقعیت مختلف پیش می آید، یکی اینکه به شما اهمیت نداده و برایتان خلاء ایجاد کند، و دیگر اینکه چون شما یکی از سرمایه های با ارزش شرکت هستید شما را با خود به بخش جدیدی که منتقل شده است ببرد. تنها کاری که باید بکنید این است که مطمئن شوید که او و دیگران از سهم بزرگی که برای شرکت انجام می دهید، آگاه می شوند. خود را در معرض دید قرار دهید، سودمند واقع شوید و برای قبول مسئولیت های جدید آماده باشید، اما به هیچ وجه چاپلوسی نکنید. به ندرت اتفاق می افتد که یک رهبر پر قدرت اطراف خود را با "بله قربان گو" ها پر کند. به موفقیت های خود افتخار کنید و استعداد ها و توانایی هایتان را بروز دهید.
 2- گله و شکایت نکنید
اگر همیشه از کارفرمای خود تقاضای مرخصی کنید و زمانی که به مهلت تحویل پروژه ها نزدیک می شوید از او بخواهید تا وقت بیشتری را در اختیار شما قرار دهد، او به طور حتم از شما منزجر می شود و تاثیر مخالفی بر روی شغل و در نتیجه بر روی عزت نفستان می گذارد. کسانی که دائما در حال گله و شکایت کردن هستند هیچ گاه ترفیع رتبه نمی گیرند. (مدیران همیشه سعی می کنند آنها را به شعبه های دیگر انتقال دهند تا از دستشان راحت شوند.) شما می خواهید رئیستان دوستتان باشد نه دشمنتان؛ پس سعی کنید اسباب ناراحتی و رنجش او را فراهم نسازید. زمانی که میخواهید نزد او بروید مجددا فکر کنید و تمام جوانب گفته های خود را در نظر بگیرید. ارزش خود را با تصمیم گیری های مناسبی که مربوط به حیطه کاری خودتان می شود، حفظ کنید و به دنبال تعریف و تمجید بیهوده از جانب کارفرمایتان نباشید.
 3- مطمئن شوید که شرایط کاری مناسب است
آیا شما حقوق کافی دریافت می کنید، و در یک محیط کاری امن مشغول به کار هستید. برای بدست آوردن حقوق خود قد علم کنید و هیچ گاه عزت نفس و ارزش خود را به خاطر فیش حقوقیتان زیر پا نگذارید. باید به راحتی مواردی که برایتان مهم است را با رئیستان در میان بگذارید، مثلا: ساعات فراغت، کاهش ساعات هفتگی کاری، کارکردن در خانه و فرستادن اطلاعات از طریق رایانه. مدعی باشید اما پرخاشگر نباشید؛ و همیشه بر روی فواید و مزایای کارهای خود برای شرکت تاکید داشته باشید. با ارزشی که برای کارفرمایتان قائل هستید و با اتکا به عزت نفس، احتمال پذیرش طرح ها و پیشنهاداتتان را افزایش دهید.
4- همیشه از اکثریت پیروی نکنید
همکاری و تشریک مساعی داشته باشید، اما هیچ گاه اجازه ندهید تا دیگران از شما استفاده کنند. اگر اجازه دهید تا همکارانتان تمام کارها را بر روی سر شما بریزند ارزش و احترامتان پایین می آید و در عوض آنها به وسیله کاری که شما را آنرا به خوبی انجام داده اید افتخار کسب می کنند. بد نیست گاهی استقلال خود را امتحان کنید. اگر همه از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر سر خود را با کارهای غیركاري گرم می کنند لازم نیست که شما هم مشابه آنها عمل کنید. برای مسائل مهم مثل ایمنی در محل کار، حقوق و مزایا خوب است به جمع بپیوندید، اما علاوه بر اینکه در چنین جمع های شرکت می کنید، بهتر است برای  افزایش درآمد با مدیریت رودررو صحبت کنید. اگر دوربین های  ایمنی در تمام قسمت های محل کار شما برای جلوگیری از تقلب نصب شده و تصور می کنید که این امر به حقوق و استقلال شما آسب می رساند، ارزش آنرا دارد که در مقابل آنها بایستید. پیش از اینکه به دیگران برای محافظت از حقوقشان بپیوندید، تمام جوانب کار خود را در نظر بگیرید.
 5- اجازه ندهید تا عنوان دلقک و یا لوده بخش را به شما بدهند
بد نیست که در ساعات بی کاری و اوقات فراغت خود بخندید و شادی کنید اما نباید زیاده روی کنید. ادب مساوی است با ارزش. خنداندن مردم در زمان سخنرانی و یا کنفرانس یک ویژگی شایان ذکر است اما اگر همکارانتان شما را به عنوان دلقک و جوکر بشناسند، هیچ کس شما را جدی نمی گیرد و چیزی نمی گذرد که عزت نفس خود را از دست خواهید داد.
6- مشکلات شخصی را به محل کار نبرید
بلند صحبت کردن با تلفن در محل کار هیچ جایی ندارد. اگر شما جر و بحث دارید و یا برای بخشش از طرف کسی که آنسوی خط تلفن است گریه زاری سر دهید و یا او را ببوسید، باید آنرا در خارج از دفتر کار و به وسیله تلفن همراه انجام دهید. پیش از اینکه بخواهید با هر یک از همکارانتان ارتباط برقرار کنید به تاثیراتی که ممکن است او بر روی مسائل کاری شما بگذارد به دقت فکر کنید. اگر به خاطر کارهایی بدي که با یکی از همکارانتان انجام داده اید، ارتباط خود را با او قطع کرده اید این امر منجر به نابودی شان و ارزش شما خواهد شد، چرا که به زودی تمام کارمندان از تمام مواردی که شما سعی می کنید مخفی نگه دارید، آگاه خواهند شد.
7- جلوی خشم خود را بگیرید و احساساتتان را کنترل کنید
زمانی که یکی از همکاران، کار خود را سر موقع انجام ندهد و تاثیر آن مستقیما بر روی بازده شما تاثیر بگذارد، طبیعی است که شما ناراحت، رنجیده و عصبانی شوید. اما نحوه برخورد شما با قضیه، میزان ادراک شما را برای سایرین روشن می کند. اگر انسان کم طاقتی هستید باید مراقب باشید که در زمان عصبانیت حرکت ناشایستی از شما سرنزند. با کنترل احساسات، ارزش و شان خود را بالا ببرید. اگر چیزی بگویید و یا حرکتی انجام دهید که نباید، سریعا برای نجات ابروی خود عذر خواهی کنید.
8- مراقب آزار و اذیت ها باشید
خط مشی و سیاست های شرکت را به دقت بررسی کنید. اگر همواره از طریق یکی از همکارانتان تحقیر می شوید، و یا یکی از کارمندان ارتباط نا مناسب جنسی با ارباب رجوع برقرار می کند، اعتراض کنید. درست مثل قلدری کردن در حیاط مدرسه، آزارهایی که در محل کار به وقوع می پیوندد، بر روی ارزش و شان شخصی شما تاثیر می گذارد.
9- خلاقیت و توانایی خود را در مدیریت اثبات کنید
ابتکار و نوآوری به عنوان رمز تجارت آینده محسوب می شود. در حین انجام کارهای روزمره دید خود را بر روی تصاویر بزرگتر معطوف کنید. همیشه از فعالیت ها و تغییرات رقبا مطلع باشید. اگر بر اساس غریزه و درک شغلی خود عمل کنید، همیشه رضایت شغلی بیشتری کسب کرده و اعتماد به نفستان افزایش پیدا خواهد کرد. شالوده دانش خود را افزایش داده و از استعدادها و خلاقیت های خود در زمینه رشد شرکت بهره بگیرید.
10- ارزش های خود را زیر پا نگذارید
مسئولیت رفتار هر کس به عهده خودش می باشد. اگر از شما خواسته شد که یک کار غیر قانونی و یا غیر اخلاقی انجام دهید بر روی تاثیرات دراز مدت آن فکر کنید. رفتاری موقر، با احترام و معزز به همراه  درستی و غرور از خود نشان دهید. برای اینکه به شانتان آسیبی وارد نیاید باید در یک آینه به خود نگاه کنید و مطمئن شوید که از روی وجدان کار می کنید و از انجام هر چه در حد توانتان باشد کوتاهی نمی کنید. اگر این موارد را رعایت کنید در پایان هر روز، حس رضایت و موفقیت در انجام کارها به شما دست خواهد داد.
منبع: سایت مردمان

موضوعات مرتبط: مقالات
[ پنجشنبه بیست و نهم مهر 1389 ] [ 12:11 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]

 روان‌شناسی محیط کار

اگر افراد در یك روز كاری، دارای خلق‌وخوی شادی باشند، به احتمال زیاد نسبت به روزهای دیگر، خلاق‌تر هستند شادمانی موجب ارتقای بهره‌وری می‌شود!
افراد شاد، بهتر از دیگران كار می‌كنند:
- افراد شاد، حامل پیام‌ها و رفتارهای شادی‌بخش هستند و در محیط كار، روابط خوبی با همكاران دارند درنتیجه:
- در كار گروهی، همكاری بهتری خواهند داشت.
- اگر مدیر باشند، روابط خوبی با كاركنان دارند.
- اگر در مشاغل اداری و خدماتی باشند، مشتریان راضی‌تر خواهند بود.
- اگر در بخش فروش باشند، میزان فروش بیش‌تری خواهند داشت.
افراد شاد، خلاق‌ترند:
اگر افراد در یك روز كاری، دارای خلق‌وخوی شادی باشند، به احتمال زیاد نسبت به روزهای دیگر، خلاق‌تر هستند. از نظر فرآیند شناختی، افراد شاد به لحاظ روانی، منعطف و گشوده‌ذهن بوده و تفكر خلاق دارند.
افراد شاد، مشكلات را حل می‌كنند به‌جای آن‌كه مرتب شكایت كنند:
وقتی شغل خود را دوست نداشته باشید، هر كپه‌ی خاك به‌نظر یك كوه می‌آید. دشوار است بتوانید هر مشكلی را بدون زحمت و تلاش و فقط با نق‌زدن حل‌كنید. شادبودن موجب می‌شود که به مشكلات، از جنبه‌های مختلف بنگرید.
افراد شاد، انرژی بیش‌تری دارند:
افراد شاد، از انرژی بیش‌تری برخوردارند بنابراین بهتر می‌توانند از عهده‌ی كارها برآیند.
افراد شاد، خوش‌بین‌ترند:
افراد شاد، مثبت‌اندیش‌تر و دارای چشم‌انداز مثبتی هستند. دكتر «مارتین سیلگمن» خوش‌بینی را روشی برای موفقیت و بهره‌وری بیش‌تر می‌داند.
افراد شاد، باانگیزه‌ترند:
انگیزه‌ی كم به‌معنی بهره‌وری پایین است. یكی از روش‌های مطمئن افزایش انگیزش در افراد، تقویت روحیه‌ی شادابی در آنان است.
افراد شاد، كم‌تر بیمار می‌شوند:
اگر شغل‌تان را دوست نداشته باشید، احتمال این‌كه به بیماری‌هایی مانند دیابت، فشارخون، سردرد، زخم معده، دیسك كمر و... مبتلا شوید، زیاد است. افراد غمگین، بیش‌تر مستعد استرس‌ها و افسردگی‌های شغلی هستند. نتایج مطالعه‌ای كه در زمینه‌ی تأثیر فشارهای شغلی بر سلامت در میان بیش از دوهزارنفر از پرستاران در «آمریكا» صورت‌گرفت، نشان‌می‌دهد پرستارانی كه شغل خود را دوست‌ندارند، بیش از دیگران در معرض ابتلا به سایر بیماری‌ها هستند و سلامت جسمی و درمانی آنان، بیش‌تر از كم‌‌تحركی و سیگاركشیدن، در معرض خطر می‌باشد.
افراد شاد، آموزش‌پذیرترند:
وقتی شاد و در كمال آرامش هستید، ذهن‌تان برای یادگیری مطالب جدید، آماده‌تر است؛ درنتیجه بهره‌وری افزایش می‌یابد.
افراد شاد، كم‌تر نگران خطاكردن هستند؛ درنتیجه كم‌تر مرتكب خطا می‌شوند:
وقتی در محیط كار، شاد هستید، خطاهای تصادفی، كم‌تر شما را دچار هراس می‌كند؛ به خودتان مسلط می‌شوید و از این خطا پند می‌آموزید و به كارتان ادامه می‌دهید، به دیگران نمی‌گویید: «دست و پایم را گم‌كرده‌ام، كار را شما ادامه دهید»؛ بلكه استوار و محكم مسؤولیت خطا را پذیرفته، عذرخواهی كرده و آن را جبران می‌كنید. این نگرش همراه با آرامش، بدین معنی‌ست كه احتمال بروز خطا را كم كرده‌اید.
افراد شاد، بهتر تصمیم می‌گیرند:
روش‌های كاری افراد غمگین، حادثه‌ساز است چون تمركز حواس كافی ندارند، در چارچوب اهداف سازمان فعالیت نمی‌كنند و این‌كه آنی تصمیم‌بگیرند، زیاد است؛ برعكس افراد شاد، تصمیمات بهتر و منطقی‌تری می‌گیرند و در كارشان همیشه اولویت‌بندی وجود دارد.
آفتاب یزد 6/7

موضوعات مرتبط: مقالات
[ پنجشنبه بیست و نهم مهر 1389 ] [ 12:5 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
وزير كار:
ميزان تحقق وعده‌ي ايجاد 1.1 ميليون شغل وضعيت قابل قبولي دارد

وزير كار گفت: همان‌طور كه قبلا گفته‌ بوديم تلاش داريم كه امسال يك ميليون و 100 هزار شغل ايجاد كنيم و براساس آخرين گزارش‌هاي دريافت شده، تاكنون استان‌ها در اين ارتباط عملكرد خوبي داشته‌اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، عبدالرضا شيخ‌الاسلامي امروز در حاشيه جلسه دولت با بيان اين كه اميد ما براي تحقق اين وعده تقويت شده است، ادامه داد: در اين راستا متناسب با برنامه پيش‌بيني شده حركت كرده‌ايم و معدل عملكرد در اين زمينه در استان‌ها و حاصل جمع آن در كشور وضعيت قابل قبولي دارد.

وي افزود: ما اكنون در برخي استان‌ها در ارتباط با تحقق اين موضوع از 70 درصد نيز جلوتر رفته‌ايم، گرچه در تعدادي از استان‌ها ميزان تحقق اين موضوع از 50 درصد كم‌تر است.

وزير كار گفت: هفت ماه از سال مي‌گذرد و مي‌توان گفت از نظر زمان‌بندي اجراي اين موضوع، ما از برنامه جلوتريم و اين انتظار نيز وجود دارد كه در ماه‌هاي باقي‌ مانده در اين راستا بهتر عمل شود.

شيخ‌الاسلامي افزود: استانداران در اين زمينه بسيار خوب عمل كردند و ما در جريان پيشرفت كارها قرار داريم و اگر نارسايي‌هاي وجود دارد، سعي مي‌كنيم آن را شناسايي و رفع كنيم.

منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)


موضوعات مرتبط: اخبار
[ چهارشنبه بیست و هشتم مهر 1389 ] [ 18:53 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]

در گفتگو با مهر اعلام شد:
آخرین وضعیت واگذاری سهام عدالت کارگران / ایجاد سامانه ثبت نام

عضو شورای عالی کار از ایجاد سامانه شناسایی و ثبت نام از کارگران ساختمانی و فصلی برای واگذاری سهام عدالت خبر داد و گفت: شناسایی مشمولان از طریق کارت مهارت، کد بیمه و تایید تشکلهای کارگری صورت می گیرد.

ولی الله صالحی در گفتگو با مهر از برنامه ریزی وزارت کار برای ایجاد سامانه ثبت نام از کارگران ساختمانی و فصلی مشمول دریافت سهام عدالت خبر داد و گفت: از هر زمانی که این سامانه آماده شود متقاضیان می توانند با مراجعه به آن مشخصات خود را وارد کنند.

عضو شورای عالی کار اظهار داشت: متقاضیان باید دقت کنند در زمان مراجعه به سامانه ثبت نامی علاوه بر ثبت مشخصات فردی و اطلاعات مورد نیاز، کد بیمه خود را نیز وارد کنند. کد اعلام شده توسط متقاضی از تامین اجتماعی استعلام می شود.

صالحی در پاسخ به این سئوال که برای کارگران فاقد بیمه چه پیش بینی صورت گرفته است؟ ادامه داد: این دسته از کارگران اگر از فنی و حرفه ای مدارک مهارتی دارند باید تاییدیه ارائه کنند.

وی افزود: در نهایت کارگرانی که هیچ یک از موارد یاد شده را نداشته باشند می توانند با مراجعه به تشکلهای کارگری و طرح درخواست مورد شناسایی قرار گیرند.

این مقام مسئول کارگری افزود: در نهایت لیست افراد شناسایی شده در قالب کد رهگیری به سازمان خصوصی سازی ارسال می شود تا در آنجا نیز مورد کنترل و ویرایش نهایی قرار گیرد.

به گفته صالحی، یکی از مهمترین مواردی که توسط سازمان خصوصی سازی مورد بررسی قرار می گیرد شناسایی متقاضیان تکراری است تا در نهایت لیست افرادی بماند که تاکنون در قالبهای دیگر سهام عدالت دریافت نکرده باشند.

وی همچنین به همکاری دستگاه‌های مختلف برای واگذاری سهام عدالت کارگران اشاره کرد و بیان داشت: وزارتخانه های اقتصاد، کار و امور اجتماعی، جهاد کشاورزی و تشکلهای کارگری برای واگذاری سهام کارگران اقداماتی را انجام خواهند داد.

نماینده کارگران در شورای عالی کار تصریح کرد: در هر صورت به دلیل پراکندگی و مشخص نبودن آمار واقعی کارگران مشمول دریافت سهام عدالت، ممکن است کمی هماهنگی ها به طول بیانجامد.

منبع :خبرگزاری مهر


موضوعات مرتبط: اخبار
[ چهارشنبه بیست و هشتم مهر 1389 ] [ 18:48 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
 سر و صداي محيط كار، بيماري قلبي به دنبال دارد؟

يكي از مهم ترين بيماري ها، بيماري هاي قلبي است و همانطور كه مي دانيد در صورت غفلت پيامد جبران ناپذيري به دنبال دارد.
هموطن آنلاین _اگر به مقوله بهداشت كار توجه كنيد، در مي يابيد كه محيط كار هر فرد نقش بزرگي در سلامت او دارد. چنانچه بسياري از بيماري ها هستند كه تنها به خاطر شرايط شغلي شخص حاصل مي شوند. حتي بسياري از آنها نيز نهفته باقي مانده و سال ها بعد ظهور پيدا مي كنند.
يكي از مهم ترين اين بيماري ها، بيماري هاي قلبي است و همانطور كه مي دانيد در صورت غفلت پيامد جبران ناپذيري به دنبال دارد. اما از جمله شرايط شغلي كه باعث بروز اين بيماري مي شود عبارتست از: گرما و سرماي زياد محيط، استعمال دخانيات توسط همكاران و وجود دود سيگار در هوا، استرس و تنش كاري، وجود گازهاي سمي، عدم تعادل در فعاليت هاي بدني مثل اين كه فرد خيلي كم يا خيلي زياد فعاليت داشته باشد.
همچنين گفتني است يكي ديگر از عواملي كه باعث بروز اختلال قلبي مي شود، وجود سر و صداي زياد در محيط كار است؛ چراكه وجود سر و صدا با افزايش فشار خون و در نتيجه بيماري قلبي همراه است. پس تا مي توانيد از سر و صدا دوري كنيد.

 منبع :بازارکار

موضوعات مرتبط: اخبار
[ چهارشنبه بیست و هشتم مهر 1389 ] [ 12:28 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
 تدوين منشور وزارت كار با رويكرد انعطاف در برابر تغييرات اداري و مديريتي

رئيس مركز نوسازي، تحول اداري و بودجه وزارت كار با بيان اينكه برنامه‌ريزي‌ها در اين وزارتخانه تا كنون ايستا بوده است، گفت: در تدوين منشور جديد به منشوري منعطف خواهيم رسيد تا با ايجاد تغييرات در سطوح مختلف مديريتي و ديگر موضوعات خللي در اجراي برنامه به وجود نيايد.
محمدرضا گلرو در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي باشگاه خبري فارس «توانا»، با اشاره به اجرايي كردن منشور كاري وزارت كار و امور اجتماعي، اظهار داشت: در حال حاضر كميته‌هايي براي اين موضوع تشكيل شده است تا مركز نوسازي و تحول اداري وزارتخانه به عنوان متولي با تمامي معاونت‌هاي وزارت كار در اين زمينه همكاري كند.
وي ادامه داد: هدف از تشكيل كميته‌هاي مختلف پيگيري ويژه تحقق منشور كاري وزارت كار است، در حال حاضر مجددا كل برنامه‌هاي منشور براي اجرا در دست بررسي است تا در صورت نياز به اصلاح ساختار و تغيير در منشور اقدامات لازم صورت گيرد.
رئيس مركز نوسازي، تحول اداري و بودجه وزارت كار و امور اجتماعي با بيان اينكه تدوين و تبيين برنامه‌هاي كاري براي تحقق اهداف منشور ضروري است، گفت: فعاليت‌هاي وزارت كار از اين به بعد بايد ذيل منشور اين وزارتخانه تدوين شود و اصلاحات جديد، به منظور تدوين منشوري به عنوان سند بالادستي در محور برنامه‌ريزي‌هاي عملياتي اين وزارتخانه قرار مي‌گيرد.
گلرو در پاسخ به اين سوال كه منشور وزير كار قابليت ارتقاء به سند بالادستي براي برنامه‌ريزي در وزارت كار و اموراجتماعي را دارد، تصريح كرد: اين منشور در برخي موارد عملياتي و نيز قابليت استراتژي شدن را دارد و بايد توجه داشت در قسمت‌هايي كه منشور عملياتي باشد نمي‌توان از آن به عنوان سند بالادستي استفاده كرد.
وي با بيان اينكه در حال حاضر بر روي اين منشور دو برنامه جدا در حال انجام است، تاكيد كرد: هم‌اكنون فعاليت‌هاي جاري وزارتخانه متناسب با نياز منشور تعريف و اصلاح مي‌شود و گام بعدي اين است كه منشور به عنوان سند بالادستي بخش‌هايي كه مولفه‌هاي يك سند بالادستي را ندارد، اصلاح شود.
به گفته گلرو، اين منشور با حضور معاونان و وزير كار و امور اجتماعي در كارگروه به عنوان سند پنج ساله يا سه ساله تدوين و نهايي خواهد شد تا متناسب با شرايط محيطي به عنوان برنامه استراتژيك قلمداد شود و با توجه به اينكه در برنامه استراتژيك، بايد نگاه بلندمدت يا ميان‌مدت مد نظر باشد،همچنين اين موضوع نياز به الزاماتي دارد و در صورتي كه كاستي‌هايي داشته باشد برطرف خواهد شد.
رئيس مركز نوسازي، تحول اداري و بودجه وزارت كار و امور اجتماعي يكي از اهداف اين وزارتخانه را استفاده از برنامه‌ريزي پويا دانست و خاطرنشان كرد: تاكنون برنامه‌‌ريزي‌ها در وزارتخانه به صورت ايستا بوده است و براي ايجاد تغييرات در فضاي كسب و كار مدلي انعطاف‌پذير بايد وجود داشته باشد، در حال حاضر از منشور فعلي به منشوري منعطف خواهيم رسيد تا با ايجاد تغييرات در سطوح مختلف مديريتي و ديگر موضوعات خللي در اجراي برنامه به وجود نيايد.
وي اشاره كرد: منشور كاري وزارت كار و اموراجتماعي به عنوان پايه برنامه‌هاي عملياتي وزارتخانه خواهد بود تا طي يك فرايند چند ساله اجرا شود.
به گفته اين مقام مسئول، حركت به سوي برنامه‌ريزي پويا در وزارت كار يك نياز اساسي است كه حتي براي كل كشور نيز ضروري است و وجود شاخص‌هاي كمي و كيفي پس از تدوين استراتژي و در مرحله اجرا تدوين خواهد شد، در حال حاضر در اين منشور نمي‌توان از آمارها و شاخص‌هاي كمي استفاده كرد.
گلرو افزود: براي اجرايي كردن منشور در برش‌هاي سالانه وزارت كار نياز به خط‌ ‌مشي‌ دارد كه در آن از شاخص‌هاي مختلف استفاده مي‌شود.

منبع :بازارکار


موضوعات مرتبط: اخبار
[ چهارشنبه بیست و هشتم مهر 1389 ] [ 10:25 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]

 کارفرمایان ملزم به بیمه کردن کارگران از روز اول اشتغال هستند

صندوق تامین اجتماعی اعلام کرد: کارفرمایان کارگاههای مشمول قانون تأمین‌اجتماعی باید ظرف 15 روز از تاریخ تأسیس برای بیمه‌کردن کارگران خود از روز اول اشتغال به نزدیکترین شعبه تأمین‌اجتماعی واقع در محدوده کارگاه خود مراجعه کنند.
به گزارش خبرگزاری مهر، کارفرمایان موظفند با تحویل مدارکی به شعبه مربوطه که نشانگر کارفرما بودن آنهاست، کدکارگاه دریافت کنند.
جواز کسب صنفی معتبر، پروانه تأسیس یا بهره‌برداری، اسناد مالکیت یا اسناد اجاره یا صلح‌نامه کارگاه، احکام مراجع قضایی مبنی بر مالکیت اجاره کارگاه، تأئیدیه اتحادیه یا مجمع امور صنفی برای کارفرمایان کارگاه‌های تازه تأسیس که دارای شخصیت حقوقی هستند، ارائه نامه اعلام تأسیس شرکت در روزنامه رسمی که آگهی تأسیس شرکت در آن اعلام شده به همراه اساسنامه شرکت، برای تشکیل پرونده از مواردی است که برای اثبات کارفرما بودن شخص الزامی است.
همچنین در تحویل به هنگام لیست، باید اصل و تصویر شناسنامه تمام کارگران کارگاه به واحد نام‌نویسی شعبه ارائه شود، کارفرمایان نیز باید لیست مزد و حقوق کارگران خود را هر ماه براساس فرم‌های ارائه شده از سوی شعب تأمین‌اجتماعی، تنظیم کرده و به شعبه مربوطه تحویل دهند.
 باتوجه به اینکه تنظیم و ارسال لیست ماهانه موجب صرف وقت نسبتاً زیادی از طرف کارفرمایان و شعب صندوق تأمین‌اجتماعی می‌شود، کارفرمایان می‌توانند، لیست مزد و حقوق کارگران خود را به صورت لیست دوره‌ای و با هماهنگی شعب مربوطه تنظیم و تحویل دهند و فقط تغییرات احتمالی آن را به طور ماهانه گزارش کنند.

منبع :بازارکار


موضوعات مرتبط: اخبار
[ سه شنبه بیست و هفتم مهر 1389 ] [ 13:3 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
 پرداخت بیمه بیکاری به پرداخت حق بیمه افراد بستگی دارد

صندوق تامین اجتماعی اعلام کرد: بر اساس شرایط دریافت مقرری بیمه بیکاری، مدت پرداخت مقرری بیمه‌بیکاری به بیمه‌شدگان واجد شرایط، به سابقه پرداخت حق‌بیمه و اینکه افراد مشمول بیمه بیکاری باشند بستگی دارد.
به گزارش خبرنگار مهر، براساس اعلام این صندوق بیکار از نظر قانون بیمه‌بیکاری بیمه‌شده‌ای است که بدون میل و اراده خود بیکار شده و آماده به کار باشد.
براساس این قانون، چنانچه بیمه‌شده‌ای به علت تغییرات ساختار اقتصادی کارگاه مربوطه و به تشخیص وزارتخانه ذی‌ربط و تأیید شورای‌عالی کار، بیکار موقت شناخته شود، همچنین بیمه‌شدگانی که به علت حوادث غیرمترقبه مانند سیل، زلزله، جنگ، آتش‌سوزی و... بیکار شوند، نیز مشمول مقررات این قانون هستند.
بر اساس این گزارش تشخیص ارادی بودن یا غیرارادی بودن بیکاری بیمه‌شده به عهده کمیته‌ای متشکل از نمایندگان صندوق تأمین‌اجتماعی و اداره کار و اموراجتماعی محل اشتغال بیمه‌شده است.
بیمه‌شدگانی مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری هستند که در مرحله اول مشمول قانون کار و تأمین‌اجتماعی باشند و همچنین تبعه کشورهای خارجی و نیز مستمری‌بگیر و ازکارافتاده کلی نباشند.

منبع :بازارکار


موضوعات مرتبط: اخبار
[ یکشنبه بیست و پنجم مهر 1389 ] [ 11:54 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
 وزير كار:
احياي شوراي سه جانبه ملي در دستور كار است

وزير كار خبر داد كه احياي شوراي سه جانبه ملي در دستور كار اين وزارتخانه است.
به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، عبدالرضا شيخ‌الاسلامي امروز در كنفرانس بين‌المللي‌ ماندگاري، ظرفيت‌سازي و توانمندسازي شركت‌ها و سازمان‌هاي پروژه محور با تاكيد بر اينكه رويكرد سه جانبه‌گرايي جزو امهات برنامه‌هاي اين وزارتخانه است، تاكيد كرد: من بر اين موضوع پافشاري مي‌كنم و سه جانبه گرايي در وزارت كار امروز يك شعار و بيان تشريفاتي نيست، بلكه سخني برآمده از اعتقادات قلبي است.
وي با تاكيد بر اينكه دولت نبايد در همه‌ امور از ابتدا تا انتها تولي و تصدي كارها را برعهده داشته باشد، گفت: ديدگاه ما اين است كه بين منافع دولت كارگر و كارفرما هيچ تضاد و تعارضي وجود ندارد و برخلاف آنچه در غرب با عنوان چانه زني براي منافع يك طرف وجود دارد، در ديدگاه ما منافع هر سه طرف به هم گره خورده است.
شيخ‌الاسلامي در ادامه با تاكيد بر اينكه موضوع كار شايسته نيز در دستور كار اين وزارتخانه است، گفت: براي تدوين سند ملي كار شايسته ابتدا بايد يك پيش‌نويس تهيه شود كه هم اكنون اين مرحله از كار در موسسه كار و تامين اجتماعي در حال انجام است و به زودي اصل آن مطرح خواهد شد.
او با اشاره به اينكه وزارت كار و امور اجتماعي سياست گريز از حاشيه‌ها را پيگيري مي‌كند، گفت: روش ما كار در فضاي كارشناسي، به دور از آنچه در رسانه‌ها و ساير محافل به صورت كاذب مطرح مي‌شود، است.
وي همچنين بر لزوم توسعه سرمايه انساني در كشور به عنوان يكي از مسائل اصلي پيش رو اشاره و خاطرنشان كرد: اگرچه اين موضوع از مهمترين مسائل امروز كشور است، اما به نظر من هنوز كشور در مسير درستي اين موضوع را پيگيري نمي‌كند.
منبع :بازارکار


موضوعات مرتبط: اخبار
[ شنبه بیست و چهارم مهر 1389 ] [ 18:32 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
 گزارش ديده‌بان جهاني كارآفريني‌
رتبه ‌٢١ از ‌٤٣ ايران در شاخص كارآفريني تثبيت شده با رشد بالا

گرچه همواره تاكيد مي‌شود كارآفريني الزامات معادل آفريدن كار و اشتغال‌زايي نيست، ولي يكي از نتايج كارآفريني مي‌تواند، اشتغال ‌زايي باشد. بر همين اساس يكي از معيارهاي اندازه‌گيري و ارزيابي كارآفرينانه، ميزان اشتغال‌زايي آن‌هاست كه در ديده بان جهاني كارآفريني و ساير مدل‌هاي اندازه‌گيري كارآفريني مانند برنامه EIP سازمان همكاري‌هاي اقتصادي و توسعه‌ي (OECD) مورد توجه است.
به گزارش خبرنگار كار و اشتغال خبرگزاري دانشجويان (ايسنا)، بر اين اساس شاخص كارآفريني نوپا با رشد بالا، سالانه اندازه‌گيري مي‌شود. منظور از كارآفرينان نوپا با رشد بالا، كارآفريناني هستند كه هم اكنون بيش از 20 نفر را مشغول به كار كرده‌ است.
مطابق نتايج 2008 GEM، نرخ كارآفريني نوپا با رشد بالا در ايران برابر 87 درصد بوده و از ميانگين 42 كشور عضو كمتر است. در واقع هر 10 هزار نفر در ايران 87 نفر داراي كسب و كار با رشد بالا (بيش از 20 نفر شاغل) هستند.
ي مدل GEM مولد اصلي رشد اقتصادي كشورها، شركت‌هاي بزرگ (اقتصادي اصلي) هستند و از ارتباط شركت‌هاي بزرگ با ديگر كسب و كارهاي كوچك‌تر كه نقش تامين منابع اوليه را برعهده دارند، چرخه‌ اقتصادي روان و وسيع‌تري به دست خواهد آمد.
اين تعامل در تثبيت كسب و كارهاي نوپا موثر بوده، تمايل اين نوع شركت را براي جذب تعداد بيشتر كاركنان و اشتغال‌ازيي در پي دارد، چرا كه با قرار گرفتن شركت‌هاي جديد و نوظهور در يك چرخه‌ اقتصادي متصل و وابسته به هم، امنيت حضور در آينده را تا حدود زيادي تامين مي‌كنند و ريسك خروج از كسب و كار و مسائل مربوط به اخراج پرسنل و هزينه‌هاي ديگر را كاهش مي‌دهد.

 منبع :بازارکار


موضوعات مرتبط: اخبار
[ شنبه بیست و چهارم مهر 1389 ] [ 12:16 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
 دور کاری از حرف تا عمل؛
اخراج تدریجی در دستور کار نیست
دورکاری به عنوان طرحی برای افزایش بهره وری کارکنان، کاهش میزان مصرف انرژی و افزایش مدت زمان حضور افراد در منازل در دستور کار اجرای دستگاه‌های دولتی قرار گرفته است.
دورکاری واژه ای است که در سال جاری از سوی وزارت کار مطرح و در دولت تصویب شد. از این طریق قرار است بخشی از مشاغلی که قابلیت انجام در منازل را دارد، منتقل شوند و کارکنان ادارات و سازمانهای دولتی آنها را در منازل خود انجام و به اداره مطبوع خود ارسال کنند.
دور کاری و دلایل آن کاهش هزینه ها، صرفه جویی در وقت، جلوگیری از اتلاف انرژی، بیشتر شدن زمان ماندن کارکنان در منزل که در این گروهها طبقه بندی می شوند و جلوگیری از رفت و آمدهای غیرضروری از دلایلی است که وزیر کار و امور اجتماعی آنها را باعث مطرح کردن دورکاری دانسته است.
شیخ الاسلامی عدم کاهش دستمزد و حقوق افرادی که به دلیل اجرای دورکاری در منازل خواهند ماند را از ویژگیهای آن دانست تا از این طریق افراد به سمت دورکاری گرایش پیدا کنند. در واقع وزیر کار بالا رفتن بهره وری افراد در کار را از طریق اجرای دورکاری موثر می داند.
هدف دور کاری اخراج تدریجی نیست وی اینکه دورکاری مقدمه ای خواهد بود برای اخراج افراد را با اطمینان رد کرد و افزود: ممکن است برخی مشاغل وجود داشته باشند که افراد بتوانند از منازل خود و با استفاده از اینترنت انجام دهند و این ماندن آنها در منازل باعث می شود تا زمان بیشتری را در کنار خانواده خود داشته باشند. هم اکنون تایپ نامه های اداری توسط تایپیست‌ها از نمونه هایی است که امکان انجام آن از منازل وجود دارد.
در همین حال، 31 خرداد ماه سالجاری بود که آئین نامه دورکاری یا همان "تله ورکینگ" در دولت تصویب و از سوی رئیس جمهور ابلاغ شد.
گسترش "تله ورکینگ"طبق آئین نامه ای که دولت برای دورکاری تنظیم کرده است، افراد پس از پذیرش کار آن را در منزل و یا محل دیگری انجام و سپس تحویل خواهند داد، در این زمینه نحوه پرداخت به کارکنان بر اساس کاری خواهد بود که انجام می شود. اضافه کار و امکانات دیگر نیز برای تشویق کارکنان در آئین نامه پیش بینی شده است.
در این طرح علاوه بر اینکه شناسایی و احصاء مشاغل قابل انجام به عهده دستگاهها گذاشته شده است، هدف تغییر نظام پرداخت دستمزد از ساعتی به کارمزدی نیز مدنظر است.
دولت: اینترنت پرسرعت می دهیم یکی از مهمترین مواردی که در دورکاری مطرح می شود فراهم بودن امکان استفاده از سیستمهای الکترونیک است به نحوی که افراد بتوانند از طریق اینترنت با اداره و سازمان خود ارتباط داشته باشند. دولت در این زمینه قول برقراری اینترنت پرسرعت برای منازل کارکنان دورکار را داده است.
کارشناسان بازار کار در زمینه دورکاری بر این باورند که هرگونه برنامه ریزی مقطعی در بازار کار و تبلیغات برای متقاعد کردن جامعه  دستیابی به اهداف را غیر ممکن می کند و چه بسا اینکه با جابجا شدن افراد و حتی رفع نیاز جامعه، موضوع به فراموشی سپرده شود.
مقطعی تصمیم نگیرید مطلبی که در دورکاری بیشتر مدنظر قرار می گیرد همان استفاده به عنوان مکانیزمی است که در کنار سایر راهکارها می تواند به اشتغالزایی منجر شود. به قولی دورکاری یکی از راه‌هایی است که می تواند به فضای اشتغال و تسهیل در آن منجر شود و به خودی خود قدرت تغییر اساسی در بازار کار را ندارد.
شناسایی ظرفیتهای متناسب با دورکاری، همکاری سازمانهای بزرگ و پروژه ای بودن کارها از مهمترین مواردی است که در سخنان فعالان بازار کار قابل برداشت است. آنها معتقدند دورکاری و پروژه ای کار کردن این نیست که افراد در ادارات تنبلی کنند و بهره وری آنها پایین باشد.
در واقع پروژه ای تعریف شدن کارها باعث بالا رفتن بهره وری افراد و رونق در کسب و کار می شود. اگر بخواهیم به موفقیت طرحهایی مانند دورکاری امیدوار باشیم اولین گام آشنا کردن خانواده ها با اینترنت و فضای مجازی است چرا که هم اکنون ضریب نفوذ اینترنت در کشور ما کمتر از 20 درصد است.
سئوالات و ابهاماتی نیز در زمینه اجرای دورکاری توسط دستگاه‌های دولتی مطرح است که می توان به مواردی مانند اینکه هم اکنون کدام شغلها رصد شده است که متناسب اجرای دور کاری باشد؟ اشاره کرد. همچنین اینکه اگر دور کاری یعنی ماشین نویسی و انجام کارهای سطحی پس ما به بیراهه می رویم، به طور مشخص دورکاری به دنبال کدام شغلها است؟
در شرایط فعلی امکان انجام کار مردم به صورت غیرحضوری وجود ندارد به نحوی که هم اکنون بیشتر سرویس دهی در بخش خدمات به مردم به صورت حضوری انجام می شود ولی می توان با توسعه اینترنت و حرکت به سمت انجام کارها به صورت غیرفیزیکی، یک استفاده موثری از مکانیزم دورکاری داشت.
نکته قابل توجه دیگر در زمینه تحقق دورکاری این است که شاید بنگاه‌های بخش خصوصی و تعاونی مانند بنگاه‌های دولتی همکاری نکنند و این موضوع را جدی نگیرند؛ بنابراین تصمیم گیری مقطعی و صحبت کردن در مورد یک طرح به تنهایی کافی نیست چرا که امروز در کشورهای پیشرفته دورکاری در حال اجرا است و آنها پیشرفتهای مناسبی هم داشته اند که می توان به الکترونیکی و غیرحضوری شدن کارهای بانکی اشاره کرد.
منبع :بازارکار

موضوعات مرتبط: مقالات
[ شنبه بیست و چهارم مهر 1389 ] [ 10:28 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
 نگران تولیدکننده‌ایم نه واردکننده

وزیر کار با اعلام اینکه هر دلار واردات مساوی حذف یک فرصت شغلی است، گفت: دولت نگران تولیدکننده داخلی است که بتواند کالای خود را عرضه کند نه واردکننده.
عبدالرضا شیخ الاسلامی در گفتگو با مهر در خصوص ابراز نگرانی هایی که کارفرمایان در زمینه واردات کالاهای خارجی لوکس و تاثیر آن بر اشتغال داخلی مطرح می کنند و همچنین تاثیر هدفمندی یارانه ها بر قیمت تمام شده کالاها، گفت: در حال حاضر برنامه چهارم توسعه یکسال تمدید شده و هم اکنون برنامه پنجم نیز در دست بررسی و طی مراحل مختلف در مجلس است.
وزیر کار و امور اجتماعی بیان داشت: وقتی برنامه پنجم توسعه نهایی شود در اختیار همه قرار می گیرد تا فعالان اقتصادی در بخشهای دولتی، تعاونی و خصوصی بتوانند فعالیت خود را بر اساس آن تنظیم کنند.
شیخ الاسلامی با اعلام اینکه در ارتباط با وضعیت واردات سیاست دولت در جهت "مدیریت واردات" در حال شکل گیری است و سعی بر آن است که کالاهای غیرضروری وارد کشور نشود، تصریح کرد: با هدف تقویت تولید داخل، ایجاد فرصت های شغلی و ظرفیت برای بنگاههای داخلی سعی می شود تا در فروش تولیدات بنگاهها در بازار داخل، تسهیل ایجاد شود.
وی ادامه داد: به همین جهت در اولین تصمیماتی که کارگروه مربوطه اتخاذ کرد مقرر شد که کالاهای کشاورزی صرفا با نظر وزارت جهاد کشاورزی وارد و ترخیص شوند و واردات کالاهای صنعتی نیز با نظر وزارت صنایع و معادن و تاییدیه سازمان استاندارد باشد.
به گفته وزیر کار، بعد از این هر نوع واردات کالا نیاز به ثبت سفارش دارد پس هر وقت دستگاهی متولی امر بود و از صدور مجوز برای واردات خودداری کرد، تکلیف وارد کننده نیز روشن است که نمی تواند واردات را در آن زمینه خاص انجام دهد بنابراین عدم تعادل، ناهماهنگی و خسارت برای کسی ایجاد نمی شود.
نگران تولید کننده داخلی هستیم نه وارد کننده شیخ الاسلامی بیان داشت: هم اکنون در بحث واردات کالاهای کشاورزی حدود 60 قلم کالا اعلام شد که دیگر امکان واردات نخواهد داشت و اساسا اگر قرار است یک کالایی وارد کشور شود نیاز به ثبت سفارش دارد، یعنی قبل از واردات باید مجوز لازم برای آن کالا گرفته شود.
وزیر کار و امور اجتماعی افزود: من فکر نمی کنم که در حال حاضر نگرانی باید متوجه کسانی باشد که مبادرت به واردات کالا می کنند، ما باید نگران کسانی باشیم که در داخل کشور رفتند با زحمت و صرف هزینه یک بنگاه و کارگاهی را راه اندازی کرده اند و الان اگر واردات بی رویه انجام شود، آنها نمی توانند فرصت عرضه کالاهای خود را در بازار داخلی پیدا کنند.
وی با تاکید بر اینکه باید برای اینها دلسوزی شود، گفت: وقتی یک کالایی از خارج کشور وارد می شود به منزله عدم تولید یک کالای مشابه در داخل کشور است و هر دلاری که ما برای خرید کالای خارجی صرف می کنیم به معنای نابودی و کور کردن سرمایه گذاری است که در داخل کشور می شود.
به گفته شیخ الاسلامی، هر فرصت شغلی که ما در خارج از کشور به واسطه واردات کالای خارجی به داخل کشور ایجاد می کنیم به منزله از بین بردن یک فرصت شغلی در داخل کشور است؛ بنابراین این یک امر بدیهی و عقلانی است که تلاش شود تا در عرصه واردات مدیریت شود.
هر دلار واردات مساوی حذف یک فرصت شغلی
وزیر کار تصریح کرد: بالاخره حمایت از مصرف کنندگان جزو محورهای اصولی و منطقی کار دولت است و هزینه‌های زندگی مردم نباید آنقدر بالا برود که منجر به فشار بر طبقات ضعیف و کم درآمد شود، در عین حال که باید یک اهرم و انگیزه هایی برای تولید کنندگان داخل جهت افزایش کیفیت محصولات تولیدی داشته باشیم.
وی افزود: بنابراین این یک معادله است که مجموع پارامترهای آن را باید به خوبی شناسایی کنیم و در این رابطه معناداری که با هم پیدا می کنند یک شکل مناسب و منطقی برای آن ایجاد کنیم.

منبع :بازارکار


موضوعات مرتبط: اخبار
[ شنبه بیست و چهارم مهر 1389 ] [ 10:26 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
از سوي مدير عامل تامين اجتماعي؛
  
بازنشستگي در مشاغل سخت و زيان آور ابلاغ شد


مدير عامل صندوق تامين اجتماعي مصوبه دولت در خصوص بازنشستگي پيش از موعد كارگران دستگاههاي اجرايي در مشاغل سخت و زيان آور را ابلاغ كرد.

ایلنا: مدير عامل صندوق تامين اجتماعي مصوبه دولت در خصوص بازنشستگي پيش از موعد كارگران دستگاههاي اجرايي در مشاغل سخت و زيان آور را ابلاغ كرد.

به گزارش ايلنا ، كليه كارگران موضوع قانون نحوه بازنشستگي جانبازان انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي و معلولين عادي و شاغلين مشاغل سخت و زيان آور مصوب 1367 و اصلاحات بعدي آن كه شاغل در دستگاه‌هاي اجرايي (وزارتخانه‌ها ، موسسات و شركت‌هاي دولتي ، شهرداري ها، با نك‌ها و سازمان‌هاي كه شمول حكم بر آنها مستلزم ذكر نام است ) مي‌باشند قابل طرح در كميته‌هاي بدوي و تجديدنظر استاني بوده و در مورد بازنشستگي پيش از موعد در مشاغل سخت و زيان آور مشمول تبصره (2) الحاقي به ماده (76) قانون و آيين نامه مربوطه با رعايت ساير مقررات جاري خواهند بود.

لازم به ذكر است درخواست بازنشستگي كارمندان و ساير كاركنان دستگاه‌هاي اجرايي مذكور كه مشمول قانون كار نبوده و داراي آيين‌نامه استخدامي خاص مي‌باشند، مي‌بايست همچنان بر مبناي تبصره (2) ماده (1) آئين‌نامه اجرايي قانون اصلاح قانون نحوه بازنشستگي جانبازان اتقلاب اسلامي و جنگ تحميلي و معلولين عادي و حوادث ناشي از كار و شاغلين مشاغل سخت و زيان آور مصوب 1385 هيات وزيران مورد رسيدگي قرار مي ‌گيرند.
منبع : ایلنا خبرگزاری کارایران


موضوعات مرتبط: اخبار
[ پنجشنبه بیست و دوم مهر 1389 ] [ 12:25 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
وزیر کار عنوان کرد:
3.5 میلیون دانشجو تنها دروس نظری را فرا می گیرند

کرج - خبرگزاری مهر: عبدالرضا شیخ الاسلامی وجود سه و نیم میلیون دانشجو در رشته های نظری را معضلی برای کشور اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار مهر در کرج، وزیر کار و امور اجتماعی ظهر چهارشنبه در مراسم گردهمایی مدیران فنی و حرفه ای در جمع خبرنگاران از وجود بیش از سه میلیون دانشجوی رشته های نظری انتقاد کرد و گفت: این حجم از فارغ التحصیلان نظری در آینده با معضل بیکاری مواجه شده و به معضلی در بازار کار کشور تبدیل می شوند.

عبدالرضا شیخ الاسلامی افزود: در حال حاضر معضل بیکاری سایه سنگین خود را بر همه ابعاد زندگی ما انداخته است و آنچه به تحقیق روشن شده این است که تنها راه غلبه بر این معضل توانمندسازی نیروی انسانی است.

وی ادامه داد: وجه غالب این توانمندسازی نیز حرفه آموزی و آموزشهای مهارتی به افراد است.

شیخ الاسلامی تعریف عمومی بیکاری را عدم توانایی در انجام کار دانست و اظهار داشت: صرف برخورداری از مدارک و مدارج تحصیلی به معنای بهره مندی از شغل و اشتغال در جامعه نیست.

وی تصریح کرد: چه بسا صاحب مدرکانی که توانایی انجام کار را به لحاظ مهارتی نداشته و تنها در دروس نظری با موفقیتهایی روبرو بوده اند.

این مسئول یادآور شد: تربیت نیروهای متخصص در زمینه های نظری بدون آموزش مهارتهای کافی جز به بالا رفتن توقعات آنان و عادت به پشت میز نشینی منجر نخواهد شد و این در حالیست که فرصتهای اداری موجود در کشور محدود بوده و در واقع اشباع شده است.

وزیر کار و امور اجتماعی با تاکید بر گفته های مقام معظم رهبری مبنی بر گسترش مراکز فنی و حرفه ای و تربیت سرپنجه های توانا در تمامی زمینه ها اعلام داشت: چنانچه مدرک توام با مهارت و توانایی در انجام کار نباشد فرصت کاری کاهش می یابد.

منبع :خبرگزاری مهر


موضوعات مرتبط: اخبار
[ پنجشنبه بیست و دوم مهر 1389 ] [ 12:21 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]

درديدارمديركل آموزش فني وحرفه اي استان كردستان باوزيركار كردستان عراق:

علاقمندی مسولان اقلیم کردستان عراق به استفاده از توانمدیهای فنی و حرفه ای ایران

در راستاي گسترش و اشاعه و صدور خدمات آموزشي و دستاوردها و توانمنديهاي ارزشمند مهارتي جمهوري اسلامي ايران در اقليم كردستان كشور عراق هيئت كارشناسي سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور به سرپرستي" مهندس نادر فخري" مدير كل آموزش فني و حرفه اي استان كردستان"، داود حبيب زاده "كارشناس مركز تربيت مربي كرج و رضا احمدي" رئيس مركز آموزش فني و حرفه اي شهيد ورمقاني سنندج" با وزير كار و امور اجتماعي و مسئولين عالي رتبه وزارت كار اقليم كردستان عراق ديدار و گفتگو نمودند.

به گزارش روابط عمومي اداره كل آموزش فني و حرفه اي استان كردستان، با توجه به انعقاد تفاهم نامه همكاري آموزشي في مابين سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور با اقليم كردستان عراق هئيتي كارشناسي  از سوي سازمان آموزش فني و حرفه اي كشورمان به سرپرستي مدير كل آموزش فني و حرفه اي استان كردستان، كارشناس مركز تربيت مربي كرج و رئيس مركز آموزش فني و حرفه اي شهيد ورمقاني سنندج به اقليم كردستان عراق براي انتقال تجربيات و توسعه و ترويج مهارت آموزي به آن منطقه  عزيمت نمودند و نشستهاي متعدد تخصصي و كارشناسي با وزير كار و امور اجتماعي و مديران و مسئولين عاليرتبه وزارت كار  در استانهاي سليمانيه ، اربيل و دهوك اقليم كردستان كشور عراق برگزار نمودند و در اين راستا با وزير كار و امور اجتماعي اقليم و مسئولين و مقامات عالي رتبه اجرايي  در حوزه هاي  مهارت  آموزي و آموزشي آن استانها گفتگو و برنامه هاي اجرايي را مورد بررسي و كار كار شناسي قرار دادند.
نادر فخري با اشاره به حضور تيم كارشناسي در اقليم كردستان اظهار داشت : تيم كارشناسي  سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور مان در نشستهاي متعدد تخصصي با مديران و مسئولين ارشد و عاليرتبه حوزه هاي كار و امور اجتماعي و آموزشي اقليم كردستان عراق به بحث و بررسي برنامه هاي اجرايي و تصميم گيريهاي لازم در عرصه ارتقاء و بهبود  مهارت آموزي در آن منطقه پرداخت.
مدير كل آموزش فني و حرفه اي استان كردستان افزود: در اين  نشستها و هم انديشي هاي تخصصي، براي اجرايي نمودن برنامه ها و توزيع زماني پروژه ها و همچنين نحوه تامين بودجه و اعتبارهاي لازم جهت  تصميم گيري بحث و بررسي صورت گرفت.
وي تصريح كرد: هيئت كارشناسي سازمان آموزش  فني و حرفه اي كشور ايران در طول يك هفته از مراكز آموزش هاي فني و حرفه اي و مهارت آموزي اقليم كردستان كشور عراق  در شهرهاي سليمانيه ، اربيل  و دهوك بازديد بعمل آورد و از نزديك در جريان نحوه و ارائه آموزش هاي مهارتي و امكانات و تجهيزات آموزشي مقدماتي در آن منطقه قرار گرفتند.
سرپرست هيئت كارشناسي سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور تصريح كرد:  توانمندیهاي  سازمان  آموزش فني و حرفه اي كشور ايران در زمينه استاندارد های آموزشی- تعداد رشته ها و حرفه ها در حال آموزش در کشور- فرایند اجرای آموزش –فرایند ساخت ،تجهیز مراکز آموزشی  مطابق با استاندارد ،فرآیند آموزش مربیان و دوره های پداگوژی- کارآفرینی –ارتقاء مهارت مربیان و... مطابق با استاندارد طرح درس –برنامه هاي  هفتگی در اين جلسات مطرح و مسئولين وزارت كار اقليم نيز با توجه به بازديد سال قبل خود اين توانمنديها را تاييد و تحسين مي نمودند.

سرپرست هيئت كارشناسي سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور خاطر نشان كرد: انتخاب ، برنامه ریزی واجرای آموزش 7 رشته آموزشي ، اتومکانیک، جوشکاری، نجاری، فن آوری اطلاعات، خیاطی ،تعمیر لوازم خانگی و تاسیسات حرارتی و برودتی در اولویت اول از 33 رشته مصوب هیأت وزیران کشور عراق در نظر قرار گيرد.
وي افزود : خدمات فنی و مهندسی در اقلیم کردستان عراق  به واسطه شرایط قبلی آن بسیار ضعیف بوده و بستر بسیار مناسبی جهت صدور خدمات فنی و مهندسی و ارائه آموزشهای فنی و حرفه ای مهیا  و اهميت راه اندازی مراکز آموزش فنی و حرفه ای برای دولت اقلیم کردستان، زمینه صادرات تجهیزات آموزشی و کمک آموزشی ساخت داخل کاملاً فراهم وبا توجه به اعتماد و اعتقاد مسئولین اقليم  به توانمندیهای جمهوری اسلامی در این زمینه شرایط حضور تولید کنندگان ایرانی مهیا می باشد.
مدير كل آموزش فني و حرفه اي استان كردستان تصريح كرد : ارائه آموزشهای فنی و حرفه ای به مردم اقلیم با استفاده از تجهیزات آموزشی ساخت ایران زمینه صادرات کالا و تجهیزات داخلی را نیز فراهم خواهد نمود که این مهم خواست مسئولین وزارت کار و اقلیم نیز می باشد وبا توجه به معرفی دو کشور آلمان و کره جنوبی از سوی سازمان جهانی کار برای راه اندازی مراکز آموزش فنی و حرفه ای اقلیم ، در خواست وزارت کار اقلیم به سازمان جهانی کار و اعلام رضایت و درخواست همکاری با جمهوری اسلامی ، باعث ارتقاء جایگاه کشور در خصوص آموزشهای مهارتی در دنیا خواهد شد و زمینه ساز صدور این خدمات به سایر کشورهای منطقه  را فراهم خواهد نمود.
در ادامه  ديدارها ، مسئولین ارشد وزارت كار اقليم  با توجه به سفر 21 روزه خود به ایران و بازدید از مرکز تربیت مربی كرج  و چندین آموزشگاه آزاد و مجتمع صنعتی  در ارديبهشت ماه سال 89 به بیان تجارب و مشاهدات خود در زمینه توانمندیهای بی نظیر و ارزشمند جمهوری اسلامی در تمامی زمینه ها ( صنعتی- خدماتی و تولیدی) پرداختند. وبا اشتیاق کم نظیري مشاهدات خود را از وضعیت مطلوب  آموزش فنی و حرفه ای کشور خصوصاً تربیت مربی کرج و مراکز خصوصی بیان و تمایل اقلیم را برای اخذ مساعدت و کمک از جمهوری اسلامی ایران برای ساخت مرکز ،تجهیزات کارگاهی  و آموزش مدیران، کارشناسان و مربیان اعلام نمودند.
در نشستها و ديدارها ي برگزار شده هيئت كارشناسي سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور با وزير كار و امور اجتماعي و مسئولين و مديران اجرايي در استانهاي سليمانيه ، اربيل و دهوك اعلام امیدواری شده که روند پیگیری ها در آینده طبق برنامه زمانبندی تسریع گردد.

منبع :وزارت کار وامور اجتماعی


موضوعات مرتبط: اخبار
[ پنجشنبه بیست و دوم مهر 1389 ] [ 10:27 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
 ضرورت تعريف مهارت‌هاي جديد به منظور توسعه اشتغال؛
بيش از 70 درصد مهارت‌آموختگان بيكار نمي‌مانند

مقدمه:
ارتقا و گسترش مهارتهاي افراد براي كسب شغل و يا ايجاد كسب و كار در آينده يكي از بزرگترين چالش هاي پيش روي اروپاي امروزست.
نرخ بيكاري به‌طور معناداري با سطح مهارت افراد در كشورهاي اروپايي در ارتباط است . نرخ اشتغال افراد با سطح مهارت بالا تقريبا 85 درصد ، سطح مهارت متوسط 70 درصد و سطح مهارت پايين 50 درصد مي باشد.
9/22ميليون نفر بيكار در اروپا وجود دارد كه بيش از 5 ميليون نفر آن جوان هستند كه سنگيني اين بار به لحاظ اقتصادي اجتماعي بر دوش افراد كم مهارت است. در بحران اخير بسياري از جوانان خيلي زود ترك تحصيل مي كنند و در دام بيكاري بلند مدت اسير مي شوند. بسياري شغل شان را به‌خاطر تعديل نيروي انساني مازاد از دست مي دهند يا تا زماني‌كه در جستجوي شغل جديد هستند براي مدتي بيكار مي مانند. در مقابل افرادي كه  هنرستان و دانشگاه را پشت سر مي گذارند و وارد بازار كار مي شوند چشم انداز مشخصي براي يافتن كاري كه آينده شان را تضمين كند ندارند. همزمان با آن بسياري از كارفرمايان شركت شان را توسعه مي دهند خدمات و محصولاتشان را تغيير مي دهند و در جستجوي بازارهاي جديد و منابع رقابتي جديد هستند همگي در جستجوي افرادي با مهارت مناسب  هستند كه به آنها براي رسيدن به هدفشان كمك كنند.

آخرين پيش بيني نشان مي دهد تا سال 2020 به‌خاطر بحران انتظار مي رود تعداد كمي فرصت هاي شغلي جديد ايجاد شود. در دهه آتي از 80 ميليون فرصت شغلي تقريبا 7 ميليون شغل جديد مي باشد. بيشتر اين مشاغل احتياج به نيروي كار با سطح مهارت بالا دارند .
 اغلب مشاغل براي سطوح بالاي مهارتي و مربوط به فعاليت هاي خدماتي مي باشد . در نتيجه انتظار مي رود نسبتي از مشاغل كه افراد با سطح مهارت بالا را استخدام مي كنند به بيش از يك سوم افزايش يابد و نسبت افرادي كه با سطح مهارت پايين به‌كار گرفته مي شوند به 15 درصد كاهش يابد. افراد با سطح مهارت متوسط، نيمي از مشاغل را در بر مي گيرند.
اين يك حقيقت تلخ است كه برخلاف پيشرفت در سالهاي اخير بيشتر افراد در اروپا فاقد مهارت هاي كافي  مي باشند. تقريبا يك سوم جمعيت اروپا (حدود 77 ميليون نفر) كه بين 25 تا 64 سال سن دارند، يا مهارت ندارند يا سطح مهارت آنها پايين است فقط يك چهارم واجد مهارت در سطح بالا مي باشند. آنهايي هم كه مهارت پاييني دارند كمتر به دنبال ارتقا سطح مهارتهايشان مي باشند.
چالش بزرگ ديگر اين است كه افراد مهارت هاي مناسب ندارند. در واقع صحبت از قابليت اشتغال افراد در كوتاه مدت نيست بلكه ميزان ظرفيت آنان براي سازگاري با مشاغل آينده است. در طول دهه گذشته نظام هاي آموزش شغلي  و حرفه اي در اروپا نسبت به نيازهاي جامعه مناسب تر و پاسخگوتر شده اند ولي ناهماهنگي و عدم تطابق موجود در بازار كار ناشي از كمبود مهارت ها و شكاف‌هاي مهارتي است كه همزمان با بيكاري وجود دارند.
افزايش رقابت جهاني اين نكته را خاطر نشان مي كند كه كشورهاي اروپايي ديگر نمي توانند بر سر هزينه و قيمت رقابت كنند و نياز دارند كه خدمات و كالاها را  با نوآوري وكيفيت بالاتر توسط افراد با سطح مهارت بالا توليد كنند.
به‌كارگيري خلاقيت و كارآفريني در فرآيند آموزش براي توسعه ضروري مي باشد. خروج از بحران آهنگ بازسازي اقتصادي را سرعت مي بخشد و بر نوع مهارت هاي مورد نياز تاثير مي گذارد.
روندهاي جمعيتي فشار براي غلبه بر اين چالش را افزايش مي دهد. تعداد جوانان فارغ التحصيل از دانشگاه‌ها و مدارس روز به روز كمتر مي شود و در عوض تعداد نيروي كار در گروه سني بالاي 50 سال افزايش مي يابد. تعداد افراد بالاي 65 سال در مقايسه با افراد 15 تا 64 سال از 26 درصد در سال 2008 به 38 درصد در سال 2030 خواهد رسيد كه اين مسئله افزايش بار تكفل را به همراه خواهد داشت.
ارتقا سطح مهارت فقط مخصوص جوانان مشغول به تحصيل در دانشگاه نبوده بلكه همه افراد اعم از شاغل و بيكار‌ ، پير و جوان ، مرد و ‌زن  ، مدير و ‌كارمند در همه سطوح را در بر مي گيرد.

آموزش شغلي و ارتقا مهارت سرمايه گذاري پايدار است

زندگي شغلي افراد بايد مولد و همراه با توسعه مستمر مهارت ها باشد تا قادر شوند با سرعت تغيير هماهنگ شوند و به آساني از يك شغل به شغل ديگر حركت كنند. دولت‌ها ،‌ كارفرماها و افراد بايد به آموزش شغلي و ارتقا مهارت، به عنوان سرمايه گذاري پايدار براي آينده نگاه كنند نه هزينه هايي كه بايد به حداقل برسد . داشتن مهارت براي موفقيت اقتصادي و اجتماعي افراد ضروري است. كارفرمايان بايد كاركنانشان را ترغيب نمايند كه مهارت هاي بيشتري كسب كنند. محيط هاي كاري بايد افراد را تشويق كند تا از پتانسيل شان در توسعه خود و كارشان استفاده كنند. رهبري در اينجا نقش تعيين كننده اي ايفا مي نمايد .
توسعه مهارت ها براي كارفرمايان (افزايش بهره وري ،‌ بهبود عملكرد ،‌افزايش سود آوري ) ، جامعه(ارتقا سلامتي ،‌افزايش مشاركت ،‌افزايش تحرك و انسجام اجتماعي) ، افراد (تسهيل در ورود به شغل ، پايداري شغل ،‌ توانايي حركت ميان شغل ها ، ‌افزايش نرخ موفقيت شروع به‌كار  ، ‌افزايش سطح دستمزد ، ‌افزايش ميزان رضايت و كيفيت بالاي شغل) و اقتصاد(افرايش بهره وري و رقابت پذيري،‌افزايش اشتغال و كارآفريني و كاهش ركود اقتصادي)  را در بر خواهد داشت.
در اكوسيستم مهارت ها كه در آن افراد ، ‌كارفرماها به لحاظ اجتماعي و اقتصادي در تعامل دايمي قرار دارند    مي توان درباره مهارت ها فكر كرد . ارتقا مهارت افراد يك برد واقعي براي اقتصاد، جامعه ، كارفرما و البته خود افراد است . ارتقا مهارت به افراد در ورود به شغل ، ماندن و حفظ شغل و خروج از بازار كار و رفتن به سمت مشاغل بهتر كمك مي كند .
در كشورهاي عضو اتحاديه اروپا نرخ بيكاري با سطح مهارت در ارتباط است. هر چه مهارت‌ها بيشتر باشد احتمال ماندن در شغل بيشتر است. در اروپا نرخ اشتغال براي افراد با سطح مهارت بالا 9/83 درصد و براي سطح مهارت متوسط 6/70 درصد و براي سطح مهارت پايين 1/48 درصد مي باشد. در كشورهاي عضو اتحاديه اروپا هر چه صلاحيت حرفه اي شما بيشتر باشد ميزان دريافتي نيز از حد متوسط بالاتر مي شود . شايد تعجب كنيد كه در سه سال گذشته در اروپا تعداد مشاغلي كه افراد با سطح مهارت بالا بكار گمارده شده اند افزايش يافته است . درحاليكه تعداد مشاغلي كه افراد با سطح مهارت پايين بكارگرفته شده اند كاهش يافته است.


موضوعات مرتبط: مقالات
ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و دوم مهر 1389 ] [ 10:15 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
 شيوه‌هاي توسعه اقتصادي در كشورهاي مختلف
مهاجران روستايي كشورهاي در‌حال‌توسعه
مطالعه موردي هند و بوتسوانا در حدود نیمی از جمعیت جهان در شهرها زندگی می‌کنند. تا سال 2025 میلادی، تقریبا دو سوم آنان در مناطق شهری زندگی خواهند کرد.
عمده رشد شهری در کشورهای در حال توسعه در حال وقوع است. الگوی این رشد و آثار آن پیچیده است. رشد جمعیت شهری در کشورهای در حال توسعه بسیار سریع‌تر از میانگین کل رشد است، درحدود نصف‌ رشد جمعیت شهری ناشی‌از مهاجران روستایی است. شهرنشینی بی‌رویه در کشورهای در حال توسعه محدودیت‌هایی را بر زیر ساخت‌ها و بهداشت عمومی وارد کرده و ثبات اجتماعی را تهدید می‌کند. حاشیه نشینی و اقامتگاه‌های مشابه بیش از یک سوم مناطق مسکونی کشورهای در حال توسعه را تشکیل می‌دهد. در حدود نیمی از نیروی‌کار شهری در بخش غیررسمی، غیرماهر با بهره‌وری پایین کار می‌کنند و اغلب، مشاغل خویش فرما در فروش و خدمات دست پایین دارند. این بخش تا یک سوم درآمد شهری را ایجاد کرده و ویژگی سرمایه‌بری پایین، آموزش کم‌هزینه، بازیافت ضایعات و ایجاد اشتغال را دارد. چه چیزی مهاجرت را تشدید می‌کند؟ موارد هند و بوتسوانا در به تصویر کشاندن ارزش نظریه احتمال مهاجرت و روش‌های پیشنهادی برای ادامه آن می‌تواند آموزنده باشد. هر سیاست اقتصادی یا اجتماعی که بر درآمدهای شهری و روستایی تاثیر بگذارد بر مهاجرت اثرگذار است. این مساله به نوبه خود بر فعالیت‌های اقتصادی بخشی و جغرافیایی، توزیع درآمد و حتی رشد جمعیت تاثیر دارد.
قبل از نظریه هریس- تودارو، نظریه‌های مهاجرت عمدتا با انگیزه‌های غیر عقلانی‌ یا غیر اقتصادی مورد بررسی قرار می‌گرفت و حتی برخی اوقات به «چراغ‌های نورانی شهری» نسبت داده می‌شد. اگر چه عوامل غیر اقتصادی بر تصمیم‌گیری مهاجرت تاثیر دارند، اما امروزه مشخص شده است که عوامل اقتصادی در تصمیم به مهاجرت عامل کلیدی هستند. در نگاه اقتصادی مهاجرت، مردم به طور عقلانی و بر پایه‌ هزینه‌ها و منافع ناشی از آن مهاجرت می‌کنند. در این رویکرد، فرض می‌شود که اگر مهاجرت تصمیم نامناسبی بوده است، علت آن این بوده است که منافع بیشتر برآورد شده است و مهاجران احساس کرده‌اند که با مهاجرت وضع آنان بهتر می‌شود (یا مطلوبیت کلی آنان افزایش می‌یابد).
مدل مهاجرت تودارو فرض می‌کند که مهاجر مورد بررسی عقلانی عمل می‌کند ولی وی به تفاوت انتظاری درآمد شهر و روستا به جای تفاوت درآمد واقعی واکنش نشان می‌دهد. درآمد بخش مدرن شهری نه فقط بسیار بیشتر از درآمد روستا‌ است که حتی بیشتر از درآمد بخش سنتی شهری است. مهاجرت تا زمانی که درآمد انتظاری و نه واقعی بین شهر و روستا برابر ‌شود ادامه یافته و بیکاری یا کم کاری تعادلی را در بخش سنتی شهری ایجاد می‌کند. توسعه مدل در منظور کردن تعادل و آثار سیاست‌هایی مانند افزایش در دستمزدها و احتمال اشتغال در مناطق شهری به وسیله هریس تودارو نشان می‌دهد که تحت برخی شرایط، از جمله عرضه با کشش نیروی کار، ایجاد فرصت‌های شغلی در مناطق شهری می‌تواند در واقع با جذب مهاجران روستایی در سطحی بالاتر از مشاغل جدید به افزایش بیکاری در شهر منجر شود. به‌رغم اینکه مهاجرت از نظر شخصی عقلانی است، اما مهاجرت گسترده روستا به شهر هزینه‌های اجتماعی برای شهرهای پرتراکم ایجاد می‌کند. همچنین با تخلیه افراد تحصیلکرده‌تر و جوان از روستا، عوارض خارجی منفی در روستاها و نیز عوارض خارجی منفی بر زیر‌ساخت‌های شهری و تولید ایجاد می‌شود.

موضوعات مرتبط: مقالات
ادامه مطلب
[ چهارشنبه بیست و یکم مهر 1389 ] [ 23:14 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]

 وزير كار:
تا دو ماه آينده نظام ملي مهارت كشور تدوين مي شود

وزير كار و امور اجتماعي گفت: تا دو ماه كار تدوين نظام ملي مهارت در مجموعه وزارت كار به اتمام مي‌رسد و براي نهايي شدن به مجلس ارسال مي‌شود.
به گزارش ايسنا، شيخ‌الاسلامي در دومين گردهمايي مديران ستادي و اجرايي سازمان آموزش و فني حرفه‌اي كشور در مركز تربيت مربي و پژوهش‌هاي فني و حرفه‌اي كشور در كرج گفت: معضل بيكاري بر همه ابعاد زندگي خانواده‌ها در كشور سايه انداخته به طوري كه اين معضل باعث ايجاد مسائل حاشيه‌اي براي جوانان شده است.
وي افزود: تنها راه غلبه بر اين معضل توانمندسازي نيروي انساني است و وجه غالب اين امر حرفه آموزي و مهارت آموزي است كه در اين راستا ايجاد سازمان ملي مهارت راه گشا خواهد بود.
وزير كار با تاكيد بر اينكه مهارت حلقه مفقودي اشتغال در كشور است گفت: بيكار كسي است كه توانايي انجام كار دارد ولي از كار امتناع مي‌كند نه كسي كه مهارتي ندارد و كار نمي‌كند.
وي با اشاره به فقدان مهارت در فارغ التحصيلان دانشگاهي گفت: دانشگاه‌هاي كشور حتي دانشگاه‌هايي كه رسالت اوليه آنها مهارت آموزي بوده در حال حاضر تبديل به مركز توليد مدرك شده‌اند و از حالت مهارت آموزي فارغ‌ شده‌اند در حاليكه در ساير كشور دانشگاه‌هاي پلي تكنيك و علم و صنعت و فلسفه مهارت آموزي را برعهده دارند.
وي با اشاره به ويژگي‌هاي سازمان ملي مهارت گفت: با راه‌اندازي اين سازمان آموزش‌هاي مهارتي در كشور سازماندهي مي‌شود و ظرفيت‌هاي اين بخش متناسب با توانمندي‌هاي نيروي انساني كشور مي‌شود.
اين مسئول تصريح كرد: براي نيل به خواسته‌ها و آرمان‌هاي انقلاب و براي دست يافتن به چشم‌انداز نظام در سال 1404 چاره‌اي جز دسترسي به آموزش‌هاي مهارتي نيست.
شيخ‌الاسلامي با تاكيد بر اينكه راه اندازي سازمان‌هاي ملي مهارت 21 سال عقب افتادگي است گفت: با وجود تاكيدي در برنامه‌هاي مختلف توسعه بر امر مهارت آموزي شده است تاكنون اين امر محقق نشده است و بايد هر چه سريعتر و با تمام توان و با همكاري بخش‌هاي مرتبط اين سازمان راه‌اندازي شود.
وزير كار با اشاره به سنگ اندازي‌هاي صورت گرفته در مسير راه اندازي اين سازمان گفت: عده‌اي براي نگهداري ميز و سمت خود با رايزني‌هاي مختلف اميدوارند كه بتوانند از راه‌اندازي اين سازمان جلوگيري كنند در حاليكه همين افراد با مراجعه به مطالعات و اقدامات انجام شده در خصوص مهارت‌ آموزي در كشورهاي مختلف مي‌توانند به اهميت اين مساله پي ببرند.
وي در پايان با تاكيد بر اينكه 5/3 ميليون دانشجو در دانشگاه‌هاي كشور مشغول فراگيري دروس نظري هستند گفت: علم بدون مهارت خطر بيكاري و ساير مسائل حاشيه‌اي را براي فارغ‌التحصيلان بوجود مي‌آورد.

منبع :بازارکار


موضوعات مرتبط: اخبار
[ چهارشنبه بیست و یکم مهر 1389 ] [ 23:5 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
 محيط‌هاي شغلي پر سر و صدا و افزايش خطر بيماري‌هاي قلبي

پزشكان هشدار دادند: كار كردن در محيط‌هاي پر سر و صدا و با آلودگي‌ صوتي زياد خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي خطرناك را تا دو برابر تشديد مي‌كند.
به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» ايسنا، اين خطر براي افرادي كه زير 50 سال دارند، چهار برابر بيشتر است و مردان جوان سيگاري از آلودگي‌هاي صوتي بيشتر آسيب مي‌بينند.
پزشكان آمريكايي با انتشار مقاله‌اي جديد در مجله پزشكي انگليس تاكيد كردند: افرادي كه در محيط‌هاي پر سر و صدا كار مي‌كنند، بيشتر به سيگار كشيدن گرايش دارند و بيشتر هم دچار افزايش وزن مي‌شوند.
به گزارش روزنامه‌ ديلي اكسپرس، كارگراني كه زير 50 سال دارند و در محيط‌هاي پر سر و صدا كار مي‌كنند سه تا چهار برابر بيشتر به بيماري‌هاي قلبي ـ عروقي مبتلا مي‌شوند و با خطر حمله قلبي مواجه هستند.
كاركردن روزانه در چنين فضاهايي، فشارهاي ناگهاني روحي و جسمي به فرد وارد مي‌كند كه روي جريان خون در عروق تاثيرگذار است.

 منبع :بازارکار


موضوعات مرتبط: اخبار
[ یکشنبه هجدهم مهر 1389 ] [ 13:10 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
تا اسفند امسال ؛

لایحه اصلاح قانون کار به مجلس می‌رود

وزیر کار و امور اجتماعی اعلام کرد لایحه اصلاح قانون کار در نیمه دوم امسال به مجلس ارائه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، عبدالرضا شیخ الاسلامی درخصوص آخرین وضعیت لایحه اصلاح قانون کار گفت: این لایحه از یکسو بسیار مهم وحساس است و سوی دیگر نیاز به کار کارشناسی وسیع و دقیقی دارد.

وی افزود: کار تدوین این لایحه خیلی وقت است که در وزارت کار آغاز شده و این وزارتخانه تمام تلاش خود را در استفاده از تمام پتانسیل های کارشناسی و دانشگاهی کشور در جهت تهیه لایحه ای جامع به کارگرفته است.

وزیر کار و امور اجتماعی اظهارداشت: بسیاری از مراحل تدوین لایحه اصلاح قانون کار طی شده و این لایحه در نیمه دوم امسال به مجلس ارائه خواهد شد.
 
شیخ الاسلامی تصریح کرد: سه سال پیش وزارت کار، اصلاح قانون کار را آغاز کرد و در طول دو سال و نیم تلاش، توافقات و اصلاحات خوبی برای آن شده و در حال حاضر در مرحله ارسال نهائی به مجلس است.
 
براساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، وزیر کار و امور اجتماعی در پایان تاکید کرد: بهسازی قراردادهای موقت، حذف نیروهای شرکتی از بخش خصوصی، تشویق سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب و کار از رویکرد‌های لایحه اصلاح قانون کار است.
منبع :خبرگزاری مهر
موضوعات مرتبط: اخبار
[ یکشنبه هجدهم مهر 1389 ] [ 13:8 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]

 شرايط متفاوت قانون گذار براي تشكيل انجمن صنفي كارگري و كارفرمايي

مقررات آيين نامه مربوطه شرط مربوط به كارگران را در تشكيل انجمن ناديده گرفته ومشمول قانون كار بودن را در مقررات خود براي تشكيل كانون توسط كارگران حذف نموده است.
ايلنا: يك فعال كارگري با بيان اين كه تشكل عمومي و ملي كه بخواهد تام بخش هاي كارگري را نمايندگدي كند بايد بوسيله نمايندگان همه بخش هاي موجودكارگري شكل‌گيرد،گفت: به طور طبيعي هيات مديره اين تشكل ملي بايدبه طور مساوي دراختيار همه بخش هاي كارگري باشد.
غلامرضا توكلي درگفت‌وگو با خبرنگار ايلنا افزود:‌تشكيل ضعيف و ناكارآمد تشكلي خواهد بود كه نام و عنوان آن تشكل عمومي و همگان باشد اما در تشكيل و اداره آن نماينده همه بخش هاي كارگري حاضر نباشند يا اين كه مقررات امكان برابري بين شركا درهيات مديره و ساختار تشكل عمومي و ملي را ندهد.
وي با اشاره به ماده 130، 132 و 133 قانون كار كه به ترتيب مربوط به تشكيل انجمن هاي اسلامي ، شركت تعاوني مسكن و شركت تعاوني مصرف كارگري است، تصريح كرد: در اين مواد قانوني واقعيت وجود بخش هاي مختلف كارگري پذيرفته شده است و اساسا اين بخش هاي كارگري جداگانه ذكر شده و در هر سه ماه قانوني از كارگران واحدهاي توليدي ، صنعتي ، صنفي ، خدماتي و كشاورزي نام برده شد‌ه است.
به گفته توكلي كارگران توليدي و صنعتي واحدي جدايي ناپذير هستند وامكان تفكيك بين آنها وجود ندارد و كارگران كشاورزي هم جايگاه خاص دارندكه به اين ترتيب وجود 3 بخش كارگري بنام كارگران بخش صنعت و توليد، خدماتي و صنفي واقعيتي انكار ناپذيراست كه نمايندگان هريك بايد در هرنوع تشكل ملي و عمومي مهم و جايگاه مخصوص به خود و برابر با ديگر بخش ها را داشته باشند.
اين فعال كارگري اظهار داشت: درترتيبي كه بعد از تصويب قانون كار براي نمايندگي كردن كليه كارگران در سطح استان و عالي ارايه شده تاكنون امكان نمايندگي‌كردن كليه كارگران توسط نهادي كه درتركيب آن نمايندگان 3 نهاد كارگري پيش بيني شده درتبصره 4 ماده 131 قانون است فراهم نشده و كار به جايي رسيده كه امروزه شاهد استفاده از قراردادهاي موقت در كارهاي دائم هستيم.
او با اشاره به آيين نامه چگونگي تشكيل انجمن هاي صنفي و كانون هاي مربوطه خاطر نشان كرد: در صورت تشكيل كانون عالي انجمن هاي صنفي كارگري طبق اين آيين نامه ، ضعف و ناكارآمدي اين كانون عالي محرز خواهد بود.
توكلي با بيان اين كه وزارت كار سعي دارد ضعف موجود در وجود يك نهاد براي نمايندگي تمام كارگران را با ايجاد زمينه هاي لازم براي تشكيل كانون عالي انجمن هاي صنفي كارگران بر طرف كند، گفت: با اين وجود آيين نامه مربوطه به شكلي تنظيم شده كه واقعيت وجود بخش هاي 3 گانه كارگري را ناديده گرفته است و نوعي اقليت و اكثريت در كانون بوجود آورده است كه چنين حالتي دركانون باعث ناكارآمدي آن مي شود.
اين فعال كارگري با بيان اين كه قانون گذار شرايط جداگانه و متفاوتي براي كارگران و كارفرمايان براي تشكيل صنفي تعيين كرده است ، اظهار داشت: به كارگران به اعتبار مشمول قانون كار بودن و به كارفرمايان به اعتبار تعلق داشتن به يك حرفه اين صنعت ، حق تشكيل انجمن داده شده است و طبيعتا هر يك از آنها به اعتبار همان شرايطي كه مي توانند انجمن تشكيل دهند بايد حق تشكيل كانون هاي مربوط به خود راداشته باشند.
وي افزود: مقررات آيين نامه مربوطه شرط مربوط به كارگران را در تشكيل انجمن ناديده گرفته ومشمول قانون كار بودن را در مقررات خود براي تشكيل كانون توسط كارگران حذف نموده و كارگران را نيز در تشكيل كانون هاي متعلق به خود تحت پوشش شرايطي كه قانون براي كارفرمايان تعيين‌كرده قرارداده و تصريح نموده كه 5 نفر از 9 نفر اعضاي اصلي هيات مديره كانون را كانون هاي خاص متعلق به صنايع انتخاب و معرفي مي نمايند و به طور طبيعي 4 نفر ديگر اعضاي هيات مديره را براي كارگران خدماتي و صنفي قرارداده است.
توكلي نحوه مذكور را باعث نوعي نابرابري و تبعيض بين بخش هاي مختلف كارگري دانست و اظهار داشت: خروجي اين روش دست يابي جامعه كارگري را براي داشتن كانون عالي انجمن هاي صنفي كارگري غير ممكن ساخته است.

منبع :بازارکار


موضوعات مرتبط: اخبار
[ یکشنبه هجدهم مهر 1389 ] [ 13:7 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
پارک ساحلی رعنای دزفول با ساخت ورودی هایی آجری هویتی بومی به خود می گیرد .

پارک ساحلی رعنای دزفول با ساخت ورودی هایی آجری هویتی بومی به خود می گیردبه گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری دزفول – مهندس رشیدی زاده گفت : با ساخت ورودی هایی با طاق آجری و نمایی سنتی در پارک ساحل غربی رود دز با نام رعنا، این پارک دزفول هویتی بومی به خود می گیرد.

معاون فنی مهندسی شهرداری افزود : شهر دزفول با داشتن معماری غنی آجری ، لقب موزه آجری ایران را به خود اختصاص داده است و شهرداری دزفول نیز بر این اساس در سال های اخیر کوشیده تا با مرمت و احیای بناهای بافت قدیم و نیز استفاده از الگوی این گونه معماری در ساخت و سازهای جدید شهر ، گام هایی در راستای حفظ این میراث گرانقدر بردارد.
وی  اضافه کرد : پارک ساحلی رعنا در غرب رودخانه همیشه خروشان دز واقع شده و عملیات توسعه و بهسازی آن از خرداد ماه ۸۹ آغاز شده است ، در راستای تقویت هویت بومی این پارک ورودی های آن با الگوگیری از معماری دزفول با طاق های آجری و قوس های سنتی ساخته می شوند.

رشیدی زاده اضافه کرد : در حال حاضر ۴ گروه کاری از سازمان نوسازی شهرداری دزفول ورودی های این پارک را در دست ساخت دارند .
وی دیگر ساخته های جدید شهرداری دزفول با الگو گیری از معماری دزفول را احداث ورودی های پارک دووه با چهار طاقی (چارتاقی) آجری و نیز ساختمان جدید سازمان عمران عنوان و از استقبال مردم از این نوع نگاه به معماری خبر داد.

پارک ساحلی رعنای دزفول با ساخت ورودی هایی آجری هویتی بومی به خود می گیرد
پارک ساحلی رعنای دزفول با ساخت ورودی هایی آجری هویتی بومی به خود می گیردپارک ساحلی رعنای دزفول با ساخت ورودی هایی آجری هویتی بومی به خود می گیردپارک ساحلی رعنای دزفول با ساخت ورودی هایی آجری هویتی بومی به خود می گیرد

منبع :شهرداری دزفول


موضوعات مرتبط: دزفول شناسی
[ پنجشنبه پانزدهم مهر 1389 ] [ 15:56 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
ورودی های بازارقدیم دزفول ساماندهی شد

ورودی های بازار قدیم دزفول ساماندهی شدبه گزارش روابط عمومی سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول – مهندس پوررکنی مدیر عامل سازمان سازمان نوسازی و بهسازی دزفول گفت : این سازمان با هماهنگی شهرداری مرکزی، طی اقدامی بی سابقه نسبت به ساماندهی ورودی ها از سمت خیابان امام(ره) و خیابان شریعتی اقدام نمود.

وی افزود : اهم این فعالیتها بازسازی ساباط شیخ اسماعیل قصری واقع در ابتدای ورودی اصلی بازار ازسمت خیابان شریعتی بوده است که تماما براساس الگوی قدیمی و شواهد گذشته می باشد.
مهندس پوررکنی هزینه بازسازی و احیای ساباط شیخ اسماعیل را ۲۵۰ میلیون ریال عنوان کرد در خیابان امام خمینی (ره) نیز چهر ورودی با مصالح آجری بازسازی شده است.
بازار قدیم دزفول در فضای سنتی بافت کهن ودر مرکز شهر قرار گرفته است و قدمت آن همزمان با تشکیل هسته اولیه شهر بوده که بدنبال رشد و توسعه در ادوار مختلف به فراخور نیاز ،دستخوش توسعه و تغییرات گردید. و از جمله بازارهای بزرگی است که علی رغم گذر زمان و تغییرات فیزیکی و فرهنگی هنوز کم و بیش کالبد و هویت خود را حفظ نموده است.
این مجموعه که علاوه بر بازار، متشکل از حمام، کاروانسرا، ساباط ها و مساجد می باشد، در رونق حیات اقتصادی این شهر نقش بسزایی را ایفا نموده است. وجود گذر ها و شریان های مهمی که هنوز جوابگوی ارتباطات تنگاتنگ بازار با میادین و مراکز اصلی شهر می باشند، گویای این واقعیتند.
هم اکنون بازار قدیم دزفول دارای راسته های مختلفی نظیر: آهنگران، روی فروشان، بزازان، شیرینی فروشان، نمدمالان،خراطان و نمدمالان می باشد .
گفتنی است پروژه فوق با نظارت کارشناسان سازمان میراث فرهنگی و با بکارگیری الگوهای سنتی انجام گرفته است.

منبع : شهرداری دزفول
موضوعات مرتبط: دزفول شناسی
[ پنجشنبه پانزدهم مهر 1389 ] [ 15:51 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
استاد رشته کارآفريني در دانشگاه مانيل :
فرایند کارآفرینی در ایران بسیار توسعه یافته است

استاد رشته کارآفريني در دانشگاه مانيل گفت : فرآيند كارآفريني در ايران بسيار توسعه يافته است به طوريكه از سرعت و شتاب اين توسعه فرهنگي بشدت متعجب شدم .
دكتر جين مدرينگ كارآفرين برتر از فيليپين و استاد رشته کارآفريني در دانشگاه مانيل  كه به دعوت دانشکده كارآفريني دانشگاه تهران براي شركت در اولين كنفرانس بين المللي كارآفريني به ايران آمده است مي گويد: كارآفريني مهم ترين مقدمه ورود به توسعه يافتگي است . زيرا محور كارآفريني عبارت است از انسان و انديشه و خلاقيت او است .در اين صورت هر اندازه که به انسان و خلاقيت و ايده پردازي اهميت داده شود آن جامعه شتاب بيشتري در جهت توسعه اقتصادي و افزايش درآمد سرانه و گسترش فرصتهاي شغلي خواهد داشت .
وي در ادامه با اشاره از اولين حضورش در ايران و ارزيابي از حضور خود و كارآفريني در ايران مي گويد : در ايران گامهاي بسيار بلندي در جهت ايجاد و توسعه كارآفريني برداشته شده است . تاسيس  اين دانشكده كارآفريني ، نشر مجلات تخصصي در اين حوزه و نيز تدوين كتابها و پايان نامه هاي تحقيقاتي در خصوص كارآفريني نشان دهنده توجه كانوني به انديشه و برنامه هاي كارآفريني است در حالي كه تا پيش از اين هيچ تصور روشني از كارآفريني در ايران نداشتم  . به همين دليل هنگامي كه به ايران آمدم و از نزديك با توسعه كارآفريني در جامعه كنوني ايران مواجه شدم بسيار تعجب كردم .
وي افزود : ارزيابي هاي من از تحول جريان كارآفريني در ايران نشان دهنده اين واقعيت ا ست كه ايران دستاوردهاي بسيار وسيعي در زمينه كارآفريني داشته است .
از همه مهمتر آنكه اين كشور كوشيده است نگرشها و باورهاي عمومي مردم را به سوي فرهنگ كارآفريني و ايده پردازي سوق دهد .
از اينرو تصور مي كنم بزودي جامعه كنوني ايران چشم انداز موفقيت آميزي در حوزه كارآفريني ، تلاش ، خلاقيت و نيز توسعه يافتگي خواهد داشت .
وي با اشاره به سخنراني غني  وزير كار و امور اجتماعي در نخستين روز برپايي اين همايش گفت : جناب آقاي دكتر شيخ الاسلامي تاكيد كردند كه جامعه اي به مرحله توسعه يافتگي  مي رسد كه از انديشه و فرايندهاي اجتماعي و فرهنگي كارآفريني برخوردار باشد . بيان اين ايده از سوي اين مقام عالي رتبه ايران نشان دهنده وسعت برنامه هاي كارآفريني و اهتمام جدي دست اندركاران دولتي به گسترش اين ايده نجات بخش و توسعه آفرين است .
 
منبع :وزارت کارو امور اجتماعی


موضوعات مرتبط: اخبار
[ پنجشنبه پانزدهم مهر 1389 ] [ 15:42 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
 آغاز به‌کار رسمی سازمان ملی مهارت از ابتدای سال آینده

معاون وزیر کار و امور اجتماعی از آغاز به کار رسمی سازمان ملی مهارت از ابتدای سال 90 همزمان با تصویب نظامات ملی مهارت خبر داد.
عبدالرسول پورعباس در گفتگو با مهر با اشاره به آغاز به کار سازمان ملی مهارت به صورت رسمی از ابتدای سال آینده، گفت: پیش بینی می شود این سازمان بتواند رسما از ابتدای سال آینده کار خود را رسما آغاز کند.
رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور با بیان اینکه در آن مقطع آماده هستیم تا بخشی از نظامات ملی مهارت را به تصویب برسانیم، اظهار داشت: این حرکت مصادف با شروع کار سازمان ملی مهارت خواهد بود.
آمادگی برای تصویب نظامات ملی مهارت پورعباس ادامه داد: اگر دقت شود مقام معظم رهبری بر توسعه مهارتهای فنی در قالب هنرستانهای فنی صنعتی و نه دانشگاه علمی کاربردی بلکه دانشگاه‌های علمی و کاربردی در زمان اجرای دوره های مهارتی در قالب سازمان ملی مهارت تاکید کرده‌اند.
وی با تاکید بر اینکه این سیاست در سازمان ملی مهارت دنبال خواهد شد، تصریح کرد: به نظر می رسد توسعه بسیار وسیعی در این بخش و تقویت آموزشهای مهارتی اتفاق خواهد افتاد.
معاون وزیر کار و امور اجتماعی افزود: آموزشهای مهارتی باید در راستای طولی و عرضی توسعه پیدا کند؛ هرچند در طول تمام رشته ها بیش از 200 رشته نمی رسد ولی رشته های عملی بیش از هزار رشته است.
به گفته پورعباس، بنابراین طراحی باید به نحوی باشد که دانشگاه‌های علمی و کاربردی در طول حرکت کنند و در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس تخصصی، حرفه ای و دکترای حرفه ای دانشجو بپذیرند و در نظام ملی مهارت دیده شوند؛ بنابراین گسترش اقدامات مطرح است.
وی بیان داشت: هم اکنون ما در بخش وزارت کشاورزی، صنعت و در بخشهای نظامی دانشگاههای علمی و کاربردی زیادی را داریم که کسی آنها را به رسمیت نشاخته است ولی اگر در این ساختار جدید به رسمیت شناخته شوند، تا مقطع دکترای فنی و حرفه ای نیز می توان دانشجو تربیت کرد.
ادغام 3 دستگاه در فنی و حرفه ای به گزارش مهر، دولت به منظور یکپارچه سازی آموزشهای مهارتی فنی و حرفه‌ ای در تابستان سالجاری تشکیل "سازمان ملی مهارت" با ادغام 3 دستگاه را ابلاغ کرد. این اقدام به منظور یکپارچه سازی مدیریت آموزشهای مهارتی فنی و حرفه‌ای متناسب با نیاز‌های شغلی کشور و افزایش مهارت و توانمندی جوانان کشور صورت گرفته است.
همچنین سازمان ملی مهارت از طریق ادغام "دانشگاه جامع علمی ‌ـ ‌کاربردی و"آموزشکده‌های فنی و حرفه ‌ای وزارت آموزش و پرورش" تشکیل می شود و با کلیه وظایف، ‌اختیارات،‌ امکانات و منابع انسانی از وزارت علوم و آموزش و پرورش منتزع و در سازمان فنی و حرفه ‌ای ادغام می‌شوند و این سازمان نیز با تغییرعنوان به "سازمان ملی مهارت" در وزارت کار وابسته می ‌ماند.
تشکیل سازمان ملی مهارت در هشتم بهمن ماه سال گذشته به پیشنهاد مشترک وزارتخانه های کار، آموزش و پرورش، علوم و معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور در شورای عالی اداری تصویب شده بود.

منبع :بازارکار


موضوعات مرتبط: اخبار
[ شنبه دهم مهر 1389 ] [ 12:47 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
 مروري بر مصاحبه شغلي

 قسمت اول
چكيده:
مصاحبه هاي استخدامي، متداولترين روش مورد استفاده در فرآيند گزينش هستند. بسياري از سازمانها و كارفرمايان، مصاحبه هاي استخدامي را معتبرترين روش جمع آوري اطلاعات مي دانند. بررسي مدارك و شواهد نشان مي دهد كه براي قضاوت در مورد هوش داوطلب، توان تحليل، انگيزش، توانش هاي شناختي، گستره تفكر، مهارت ارتباط با ديگران، ثبات هيجاني و ...، مصاحبه مي تواند مفيد واقع شود. اين جزوه سعي دارد كه به مصاحبه ، چهارچوب آن ، شرايط و بايدها و نبايدهاي آن ، بپردازد.
 
تعريف مصاحبه:
      مصاحبه نوعي تماس چهره به چهره است كه از طريق آن مصاحبه كننده اين امكان را مي يابد كه رفتار مصاحبه شونده،  ويژگي هاي آشكار و شخصيت او را، از ابعاد مختلف مشاهده و بررسي كند. مصاحبه كننده مي تواند با كمك مشاهدات خود و اطلاعات ديگري كه با روش هاي ديگر ( آزمونها ، برگ درخواست و ... ) بدست آورده، تصميم بگيرد مصاحبه شونده را انتخاب كند يا نه ( به منظور استخدام ارتقا و ... ).
در واقع مصاحبه، در فرآيند گزينش، يك گفت و شنود رسمي و عميق است كه به منظور ارزيابي شايستگي داوطلب، صورت مي گيرد كه درآن مصاحبه كنندگان در جستجوي پاسخ به سه سوال اساسي هستند:
-1-1آيا داوطلب شغل مي تواند كار را انجام دهد؟ در غير اينصورت، آيا از ظرفيتهاي لازم جهت انجام كار برخوردار است؟
-2-2در صورت وجود مهارت يا ظرفيت انجام كار، آيا داوطلب، كار مورد نظر را انجام خواهد داد؟ (انگيزه و مسئوليت(
-3-3چگونه مي توان اين داوطب را، با باقي داوطلبين مقايسه كرد؟ (ارزشيابي، امتياز دهي و رتبه بندي(
انواع مصاحبه:
-1-1سازمان يافته يا مستقيم: مصاحبه كنندگان در اين مصاحبه، معمولا مجموعه اي از سوالات معين و از پيش تعيين شده را مطرح مي كنند. اگر چه سوالات اين نوع مصاحبه، صحت فرآيند مصاحبه را، تا حدود زيادي تضمين مي كند، اما به مصاحبه كننده، امكان پي گيري پاسخ هاي جالب را نمي دهد مانع بروز خلاقيت مصاحبه گري و كسب اطلاعات جامع تر مي شود. بنابر اين، كسب اطلاعات جامع از مصاحبه شونده، در اين نوع مصاحبه ها با محدوديت مواجه است.
-2-2مصاحبه هاي سازمان نيافته يا غير مستقيم: در اين نوع مصاحبه، به مصاحبه شونده فرصت داده مي شود تا به سوالات مختلفي كه بر حسب موضوع، در طول مصاحبه مطرح مي گردد، آزادانه و حتي بدون محدوديت زماني، در محيط دوستانه پاسخ دهد. اين روش، قابليت اعتمادش پايينتر از مصاحبه سازمان يافته است.
-3-3مصاحبه هاي مختلط : معمولا مصاحبه كنندگان در عمل، تركيبي از سوالات مستقيم و غير مستقيم را به كار مي برند. اين روش، از قابليت اعتماد بيشتري نسبت به دو روش قبلي برخوردار است.( عموما در طرح مديران فردا از اين نوع مصاحبه استفاده خواهدشد. )
-4-4 مصاحبه هاي تحت فشار: اگر موقعيت شغلي، تحمل فشارهاي عصبي زيادي را مي طلبد، اينگونه مصاحبه ها، سعي در كشف چگونگي واكنش متقاضي دارد، تا بتواند واكنش مصاحبه شونده را به فشارهاي ناشي از شغل بررسي كند.
تيم مصاحبه: 
   تيم مصاحبه، با توجه به تركيب تعداد مصاحبه كنندگان و مصاحبه شوندگان، متفاوت است كه از آن جمله مي توان به تيم هاي مصاحبه زير اشاره داشت:
-1-1مصاحبه فرد به فرد: در اين مصاحبه فقط يك نفر مصاحبه كننده و يك نفر مصاحبه شونده وجود دارد. از اين روش معمولا براي ارزيابي عميق تر شخصيت مصاحبه شونده استفاده مي شود.
-2-2مصاحبه گروهي: در اين روش معمولا چهار مصاحبه كننده و پنج مصاحبه شونده، در حاليكه دور يك ميز گرد نشسته اند، حضور دارند. مسئوليت مصاحبه كنندگان، عموما به عهده يك روان شناس متخصص است و ارزيابي داوطلب نيز، به شيوه مشاهده عملكرد افراد در گروه انجام مي گيرد.
-3-3مصاحبه چند نفر با يك نفر: در اين روش، مصاحبه با حضور چند نفر مصاحبه كننده و يك نفر مصاحبه شونده انجام مي شود. مصاحبه كنندگان هر يك در زمينه اي خاص،  مثلا روانشناسي، مهندسي، مديريت سازمان و ... تخصص دارند.  ( در طرح مديران فردا از اين -4- 4-       مصاحبه تحت فشار: اگر موقعيت شغلي ، تحمل فشارهاي عصبي زيادي را مي طلبد، اينگونه مصاحبه ها ، سعي در كشف چگونكي واكنش متقاضي دارد تا بتواند واكنش مصاحبه شونده را به فشارهاي ناشي از شغل بررسي كند.
انتخاب هر يك از اين تيم هاي مصاحبه، بسته به هدف مصاحبه ، مهارت و تخصص مصاحبه كننده، در زمينه ارزيابي ويژگي مرتبط با معيارهاي انتخاب،  متغير است.
مراحل اجراي مصاحبه:
      فرآيند مصاحبه، از مراحل مختلفي تشكيل مي شود كه طي اين مراحل بايد به ترتيب زير، در جريان مصاحبه رعايت گردد:
 1- مرحله آمادگي: پيش از تشكيل جلسه مصاحبه، لازم است مصاحبه كننده اطلاعات مربوط به مصاحبه كننده ( نظير نمرات آزمون هاي كتبي، فرم درخواست و ... ) و نيز شرايط احراز شايستگي مرتبط به شغل را مورد بررسي قرار دهد و مصاحبه را بر اساس اين اطلاعات انجام دهد.  به نوعي ساختار مصاحبه، دستورالعمل آن و پرسشهاي مطروحه، تا حدود زيادي به اين مطالعه مقدماتي وابسته است.
2- آغاز مصاحبه و ايجاد ارتباط: فشار ايجاد ارتباط بر دوش مصاحبه كننده است فرض كنيد داوطلب كمي نگران است و علايم تنش رواني ديده مي شود،  اگر مصاحبه كننده بر آن است كه به واقعيت هاي پي ببرد،  بايد نخست كاري كند تا از ميزان تنش داوطلب كاسته شود و وي احساس آرامش و راحتي نمايد.  براي اين منظور بهتر است يكي از اعضاي تيم مصاحبه پيش از ورود به مرحله مصاحبه اصلي به گرمي به مصاحبه شونده سلام و خوش آمد بگويد، لبخند زده و اعضاي مصاحبه را معرفي كند،  به بعضي از تعارفات روزمره بپردازد و برخي سوالات غيرمرتبط و ساده را مطرح كند. مثلاً : هواي امروز گرم نبود ؟ در مسير راه ترافيك سنگين بود؟ ، سپس با بيان مختصر اهداف و انتظارات خود از مصاحبه مقدمه چيني لازم را براي ورود به فرايند اصلي مصاحبه به عمل آورد. 
3- ورود به مصاحبه اصلي و تبادل اطلاعات: در اين مرحله مصاحبه كننده بايد كوشش كند بر مبناي شرايط احراز ( يا معيار هاي شايستگي ) با دقت و ظرافت سوالاتي را مطرح كند تا ضمن جمع آوري اطلاعات مورد نياز،  بتواند ديدگاه كلي مصاحبه شونده را نسبت به مسايل مربوط به كار و زندگي مورد ارزيابي قرار دهد.  به طور كلي مصاحبه گر بايد سوالات را به گونه اي مطرح كند تا بيشترين اطلاعات ممكن را در ارتباط به معيارهاي مربوط به گزينش،  به دست آورد.
 در واقع در اين مرحله مصاحبه گران بايد بر مبناي برنامه از پيش تعيين شده،  به طرح موضوعات مختلف بپردازند و در اذهان آنها،  طرح جامعي از سوالاتي كه بر پايه آنها قضاوت كنند وجود داشته باشد. بهتر است ابتدا از موضوعات ساده و روزمره شروع كرده (مثلاُ درباره كار و فعاليت كنوني وي پرسيده شود) ، پس از اطمينان خاطر از آرامش مصاحبه شونده به مرور سوالات اساسي تر طرح شود. "روابط كاري" ،  "سوابق كاري"، "زمينه هاي مورد علاقه " ، "شرايط كلي"، "دلايل جذت" ، محورهاي اساسي هستند كه اگر سوالات بر پايه آنها طرح شوند ، مي توانند اطلاعات نسبتا جامعي در مورد مصاحبه شونده و نتيجه گيري از مصاحبه بدست دهد. 
قابل ذكر است سوالاتي كه با كلمات استفهامي مانند " چرا "شروع شوند،  يا طرح  سوالاتي كه پاسخ آنها بلي يا نه است،  نمي تواند اطلاعات دقيقي ، در اختيار مصاحبه كننده قرار دهد.
4- پايان مصاحبه: پس از كسب اطمينان از اينكه همه سوال هاي مورد نياز ارزيابي،  مطرح شده و براي هر سوال نيز پاسخ مناسب در يافت شده، مصاحبه به پايان خود نزديك مي شود.
ختم مصاحبه را بهتر است با نشانه هاي رفتاري مثل نگاه كردن به ساعت،  بستن پرونده و يا گفتن اينكه "نكته ديگري براي صحبت نداريد؟"  اعلام كنيد. در اين مرحله از مصاحبه بايد آگاه بود كه هيچ گونه نشانه اي دال بر پذيرش مصاحبه شونده به او داده نشود زيرا ممكن است مصاحبه شوندگان بعدي،  داراي كيفيت برتري باشند و يا مصاحبه شونده در مراحل ديگر فرايند گزينش،  نتواند موفق شود.
5- نتيجه گيري از مصاحبه: پس از پايان مصاحبه،  مصاحبه كنندگان بايد برداشت كلي خود را همراه با تجزيه و تحليل پاسخ هاي مصاحبه شونده،  گزارش دهند، مصاحبه كنندگان براي اينكه بتوانند صحت، قابليت اعتماد و اعتبارمصاحبه هاي خود را ارتقا دهند، مي بايست ارزيابي هاي خود را به  به مصداقهاي  حاصل از مصاحبه وابسته كنند.  
خطاهاي مصاحبه: 
   مصاحبه كننده آگاه متخصص و آموزش ديده با خطاهاي مصاحبه آشناست و در حد امكان سعي مي كند اين خطاها در قضاوت وي اثر نگذارد از جمله آنها مي توان به خطاهاي زير اشاره داشت:
1- 1-       خطاي هاله اي (Hallo error ): گرايش مصاحبه كننده به قضاوت مطلوب يا نامطلوب،  در مورد مصاحبه شونده بر اساس برداشتها و ادراك هاي كلي خود،  ( به  جاي ارزيابي واقعي وبر مبناي معيارهاي تدوين شده ) ، مصاحبه گر را با خطاي هاله اي مواجه مي كند. نكته مهم اين است كه خطاي هاله اي يك تحريف آگاهانه درجه بندي نيست بلكه بر عكس مصاحبه گران باور دارند كه  امتياز هاي مناسب و واقعي به افراد داده اند. مثلا ادراك كلي مصاحبه گر مبني بر اينكه فارغ التحصيلان فلان دانشگاه داراي يك ويژگي خاص هستند مي تواند در نوع امتياز دهي وي تاثير سو بگذارد. 
2- 2-       خطاي تساهلي(Leniency error) : اين خطا هنگامي رخ مي دهد كه مصاحبه گران بر مبناي استانداردهاي شخصي خود،  فرد را ارزيابي كنند . هر چه استانداردهاي شخص ارزيابي كننده بالاتر باشد،  احتمال كسب امتياز هاي پايين تر،  بيشتر خواهد بود. يا بر عكس هر چه استانداردهاي شخص پايين باشد،  تمايل بيشتري به داد ن امتيازات بالاتر وجود خواهد داشت.
3- 3-       تعميم پذيري بيش از حد (Over generalization error ): در صورتيكه يك ويژگي خاص مصاحبه شونده (مثلا يك ويژگي خيلي مثبت يا خيلي منفي) در ساير نتيجه گيري هاي ارزيابي كننده از مصاحبه شونده،  تاثير بگذارد،  مصاحبه گر دچار خطاي تعميم پذيري بيش از حد شده است. مثلا معدل خيلي بالا يا مهارت بالاي زبان انگليسي و ... ، باعث شود مصاحبه گر، در ساير عوامل ديگر نيز،  وي را در حد خوب و بالاتر ارزيابي كنند. 
4- 4-       خطاي گرايش به مركز (Central tendency error ): عموما در شرايطي كه مصاحبه گران جهت ارزيابي،  نتوانند اطلاعات لازم را جمع آوري كنند و در عين حال مجبور به دفاع از ارزيابي خود شوند، . اين خطا ظاهر مي شود. در اين خطا مصاحبه گر،  مصاحبه شونده ر ا در عوامل مورد بررسي ، عموماً در حد متوسط ارزيابي مي كند..
فهرست منابع : 
1- آر بينل ، لستر و همكاران(1380)،  آنچه يك سرپرست بايد بداند،  ترجمه ايرج هاشمي، انتشارات دانشكار ،ص 195 تا 198
2- رابينز ،استيفن (1380) ،رفتار سازماني ،  ترجمه علي پارسائيان ، سيد محمد اعرابي ، نشر دفتر پژوهشهاي فرهنگي ،ص 991 تا 995
3- جزني ، نسرين (1378)  مديريت منابع انساني ،  نشر ني  ،ص 257 تا 274
4- ساعتچي ، محمود (1380) ، روان شناسي بهره وري ،  نشر موسسه ويرايش : ص 152 تا 159
 5- Ronald E Riggo (1999) Introduction to industrial organizational psychology . Publisher  Prentice hall. P 107 to 112  
منبع : سايت مجاب
تدوين :فرنگيس افتخاري


موضوعات مرتبط: فنون کاریابی
[ شنبه سوم مهر 1389 ] [ 12:41 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]

 معاون اشتغال سازمان كار خوزستان:
كسب و كارهاي خانگي بايد شناسايي شوند

معاون اشتغال سازمان كار و امور اجتماعي خوزستان گفت: براي اجراي طرح مشاغل خانگي در كشور در مرحله نخست بايد كسب و كارهايي كه مي‌توان به صورت خانگي تعريف شوند را شناسايي كرد.
رضا ميراني در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، اظهاركرد: متاسفانه در حال حاضر ديدگاهي كه در مورد گسترش مشاغل خانگي در كشور وجود دارد با ديدگاهي كه در كشورهاي پيشرفته داراي رشد اقتصادي بالا وجود دارد بسيار متفاوت است.
وي افزود: بسياري از افراد فكر مي‌كنند كسب و كار خانگي همان صنايع دستي و يا تهيه مواد غذايي در خانه است در حالي كه در كشورهاي پيشرفته به جاي سرمايه‌گذاري در زير ساخت‌ها و ايجاد مكان و سوله براي مونتاژ كالاهاي توليدي، اين فرايند را در محيط كسب و كار خانگي انجام مي‌دهند.
ميراني بيان كرد: ايجاد توسعه مشاغل خانگي نه تنها منبع درآمدي براي خانواده‌ها است بلكه قيمت تمام شده كالاي توليدي را بطور چشم‌گير كاهش مي‌دهند و موجب افزايش سود توليد كنندگان مي‌شود.
وي ادامه داد: پس از شناسايي كسب و كارهايي كه مي‌توان در قالب مشاغل خانگي ارايه كرد بايد زنجيره‌هاي لازم آن را فراهم كرد. بطوري كه افراد بيكار با توانايي‌هاي خاص شناسايي و به صورت خوشه‌اي و زير مجموعه واحدهاي صنعتي ساماندهي شوند.
ميراني تاكيد كرد: حمايت از مشاغل خانگي نبايد فقط در اعطاي تسهيلات بانكي خلاصه شود بلكه بايد به مسائلي از جمله امنيت شغلي، بازاريابي براي محصولات توليدي، فراهم كردن مواد اوليه و شرايط كار در خانه نيز توجه شود.

منبع :بازارکار


موضوعات مرتبط: اخبار
[ شنبه سوم مهر 1389 ] [ 12:35 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]

فراخوان انجمن صنفی

انجمن صنفی کل کاریابی های استان خوزستان با مدیریت آقای جابری جهت تشکیل کمیته های تخصصی نسبت به پیشرفت راهکارهای انجمن و اوضاع کاریابی های استان خوزستان  از کلیه مدیران کاریابی ها دعوت به همکاری می نماید .

 

[ شنبه سیزدهم شهریور 1389 ] [ 22:19 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
 استانداردنویسی مشاغل در خوزستان ضروری است

معاون آموزش، پژوهش و برنامه ریزی اداره کل فنی و حرفه ای استان خوزستان گفت: استانداردنویسی مشاغل فاقد استاندارد در خوزستان در راستای ایجاد اشتغال ضروری است.
به گزارش خبرنگار مهر در اهواز، شهرام ملایی هزاروندی یکشنبه شب در جلسه استانداردنویسی مشاغل فاقد استاندارد که با حضور 35 دستگاه اجرایی و کارشناسان اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خوزستان در اهواز برگزار شد، اظهار داشت: فناوری های نو و نیاز بازار کار باعث نوشتن استاندارد آموزشی جدید می شود که باید مطابق با تکنولوژی جدید استانداردها را نوشت تا بتوان کیفیت آموزش را ارتقا داد.
وی افزود: استاندارد ارزش و کیفیت آموزش را بالا برده و باعث شفاف سازی آن می شود.
ملایی هزاروندی با اشاره به اینکه آموزشهای فنی و حرفه ای آموزشهای مهارتی هستند، تصریح کرد: آموزش های فنی و حرفه ای با تشکیل سازمان ملی مهارت بهتر نمود پیدا می کنند و رسالت خود را که آموزش جوانان فاقد مهارت و ارتقای مهارت در بعد کشاورزی، صنعت و خدمات است، به شکل بهتری ادا خواهد کرد.
معاون آموزش، پژوهش و برنامه ریزی اداره کل فنی و حرفه ای استان خوزستان اضافه کرد: آموزش بیش از 32 میلیون نفر ساعت از تعهدات اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان در سال 89 است که بیش از 10 میلیون نفرساعت آن در بخش دولتی است.
وی ادامه داد: 390 هزار فرصت شغلی در سند توسعه پنجم پیش بینی شده است که لازمه آن توسعه آموزشهای فنی و حرفه ای و آماده سازی نیروی کار ماهر است.
ملایی هزاروندی بیان کرد: با همکاری سایر دستگاه ها باید برای مشاغل فاقد استاندارد، استانداردنویسی شود که منجر به آموزش و صدور گواهینامه مهارت شود.

منبع :بازارکار


موضوعات مرتبط: اخبار
[ دوشنبه یکم شهریور 1389 ] [ 13:44 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
 پيشتازان نرخ بيكاري در جهان
 مشكل بيكاري از مشكلات بزرگ بسياري از كشورهاي دنيا است. اين مشكل قبل از بحران كنوني جهاني مختص كشورهاي جهان سوم بود و اغلب كشورهاي توسعه يافته نرخ‌هاي پاييني از نرخ بيكاري را در پيش روي خود مي ديدند ولي بعد از ركود اقتصادي رشد نرخ بيكاري، اين كشورها را نيز در برگرفت بطوريكه نرخ بيكاري كنوني آمريكا با رشد دو برابري طي سه سال به 9.5 درصد رسيده و همچنين بيكاري در بين قدرت‌هاي اقتصادي اروپا نيز وضعيت نامناسبي را دارد كه اين نرخ در بين كشورهاي يورو طبق آخرين آمار به 10 درصد رسيده است.
در اين بين قدرت‌هاي آسيايي نرخ بيكاري پايين تري را نسبت به ديگر قدرت‌هاي اقتصادي دارند. لازم به ذكر است در اين گزارش به بررسي پانزده كشوري كه بيشترين نرخ بيكاري را در دنيا دارند پرداخته شده است.
***
مشكل بيكاري در سرتاسر دنيا جدي است بطوريكه مجموع بيكاران در ده كشور پرجمعيت دنيا به يك ميليارد و صد ميليون نفر مي‌رسد كه اين مقدار كمي كمتر از جمعيت كل چين است.
مقدونيه با 33.8 درصد نرخ بيكاري بيشترين نرخ را بين كشورهاي دنيا داراست كه با توجه به نمودارها اين ميزان براي افراد سالمند كه دست از جستجوي كار مي‌كشند به 65.2 درصد مي‌رسيد.در اين بررسي به آمار بيكاري در بين كشورهايي با جمعيت بالاتر از دو ميليون پرداخته شده است به علت آنكه اطلاعات و آمار مربوط به كشورهاي كوچك به آساني قابل دسترس نيست. اين گزارش از اطلاعات و آمارهاي صندوق بين‌المللي پول، سازمان بين‌المللي كار كه زير نظر سازمان ملل متحد فعاليت مي‌كند و سيا فكت بوك تهيه شده است.شايد تعجب‌آور باشد كه اغلب آمارهاي سازمان سيا در اين زمينه گمراه كننده به نظر مي‌رسد.
اولين نكته‌اي كه خوانندگان بايد مورد توجه قرار دهند آنست كه اغلب كشورهايي كه نرخ بيكاري بالايي دارند دولتهاي نسبتا نوظهوري دارند يا معمولا مستعمره كشورهاي بزرگتر و يا قسمتي از كشورهاي ديگر هستند كه مستقل شده اند. نكته ديگر آن است كه كشورهاي جنگ زده بعلت مشكلات اساسي به زيرساخت‌ها و آسيب جدي به آنها منتج از خشونت و جنگ و خونريزي نرخ بيكاري بالايي دارند.
چين پرجمعيت ترين كشور دنيا با جمعيت يك ميليارد و 330 ميليون و 141 هزار و 295 نفر تعداد 306 ميليون و 664 هزار و 76 نفر بيكار بالاي سن چهارده سال دارد. هند دومين كشور پرجمعيت دنيا با جمعيتي بالغ بر يك ميليون و 173 ميليون نفر در حدود 355 ميليون نفر بيكار بالاي 14 سال را در خود جاي داده است. ايالات متحده نيز با جمعيتي بالغ بر 310 ميليون نفر در حدود 100 ميليون بيكار بالاي 14 سال را در خود جاي داده است.
يك دليل ان است كه محاسبه بيكاري در بين كشورهايي كه به اصطلاح اقتصاد كشاورزي دارند مشكل است.اقتصاد ايالت متحده صد سال گذشته به نسبت امروز بسيار متفاوت بود . زمانيكه اغلب مردم در بر روي مزارع كار مي‌كردند.آن شايد علت اصلي باشد كه امروز تعريف نرخ بيكاري به شغل‌هاي غير كشاورزي اختصاص دارد. شاخصي كه اغلب اقتصاددانان برايشان دادن ميزان بيكاري در سطح ملي بكار مي‌برند نرخ بيكاري است كه بستگي دارد كه چه سازماني و چه كشوري اين آمار را منتشر مي‌كند.
در ايالات متحده نرخ بيكاري به درصدي از نيروي كار بالقوه است كه د رحال حاضر بيكار هستند. نيروي كار بالقوه در اين تعريف اشاره دارد نيروي كار دفتر آمار و نيروي كار غير نظامي و تعداد افراد بالاي 16 ساله ايست كه فعالانه به دنبال كار هستند. چه تعداد افراد بيكاري كه با اين حساب و كتاب‌ها عملا بيكار شناخته نمي‌شوند. بهرحال اين آمارها تعداد افرادي كه دست از جستجوي كار كشيده‌اند و مردمي كه كار پاره وقت دارند و خواستار داشتن كار تمام وقت هستند و افرادي كه هرگز به دنبال كار نمي‌گردند در نظر گرفته نشده است.در نتيجه نرخ رسمي بيكاري در حال حاضر در ايلات متحده 9.5 درصد است كه مي‌تواند با وجود اين توصيفات گمراه كننده باشد.اين اثر مي‌تواند چندين برابر باشد وقتي كه در تمام سطح دنيا بررسي مي‌شود چون هيچ استاندارد و سيستم واحدي براي اندازه‌گيري اين نرخ وجود ندارد.در بين كشورهايي كه ذكر شده مي‌تواند تفاوت چشمگيري داشته باشد.برخي عملا سن كار را جوان تر از ميزاني كه در آمريكا اعمال مي‌شود در نظر مي‌گيرند.ديگر كشورها تنها مناطق سهري را بجاي جويندگان كار در زمين‌ها درنظر مي‌گيرند.اين تفاوت‌ها تحليل را براي بسياري از كارشناسان در زمينه نرخ بيكاري با سختي مواجه كرده است.

موضوعات مرتبط: مقالات
ادامه مطلب
[ سه شنبه بیست و ششم مرداد 1389 ] [ 12:1 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
 مروري بر منشور كاري وزارت كار و امور اجتماعي

روز گذشته بخش اول منشور كاري وزارت كار و امور اجتماعي دولت دهم از سوي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منتشر شد. امروز بخش دوم و پاياني اين منشور منتشر مي‌شود. مطالعه كامل متن اين منشور براي پيگيري محتواي آن پس از گذشت يك سال از پذيرش اين مسووليت از سوي عبدالرضا شيخ‌الاسلامي مفيد خواهد بود.
*تحول اداري‌ ـ سازماني وزارت كار و امور اجتماعي*
نگاه تحول‌گرا در سازماندهي وزارت كار و امور اجتماعي، مقدمه حركتي است كه به ياري خدا در آستانه دهه پيشرفت و عدالت در حوزه كار و اشتغال به وقوع مي‌پيوندد و اركان نظام تصميم گيري در حوزه اشتغال، بازار كار و روابط كار را متحول خواهد ساخت. اين تحول اميدآفرين، فرصت مغتنمي است تا امكانات مادي و نيروي انساني را به سمتي هدايت نمايد كه در سايه آن تحولات مورد انتظار دراين حوزه‌ها به وقوع بپيوندد.
در تحول اداري مورد نظر براي دهه پيشرفت و عدالت، وزارت كار و امور اجتماعي سازماني است كه:
• در ماهيت، اسلامي
• در نگرش، مردمي
• در ساختار، علمي
• در رفتار، مشاركت جو و نوآور
• در عملكرد، پاسخگو
• در نتيجه، بهره‌ور
باشد. چنين سازماني ظرفيت‌هاي لازم را براي پذيرش وظايف محوله و برنامه‌هاي عملياتي با نگرش تحولي خواهد داشت و امكان بهره‌برداري صحيح از منابع را فراهم خواهد ساخت.
در صورتي مي‌توان انتظار تحول در سازمان را داشت كه تمام حلقه‌هاي زنجيره تحول به هم متصل بوده و در جاي خودت به ايفاي نقش بپردازد، اما در صورتي كه هر يك از حلقه‌هاي اين زنجيره مفقود باشد نابساماني در برنامه‌هاي تحول، اجتناب ناپذير خواهد بود.
بديهي است قدرت اين زنجيره به ضعيف‌ترين عضو (حلقه) آن بستگي دارد.
وزارت كار و امور اجتماعي با خصوصيات برشمرده فوق و اجراي كامل زنجيره نخست مديريت تحول، سازماني تسهيل گر است و به جاي مجري بودن هدايتگري را محور فعاليت‌هايش قرار خواهد داد. چنين سازماني ماموريت محور و از ابتلا به سازمان محوري گريزان است، آينده نگر است و به جاي درمان پيشگيري را شعار حركت‌هاي خود قرار مي‌دهد ارباب رجوع، محور تعاملات داخلي و بيروني است و بوروكراسي مانع از رسيدگي به نيازهاي مردم نخواهد بود. سلسله مراتب طولاني مزاحم خدمت رساني نيست و عمليات اجرايي به صورت غير متمركز انجام مي‌شود. وزارت كار و امور اجتماعي در دولت در كنار همه ويژگي‌هاي برشمرده شده، نگاهي جامع به تغييرات بازار كار دارد و رقابت در عرضه خدمات مطلوب‌تر را يكي از ويژگي‌هاي اساسي خود مي‌داند و به جاي تاكيد بر داده‌هاي سازماني، برستاده‌ها تاكيد مي نمايد و نتيجه گرايي را ركن اساسي فعاليت‌هاي خود مي‌داند.
مستندات قانوني و اسناد بالادستي:
‌١. قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران
‌٢. سند چشم‌انداز بيست ساله
‌٣. سياست‌هاي كلي نظام
‌٤. قوانين برنامه‌هاي توسعه كشور
‌٥. قوانين كار و تامين اجتماعي
‌٦. ساير قوانين مرتبط
ويژگي‌هاي وزارت كار و امور اجتماعي در دولت دهم:
- تسهيل گر (هدايت گر به جاي مجري)
- ماموريت محور (به جاي سازمان محور)
- آينده نگر (پيشگيري به جاي درمان)
- ارباب رجوع مدار (توجه به نيازهاي مردم به جاي بوروكراسي)
- غير متمركز (به جاي سلسله مراتب طولاني)
- رقابت گرا (متناسب با تغييرات محيط كسب و كار)
- نتيجه‌گرا (تاكيد بر ستانده‌ها)
- توانمندساز (توجه به منابع انساني و ارتقاء ظرفيت آنان)
- قانون مدار (چشم‌انداز بيست ساله، سياست‌هاي كلي نظام، قانون اساسي، قوانين برنامه، قوانين كار و تامين اجتماعي)
- اخلاق مدار (تاكيد بر اخلاق حرفه‌اي)
- عدالت محور (تخصيص منابع، تصميمات، رفتارها و توجه به مناطق محروم)
- شايسته سالار (انتصابات و تحولات سازماني)
سازمان جديد وزارت كار و امور اجتماعي بيشتر از آنكه از امكانات و ابزار فيزيكي براي اجراي اهداف خود بهره جويد بر توانمندسازي نيروي انساني تاكيد مي‌ورزد تا با ارتقاء ظرفيت‌هاي منابع انساني، فتح قله‌هاي بلند اشتغال كامل را هدفگيري نمايد و بتواند با پيمودن اين مسير، برنامه هاي كلان كشور براي رسيدن به اشتغال مولد و توسعه و ترويج كار‌آفريني در افق چشم‌انداز را محقق سازد.
چشم‌انداز (vision)
توسعه و بسط قابليت‌هاي رقابت پذير كشور به منظور نيل به پيشرفت و عدالت با بكارگيري موثر و كارآمد سرمايه‌هاي انساني
ماموريت‌ها (missions)
-تنظيم روابط كار
- اعتلاي فرهنگي و اجتماعي سرمايه‌هاي انساني
- شناخت و مديريت بازار كار
- صيانت از نيروي كار
- گسترش همكاري‌هاي منطقه‌اي و بين‌ المللي در زمينه كار
- ترويج و توسعه كارآفريني
اهداف (goals)
- كاهش تدريجي نرخ بيكاري به ‌٧ درصد در پايان برنامه پنجم
- افزايش نرخ مشاركت نيروي كار به ‌١/٤٦ درصد در پايان برنامه پنجم
- راهبري برنامه‌هاي اشتغالي براي ايجاد متوسط سالانه ‌٩٩٢ هزار فرصت شغلي جديد در پايان برنامه پنجم
- كاهش نصب نرخ بيكاري جوانان به نرخ بيكاري كل كشور به حدود ‌٨/١ برابر
- نائل شدن به جايگاه ده كشور برتر عضو سازمان ديده بان جهاني كارآفريني در پايان برنامه‌ پنجم
- دست يابي به رتبه سوم شاخص سهولت كسب و كار در منطقه آسياي جنوب غربي در پايان برنامه پنجم
- ارتقاء جايگاه گروه كشورهاي داراي شاخص‌ توسعه انساني بالا در پايان برنامه پنجم
- دست يابي به نرخ رشد چهار درصدي بهره وري نيرو كار
- كاهش فاصله نرخ بيكاري استان ‌ كشور به ‌٥ درصد در پايان برنامه پنجم
استراتژي‌ها (strategies)
- بازشناسي سرمايهاجتماعي و انساني كشور
- مهندسي مجدد روابط كار
- استقرار سيستم آمار و اطلاعات بازار كار و سيستم اطلاعات مديريت
- بازآفريني نظام آموزشي مهارت فني و حرفه‌اي
- ماموريت محور نمودن تشكيلات و ساختار
- بهره‌مندي از نيرويهاي دانشي در حوزه‌هاي تخصصي
- ارتقاء سطح معيشت و رفاه نيروي كار
- تمركز در سياستگزاري اشتغال و كارآفريني
- پژوهش محوري در تصميم سازي ها
- فراهم آوردن زيرساخت‌هاي اطلاعاتي، ارتباطي، حقوقي، علمي و فناوري در جامعه كار و توليد
- اهتمام به گسترش اشتغال با احياء ظرفيت‌هاي موجود
- ارتقاء فرهنگ كار در جامعه كار و توليد
- ايجاد تحول در اشتغال با گسترش بخش خدمات
- توانمندسازي مديريت بنگاه‌هاي اقتصادي
- توسعه زيرساخت‌هيا گسترش مشاغل دانش بنيان،‌نو، خانگي و كار از راه دور
- روان سازي قوانين و انعطاف پذيري مقررات كار
- بهره‌مندي از حداكثر توان موجود در منابع بانكي در راستاي اشتغال زايي
- به كارگيري تمهيدات لازم در راستاي ارتقاء شاخص‌هاي بهره‌وري نيروي كار و محصولات
- توسعه كمي و كيفي تشكل‌هاي كارگري و كارفرمايي و تعميق سه جانبه گرايي
- راهبري سياست‌هاي جبران خدمت به ويژه مزد و بهره‌وري
- مشاركت نيروي كار در منافع بنگاه‌هاي توليدي
- توسعه فرهنگ ايمني و شرايط كار مناسب
برنامه‌هاي عملياتي (Programmes)
‌١- ساماندهي و توسعه آمار و اطلاعات كار و اشتغال
‌٢- هدايت ظرفيت‌هاي كارآفريني
‌٣- توسعه سرمايه‌هاي انساني و اجتماعي كشور
‌٤- توسعه اشتغال مولد
‌٥- ساماندهي و هدايت تسهيلات
‌٦-حمايت و صيانت از نيروي كار
‌٧- گسترش و ارتقاء فرهنگ كار
‌٨- بازنگري در قوانين و مقررات براي بهبود روابط كار
‌٩- تقويت مشاغل دانش بنيان، مشاغل‌نو، مشاغل خانگي و كار از راه دور
‌١٠- بازنگري در سياست‌هاي حمايتي و هدايتي اشتغال بانوان
‌١١. شناسايي و احياي ظرفيت‌هاي معطل و مغفول اشتغال
‌١٢. زمينه سازي براي ارتقاء‌ كيفيت محصولات داخلي و بهره‌وري
‌١٣. ترويج وگسترش مشاغل خدماتي
‌١٤. ايجاد همگرايي در دستگاه‌هاي اجرايي در زمينه اشتغال
‌١٥. توانمندسازي تشكيلات و سازمان
‌١٦. بهبود فضاي كسب و كار و توسعه فعاليت‌هاي سازمان يافته
‌١٧. ساماندهي نيروي كار ايراني خارج از كشور
‌١٨.تدوين نظام ملي تعيين صلاحيت حرفه‌اي نيروي كار

منبع :بازارکار


موضوعات مرتبط: اخبار
[ یکشنبه بیست و چهارم مرداد 1389 ] [ 11:48 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
 
در گفت‌وگوي معاون وزير كار با فارس اعلام شد:
فضاي فعلي كسب‌وكار بزرگترين مانع اشتغال

خبرگزاري فارس: معاون وزير كار بزرگترين موانع اشتغال را مربوط به فضاي كسب و كار در كشور دانست و گفت: اين شرايط شامل قوانين و مقررات، صدور مجوز، قانون كار، عدم جذب سرمايه‌گذاري خارجي، نحوه پرداخت تسهيلات بانكي و پذيرش ورشكستگي طرح‌هاي اقتصادي است.


‌حميد حاجي عبدالوهاب در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادي باشگاه خبري فارس «توانا»، با اشاره به ايجاد يك ميليون و 100 هزار شغل طي يك سال اخير در كشور، راجع به اظهارات برخي كارشناسان مبني بر اعتبار 200 ميليارد توماني براي ايجاد اين ميزان شغل، اظهار داشت: رقم‌هايي كه چندي پيش استانداران در خصوص ايجاد شغل مطرح كرد‌ند مربوط به طرح‌هاي آماده بهره‌برداري يا مربوط به طرح‌هايي است كه پيشرفت فيزيكي بالاي 90 درصد دارند.
وي ادامه داد: همچنين برخي از اين موارد مربوط به طرح توسعه‌اي بنگاه‌ها و يا طرح‌هاي كشاورزي و نهادهاي حمايتي است كه به همين علت سرانه اعتباري اينگونه طرح‌ها زياد نيست.
معاون وزير كار و امور اجتماعي با بيان اينكه ايجاد اشتغال برنامه‌ريزي شده در سال جاري، از طريق طرح‌هاي تكميلي و توسعه‌اي صورت مي‌گيرد، گفت: ايجاد اشتغال سال جاري مربوط به طرح‌هاي متوسط و بزرگ در كشور است.
به گفته معاون توسعه اشتغال وزارت كار و امور اجتماعي طرح‌هاي كوچك مربوط به كميته امداد، بنياد شهيد و بهزيستي در قالب مشاغلي چون صنايع دستي، قالي‌بافي و ديگر مشاغل خرد است.
وي افزود: براي ايجاد اشتغال برنامه‌ريزي شده در سال، با تصويب 24 هزار ميليارد تومان شوراي عالي اشتغال، اين موضوع محقق مي‌شود و به غير از اين اعتبار، منابع قرض‌الحسنه بانك‌ها براي ايجاد اشتغال از طريق صندوق مهر امام رضا(ع) استفاده مي‌شود.

* فضاي كسب و كار بزرگترين مانع اشتغال در كشور است

معاون سرمايه انساني و توسعه اشتغال وزارت كار در مورد موانع اشتغال در كشور تصريح كرد: بزرگترين موانع اشتغال مربوط به فضاي كسب و كار در كشور است كه شامل قوانين و مقررات، صدور مجوز، قانون كار، عدم جذب سرمايه‌گذاري خارجي، نحوه پرداخت تسهيلات بانكي و پذيرش ورشكستگي طرح‌هاي اقتصادي است.
وي با بيان اينكه وزارت اقتصاد در خصوص بهبود فضاي كسب و كار در حال فعاليت است، بيان داشت: همه دستگاه‌هاي مربوطه به دنبال رفع قوانين مشكل‌ساز براي توسعه و رشد اقتصاد هستند.

* نقش وزارت كار در اجراي هدفمندي يارانه‌ها صيانت از نيروي كار است

عبدالوهاب در خصوص نقش وزارت كار و امور اجتماعي در كارگروه تحول اقتصادي تأكيد كرد: اين وزارتخانه‌ در نوسانات مربوط به نيروي كار، دستمزد، قيمت تمام شده محصول، فضاي كسب و كار و حمايت از توليد داخلي نقش دارد.
وي در پاسخ به اين سؤال كه با اجراي طرح هدفمند‌سازي يارانه‌ها وضعيت دستمزد، صيانت از نيروي كار و مباحث اقتصادي چه تغييري خواهد كرد، افزود: در صورتي كه قيمت‌ها واقعي شود ارزش نيروي كار و محصول، واقعي خواهد شد؛ در حال حاضر به علت دارا بودن اقتصادي مبتني بر نفت، بخش زيادي از فعاليت‌ها داراي رانت نفتي است و ارزش نيروي كار و بهره‌وري به صورت واقعي تبيين نشده است.

* كاهش سهم بيمه كارفرما موجب كاهش فشار به نيروي كار مي‌شود

معاون وزير كار در مورد آسيب‌هاي اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها، گفت: به هر حال اين موضوع مشكلاتي را نيز به همراه خواهد داشت كه كميته‌هاي تخصصي در اين زمينه مشغول به كار هستند و وزارت كار به دنبال گسترش چتر بيمه تأمين اجتماعي است.
وي ادامه داد: با گسترش چتر حمايت از اقشار كم درآمد آسيب‌ها به نيروي انساني به حداقل مي‌رسد و قشر ضعيف‌ با اين طرح حمايت بيشتري خواهد شد.
به گفته عبدالوهاب كاهش سهم بيمه كارفرما براي حمايت از بخش توليد موجب كاهش فشار به نيروي كار و همچنين توسعه اشتغال خواهد شد.

منبع :خبرگزاری فارس


موضوعات مرتبط: اخبار
[ شنبه بیست و سوم مرداد 1389 ] [ 15:39 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
 آشنايي با ؛
شيوه هاي نوشتن نامه درخواست شغل
دربيشتراطلاعيه هاي استخدامي كارفرمايان به دنبال آن هستند كه با دريافت مشخصات و سوابق افراد گزينه مناسبي را براي يك فرصت شغلي پيدا كنند .متقاضيان كارنيز خود را ملزم مي بينند تا درپاسخ به آگهي ها و اطلاعيه هاي استخدامي ، مشخصات و سوابق (رزومه ) خود را همراه بانامه اي كه درخواست شغل درآن نوشته شده ارسال دارند . اين نامه   را نامه درخواست شغل ، نامه پوششي يا نامه ضميمه گويند .
در چنين بازاركاري كه رقابت بر آن حكم فرماست، نامه درخواست شغل و رزومه حرف اول را مي‌زند. توجه داشته باشيد كه نامه درخواست شغل بايد جامع و كامل باشد نه آنكه تكرار رزومه‌تان باشد و هدف تشريح و بيان اطلاعات و در واقع ايجاد شناختي از خودتان مي‌باشد. نامه درخواست شغل به نوعي معرف شما به كارفرما است، در حاليكه رزومه درباره شما صحبت مي‌كنند. همانند رزومه، نامه درخواست شغل نيز جزء ابزار بازاريابي مهم به شمار مي‌آيد.
كارفرمايان با دريافت درخواست ها ورزومه ها تمام سعي خود را براي كاهش و مرتب‌سازي  نامه‌هاي درخواست شغل و مشخصات و سوابق ارسالي مي‌نمايند تا با انتخاب تقاضاهايي كه به ويژگي هاي شغلي مورد نياز آنها نزديك باشد تعداد متقاضيان واجد شرايط را به ميزان معقولي برسانند و بررسي را آسان نمايند.  آگاهي از نحوه انجام اين كار در واقع ديد كلي از نحوه نوشتن نامه درخواست شغل به متقاضي كار مي‌دهد تا به نحوي آن را بنويسيد كه جزو نامه‌هاي گلچين و مورد نظر باشد، زيرا چنانچه نامه درخواست شغل نتواند نظراستخدام كننده را جلب نمايد  مرحله اوليه باموفقيت طي نمي شود و رزومه به هيچ وجه مورد بررسي قرار نمي‌گيرد و به بايگاني راكد سپرده خواهد شد.
بسياري ازكارفرمايان داوطلبي را كه در نگاه اول به نظرشان واجدشرايط و مناسب نيايد، حتي بررسي نمي‌كنند. در واقع همان نگاه و نظر اول به نامه درخواست شغل تاحدود زيادي تكليف استخدام را مشخص مي كند .
براي تهيه يك نامه درخواست شغل تأثيرگذار از يك سو چارچوب و قالب اصولي نامه‌هاي اداري معمولي بايد رعايت شده و از سوي ديگر بايد نامه دربردارنده سه مطلب و مفهوم اصلي به شرح ذيل باشد:
1-    پاراگراف اول: علت نوشتن نامه؛
2-    پاراگراف مياني: چيزهايي كه متقاضي كارازخود ارائه  مي دهد؛
3-    پاراگراف نهايي: چگونگي پيگيري هاي بعدي .
 
علت نوشتن نامه درخواست شغل
نامه درخواست شغل بايد با دقت بسيار براي هر موقعيت و هدف ذكر شده در بالا طراحي شود، اين طور نباشد كه يك نامه درخواست شغل تهيه كرده و براي تمام موارد ارسال گردد. يك متقاضي كاربه علل مختلف ممكن است بايك كارفرما مكاتبه كرده و درخواست شغل نمايد . براي هركدام ازاين موارد بايد نامه درخواست شغل به صورت خاصي نوشته شود.
در برخي موارد متقاضي كار از جانب يك دوست يا آشنا به يك كارفرما معرفي مي‌شود. در چنين مواردي بايده حتماً نام شخصي   كه اين ارتباط را برقرار كرده است ذكرشود، در واقع با اين كار به نوعي كارفرما   ترغيب به خواندن نامه مي شود.
چنانچه نامه مورد نظر مربوط به شغلي است كه از طريق آگهي‌هاي شغلي كارجو ازآن مطلع شده است ، ذكر منبع آگهي و عنوان شغل لازم است .. از همه مهم‌تر، اشتياق و تمايل فرد براي به دست آوردن آن شغل نيزبايد بيان شود وسعي گردد توانايي‌ها و قابليت‌هاي فردي  با شرايط مورد نياز براي آن شغل تطبيق داده شود.
چنانچه نامه درخواست شغل مورد نظر جزء آن دسته از نامه‌هايي است كه شركت يا سازمان مورد نظر هيچ‌گونه آگهي شغلي يا استخدامي نداده است بلكه متقاضي كاربا نوشتن اين نامه  قصد دارد قابليت هاي فردي خود را ارائه كرده و  در خصوص موقعيت‌ها و فرصت‌هاي شغلي ممكن اطلاعاتي كسب نمايد ،  از آنجا كه اين دسته از نامه‌ها، ناخواسته مي‌باشند( يعني نويسنده متقاضي كاراست اما كارفرما درخواستي براي استخدام نداشته وهيچ گونه تمايلي نبوده است) قالبي كه نوشته مي شود بسياراهميت دارد وبايد به نحوي باشد كه كارفرمابراي خواندن آن تمايل پيداكند .
آن چيزي كه از خود ارايه مي‌دهيد
در پاسخ به آگهي شغلي، خصوصاً آن دسته از آگهي‌ها كه شرايط، خصوصيات و ضوابط خاصي را مطرح مي‌نمايند، نحوه ارايه توانايي‌ها و تجربيات به نحوي كه با موقعيت مورد نظر همخواني داشته باشد، بسيار حايزاهميت مي‌باشد.
آگهي شغلي بايد بررسي شده و تمامي شرايط و ضوابط مورد نظر كارفرما فهرست گردد. سپس فهرستي از تجربيات ، مهارت‌ها و توانايي‌هاي متقاضي بايد تهيه شده وبا شرايطي كه فهرست شده بود تطبيق يابد وبه صورت يك پاراگراف ياجدول ارائه شود..
در نامه درخواست شغل مورد نظر بهتر است به جاي آنكه منتظر آن باشيد كه كارفرما مواردي را به شما پيشنهاد نمايد، بايد فرد بااشاره به  قابليت‌ها و توانايي‌هايي كه دارد خودرا واجد نيازهاي كارفرما نشان دهد  و نظر او را براي مطالعه " مشخصات و سوابق " خود يا اصصلاحا رزومه اي كه همراه نامه ارسال شده جلب نمايد. اين مورد را بدين صورت مي‌توانيد انجام داد كه كارفرما يا شخص مخاطب قانع شود نويسنده درباره شركت مورد نظر اطلاعات جامع و كاملي به دست آورده‌  و در واقع مطمئن است  كه مهارت‌هاي مورد نياز شركت را در خود سراغ دار د.
متقاضي كاربايد بر دستاوردهاي، يافته‌ها و مهارت‌هاي ارتباطي خود تأكيد داشته باشد و نشان دهد  كه مهارت‌هاي تحصيلي خود را چگونه به مهارت‌هاي شغلي و برعكس منتقل مي‌نماييد و متعاقباً هر دو مهارت  تحصيلي و شغلي را به شغل درخواستي منتقل خواهد كرد ..
نحوه پيگيري
با تكرار و تأكيد بر علاقه و تمايل به شغل مورد نظر، آدرس ،  شماره تماس، آدرس ايميل وسايرمواردي كه مي تواند براي تماس با متقاضي كارمفيد باشد بايد در اختيار كارفرما قرار گيرد . متقاضي كارمي تواند دردرخواست خود  به صورت مستقيم وقتي براي ملاقات حضوري با فرد مسوول استخدام و مصاحبه شغلي درخواست نمايد  و شيوه پيگيري آن راهم ذكرنمايد.
در برخي موارد كارفرماها به وضوح مي‌خواهند كه از هرگونه تماس تلفني اجتناب كرده و منتظر پاسخ از طرف آن‌ها باشيد، كه اين مانعي در برابر پيگيري  به حساب مي‌آيد. در چنين مواردي بايستي تمام سعي خود را جمع كرده تا به نحوي   به شركت دسترسي يافت  و يا حداقل بايد اطمينان حاصل شود كه نامه درخواست شغل به مخاطب رسيده  و مورد بررسي قرارخواهد گرفت.

نمونه آگهي استخدامي
شركت توليد لوازم خانگي الف براي تكميل كادرفروش خود دريكي ازفروشگاه هاي خارج ازكشور ازافراد علاقمند و فعال درزمينه فروش كه مسلط به يكي اززبان هاي فرانسه و يا انگليسي بوده و داراي روابط عمومي و فن بيان عالي باشند دعوت به همكاري مي كند . واجدين شرايط درخواست و سوابق خود را ازطريق نمابر.................يا پست الكترونيك .................  ارسال دارند .

نمونه نامه ارسالي

مديريت محترم استخدام شركت الف

باسلام واحترام ،
پيرو درج آگهي استخدام آن شركت در نشريه ............... مورخ ............ جهت همكاري دربخش فروش آن شركت ، به پيوست  مشخصات و سوابق شغلي خود (رزومه )   خود را براي  اعلام آمادگي جهت همكاري تقديم مي دارم .
اميدوارم  ويژگي هاي اينجانب  ازجمله ، تحصيل دررشته مديريت بازرگاني و گذراندن دوره هاي بازاريابي ، تسلط كامل به زبان انگليسي ، داشتن مهارت هاي ارتباطي قوي ، اعتماد به نفس بالا واشتياق به يادگيري مداوم و به روز نمودن اطلاعات شغلي مورد توجه آن مديريت محترم قرارگيرد و فرصتي را فراهم سازد تا بتوانم خواست ها و خدمات مورد نظر آن شركت را برآورده سازم .
ضمن آرزوي توفيق وبهروزي براي جنابعالي ، ازوقتي كه  به بررسي رزومه اينجانب اختصاص مي دهيد تشكرنموده و آمادگي خود را  جهت حضور درآن شركت براي ارائه سايراطلاعاتي كه لازم باشد  و آشنايي بيشتر اعلام مي دارم .

با تشكر - نام و نام خانوادگي
امضاء

نامه قبل ازارسال نظراملايي و نگارشي بايد مرورشود و بهتراست فردمورد اطمينان ديگري نيز آن را بخواند . به احتمال زياد  درخواست فوق كه با تكيه برنياز آگهي دهنده جامع و كامل نوشته شده مورد بررسي قرار خواهد گرفت.
نكات مهم ديگر:
•    درصورتيكه فرد ثالثي شما را معرفي مي كند يا اطلاعات جامع تري ازاين نظر كه چه كسي بررسي درخواست استخدام را انجام خواهد داد داريد درعنوان نامه به طورمشخص نام و سمت مخاطب را بنويسيد درغيراينصورت نظيرآگهي فوق ازعناوين كلي  همچون " مديريت محترم شركت ....." استفاده نماييد.
•    از قالب نامه‌هاي رسمي و اداري استفاده نماييد.
•    بهتراست نامه را تايپ كنيد دراين صورت از فونت و ساير يكساني براي نامه درخواست شغل و رزومه خود استفاده نماييد و ازفونت ها يا كادرهاي فانتزي و يا كاغذرنگي استفاده نكنيد .
  گزينه مناسب هستيد يا نه؟
چه اتفاقي مي‌افتد اگر كه شما آن گزينه مناسب نباشيد؟ در واقع ويژگي‌ها و مشخصات مورد نظر در شما نباشد؟ شخصي با 10 سال تجربه نگهداري از كودك و بدون هيچ‌گونه دانش كامپيوتر، چنانچه براي سمت برنامه‌نويسي يك سازمان يا موسسه دانشگاهي درخواست نمايد، قطعاً مورد پذيرش و بررسي نخواهد بود!
نمي‌خواهم با ديد بدبيني نگاه كنم اما چنانچه قابليت‌ها و توانايي‌هاي شما با شرايط و ضوابط شغل مورد نظر تطبيق ندارد بهتر است هم وقت خودتان و هم وقت شركت را تلف نكرده و درخواستي ندهيد. در بيشتر موارد داوطلبان واجدشرايط بسياري وجود دارند كه نامه درخواست شغل و رزومه آن‌ها انتخاب مي‌شود.
بهتر است بر روي درخواست براي مشاغلي كه واجدشرايط آن‌ها مي‌باشد تمركز نموده و زمان بيشتري را صرف فراگيري مهارت‌ها يا تحصيلات جانبي نماييد كه به شما در آمادگي براي موقعيت‌هاي گوناگون كمك نمايند. درهرحال فراموش نكنيد كه خدا روزي دهنده است به اوتوكل كنيد و تلاش خود را بنماييد.
ترجمه : الناز طالب زاده


موضوعات مرتبط: فنون کاریابی
[ شنبه بیست و سوم مرداد 1389 ] [ 15:30 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
 کارفرمایانی که هنوز قراردادهای سفید با کارگران امضا می‌کنند

افزایش تقاضا برای کار، نامتعادل بودن عرضه و تقاضای نیروی کار، ورود متولدین دهه 60 به بازار کار و پایین بودن دامنه نظارت و بازرسی از دلایل اصلی گسترش قراردادهایی با عناوین مخدوش، مبهم، سفید امضا و یکسویه است.
به گزارش خبرنگار مهر، یکی از مسائلی که به تدریج پس از افزایش تقاضای کارجویان در ورود به بازار کار و پاسخگو نبودن عرضه شغل در جوامع به وجود آمد که ایران نیز از آن مستثنی نیست، افزایش قراردادهای کاری تحت عناوین سفیدامضاء، مخدوش، مبهم، نامعلوم، یک سویه و غیره بوده است.
نظارت، حلقه مفقوده افزایش قرارداد مخدوش بر اساس این گزارش، قراردادهایی با عناوین ذکر شده در قانون کار کشور ما و بسیاری دیگر از کشورها که بازار اشتغال آنها نیز مبتلا به این نوع اعمال سلیقه ها از سوی برخی کارفرمایان است، وجود ندارد و به عبارتی قانون آن را تخلف محسوب می کند.
برخی فعالان بازار کار عدم نظارت و بازرسی های ادواری از سوی مراجع ذیصلاح مانند وزارت کار که وظیفه تنظیم روابط کار را بین کارگر و کارفرما برعهده دارد را از مهم ترین دلایل افزایش این نوع قراردادهای سلیقه ای و با هدف استثمار نیروی کار می دانند.
برخی دلایل گسترش سفید امضاها البته در این زمینه بالا رفتن میزان تقاضا برای ورود به بازار کار‏، ورود جمعیت جوان متولد دهه 60 برای پیدا کردن کار، پایین بودن ظرفیت تولید در برخی بنگاهها و همچنین افزایش یکباره قیمتهای مواد اولیه نیز می تواند مزید برعلت گسترش قراردادهای مبهم باشد.
به صورت کلی در شرایط فعلی قانون کار کشور برای ساماندهی نیروی کار مطلوبیت دارد؛ هرچند که نیاز به اصلاحات ساختاری در آن اجتناب ناپذیر است. می توان مهمترین ضعف و مشکل قانون کار را نداشتن ضمانت اجرایی آن دانست.
در سال 87 و در دوره فعالیت جهرمی در وزارت کار، از سوی این وزارتخانه فرم جدیدی از قراردادهای کاری بین کارگر و کارفرما تهیه و برای قانونی شدن به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شده بود که از سوی این مجمع نیز تصویب و برای اجرا به ابلاغ رسیده بود.
قراردادهایی که عملی نشد فرم قراردادهای جدید به نحوی بود که در آن به مواردی اشاره شده بود که مهمترین نکته آن مکتوب شدن قرارداد کاری بین کارگر و کارفرما برای همکاری بیش از 30 روز بوده است. در این زمینه پیش بینی شده بود که قرارداد باید در 3 نسخه تهیه و پس از امضا طرفین، 1 برگ در اختیار کارگر، 1 برگ در اختیار کارفرما و 1 برگ نیز در اداره کار به ثبت برسد.
البته برای کارفرمایان نیز پیش بینی شده بود که آنها می توانند قرارداد کاری خود با کارگر را به شرط درج در قرارداد، 1 ماه قبل از اتمام مدت زمان تعیین شده همکاری به صورت یکطرفه فسخ نمایند.
دستمزدهایی که به حساب نرفت در این زمینه وزارت کار در آن دوره به دنبال ساماندهی کردن قراردادها در پی این موضوع بود که کارفرما در پایان هر ماه دستمزد کارگر را به حساب وی در بانکها واریز کند که این موضوع در صورت تحقق می توانست از تخلفات احتمالی جلوگیری بعمل آورد.
متاسفانه از آن زمان به بعد نه تنها قراردادهای جدید به دلیل آنچه که فعالان بازار کار از آن به عنوان عدم ضمانت اجرایی نام برده اند اجرا نشد، بلکه موضوع واریز دستمزد کارگران به حسابهای بانکی نیز جدی گرفته نشد. چه بسا نظارت و پیگیری وزارت کار می توانست به ساماندهی قراردادها و کاهش اختلافات کارگری و کارفرمایی منجر شود.
ضمانت اجرایی؛ مشکل قانون کار خوشبختانه در زمینه اصلاحات قانون کار و لزوم به روز آوری آن در دولت نهم تلاشهای خوبی صورت گرفته و برای نیل به آن نیز اهتمام شده است.
ورود سلیقه به بازار کار و برخورد غیرقانونی در تنظیم روابط کار مهم ترین آفتی است که می تواند به بروز چالش در روابط بین نیروی کار و کارفرما ضربه وارد کند؛ بنابراین وقتی قانون روشن است دیگر نیازی نیست تا افراد به سمت اعمال سلیقه بروند.
به جای سلیقه قانون را اجرا کنید در ماده 7 قانون کار شرایط قراردادها به خوبی روشن شده است. البته اینکه فقط گفته شود قراردادها باید مکتوب شود کافی نیست و لازم است تا برای کاهش و چه بسا حذف قراردادهای مخدوش، دایره بازرسی و نظارت بیشتر شود.
بررسی ها نشان می دهد که هم اکنون کارگاههای کوچک بیشترین درصد قراردادهای مخدوش، مبهم و سفید امضا را در خود جای داده اند به نحوی که در کارگاههای زیر 5 نفر عموما حقوق کارگران رعایت نمی شود.
کارگاههای کوچک؛ بدون ناظرعدم نظارت و بازرسی بر اساس قانون کار مشکل ایجاد می کند. باید توجه داشت که هم اکنون بیش از 50 درصد کارگاههای کشور کوچک است و در اصناف بیش از 2 میلیون و 600 هزار کارگاه زیر 10 نفر وجود دارد که در آنها نظارت وجود ندارد.
بر این اساس،‌ به دلیل اینکه قانون اجازه تشکیل نهادهای کارگری را در کارگاههای زیر 10 نفر نمی دهد علاوه بر وجود نداشتن نظارت و حق اعتراض کارگر برای مطالبه حقوق قانونی خود، می بینیم که در این بخش بیشترین میزان تخلف در انعقاد قرارداد کاری صورت می گیرد.
متاسفانه وزارت کار نیز در این ارتباط کار خاصی انجام نداده است در حالی که پیگیری این موضوع از وظایف اصلی آن تلقی می شود. قطعا در این شرایط میزان بهره وری و بازدهی نیروی کار پایین می آید و به عبارتی منافع کارگر و کارفرما تامین نمی شود.
قانون کار در ایران از مشروطه نگاهی به تاریخ به وجود آمدن قوانینی در حوزه کار کشورها نشان می دهد که از 300 سال پیش قانون کار در جوامع ایجاد شد و در ایران نیز از دوره مشروطیت قوانینی برای بازار کار تعریف و به اجرا درآمد.
هرچه دولت بتواند دامنه تلاشهای خود را برای ایمنی، بهداشت، بیمه بیکاری، آینده کارگران، دستمزد منطقی و بالا، تعامل در چانه زنی های صنفی و دیگر مسائل بازار کار و اشتغال افزایش دهد، تنظیم روابط کار بین کارگر و کارفرما بهتر شکل خواهد گرفت.
کاهش شوراها در بنگاههای بزرگ بررسی وضعیت قراردادها در کارگاههای بزرگ نیز نشان از اوضاع مناسبی ندارد به این دلیل که تعداد شوراهای اسلامی کار از 4 هزار به هزار شورا کاهش یافته است. اگر بخواهیم با آمار صحبت کنیم بهتر است دامنه نظارتها و بازرسی در حوزه کار را گسترش دهیم.
اخیرا گفته می شود اگر به مسئله قراردادها و مطابقت آن با قانون کار توجه بیشتری شود بسیاری از کارگران بیکار خواهند شد که باید گفت متاسفانه این نظر کارشناسی نیست و لازمه بهبود وضعیت قراردادهای کاری نیازمند برنامه اجرایی است.

منبع :بازارکار


موضوعات مرتبط: اخبار
[ شنبه بیست و سوم مرداد 1389 ] [ 12:35 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]

اولین جلسه انجمن صنفی کل کاریابی های استان خوزستان در سازمان کارواموراجتماعی استان خوزستان به ریاست مهندس میرانی ( معاونت محترم اشتغال و کارآفرینی استان خوزستان) و آقای نظری ( معاونت محترم اداره کارواموراجتماعی استان خوزستان ) و با حضور اعضای انجمن : 1- آقای حسن جابری( رئیس انجمن صنفی)-2- مجتبی شیرین جانی (نائب رئیس انجمن صنفی) 3 – خانم شهین رائی (خزانه دار انجمن صنفی ) 4- آقای ناظم ثبوتی ( دبیر انجمن صنفی ) که جهت اهداف انجمن و همکاری سازمان کاروامور اجتماعی خوزستان با انجمن تشکیل و با موفقیت به پایان رسید.

خوزستان: ۱۰:۰۰ و ۱۵ /۰۴/۱۳۸۹                                       

[ سه شنبه نوزدهم مرداد 1389 ] [ 22:19 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
 مصاحبه استخدامي،‌ بايد و نبايدها

مدير نيروي انساني و رئيس يك شركت استخدامي فهرست بايدها و نبايدهايي را كه داوطلبان استخدام براي جلسه مصاحبه استخدامي بايد رعايت كنند را به شرح ذيل مشخص كرده است.
بايدها
1- به موقع در جلسه حاضر باشيد.
2- براي جلسه دوم مصاحبه تفاهم و توافقي ايجاد كنيد.
3- با رفتار و گفتار نشان دهيد كه براي پست مورد نظر مناسب هستيد.
4- تصويري حرفه اي از خود ارائه دهيد. مناسب لباس بپوشيد. دراين زمان بيش از هميشه محافظه كار باشيد. بهتر است خيلي محافظه كارانه لباس بپوشد،‌حداقل براي اولين مصاحبه.
5- با آمادگي به جلسه مصاحبه وارد شويد. تحقيقات لازم را در مورد تاريخچه شركت كرده باشيد. از طريق اينترنت، روزنامه يا هر وسيله ديگر درمورد شركت،‌محصولات،‌خدمات و افرادي كه با آن ها در تماس هستند،‌ اطلاعات كسب كنيد.
6- مشخص كنيد از جه راههايي مي توانيد با اين شركت مشاركت داشته باشيد. واقع گرا باشيد و از مثالهايي استفاده كنيد كه قبلا اتفاق افتاده و يا در رابطه با شركت فعلي يا قبلي است.
7- مشتاق باشيد،‌هيجان و علاقه خود را به شغل نشان دهيد. خشك و بي احساس بودن خريدار ندارد.
8- از فعل ها و كلمات موثر استفاده كنيد و احساس خود را نشان دهيد.
9- اگر شما عضو يك گروه كاري بوديد،‌  شركت در آن گروه را اعلام كنيد. اگر موفقيت شركت حضور شما در آن گروه بوده (بدون تكبر) بگذاريد مصاحبه گر اين را بداند.
10-  دقت كنيد،‌ خشك و ناراحت به نظر نياييد. قبل از شروع مصاحبه نفس عميق بكشيد و به خودتان مسلط باشيد.
11-  اگر شما را براي شغل جديد توجيه كرده اند اطلاعاتي را كه كسب كردهايد در اختيار مدير نيروي انساني بگذاريد. فكر شما و بازخورد اطلاعات شما به او در ارتباطش با مشتري كمك مي كند و مي تواند در گرفتن تصميمات موثر به او كمك كند.
12-  يك يادداشت تشكر ظرف 24 ساعت بفرستيد. اين نشان مي دهد كه شما علاقه مند هستيد،‌ به جزئيات و فرصتهاي ديگر براي نشان دادن توانايي هاي خود توجه كنيد. به نكات كليدي در طول مصاحبه اشاره كنيد و اينكه چرا شما بهترين و مناسبترين فرد هستيد.
13-  در حرفه خود نقش يك الگو را داشته باشيد. 
نبايدها
1- خودتان را پيش فروش نكنيد. زماني است كه بايد خودتان و اعتبارتان را بفروشيد. كالا و متاعتان را معرفي كنيد. در جستجوي راهنما و كليد باشيد. گفتگو بايد به بحث گشايش كار و چالش ها و فرصتهاي آن تغيير  يابد.
2- خودتان را ارزانتر نفروشيد. اين جا جاي فروتني نيست. مطمئن  شويد كه شما مي توانيد توجه آنها را به فضايل ويژه خود جلب كنيد و كيفيت و كميت اين برتري ها را تعيين كنيد.
3-  گرسنه به جلسه مصاحبه نرويد. در اين صورت به اندازه كافي هوشيار نخواهيد بود. مطمئن شويد كه قبلا چيزي خورده ايد. شما كه نمي خواهيد كسل و تنبل به نظر برسيد؟‌
4- در مورد خدمات ،‌ كاركنان و محصولات شركت در صورتيكه موردي شنيده ايد وذكر آن مي تواند باعث تحقير شود، ‌با حالت تمسخر برخوردار نكنيد. مدير استخدام عضوي از اين شركت است و از اينكه براي اين شركت كار مي كند افتخار مي كند و به خود مي بالد. به علاوه چه چيزي به تمسخر هست شما مي خواهيد ارتقاء پيدا كنيد؟‌ نه نزول كنيد.
5- متكبر و مغرور نباشيد.
6- در مورد كارفرما،‌ كاركنان يا شركتهاي قبلي به نگوييد. يك روزي ممكن است گذرتان به آنها بيافتد.
7- دروغ نگوييد. صداقت داشته باشيد. اين بهترين سياست است. اگر شما چيزي را پنهان كنيد(بالاخره كارفرماي جديد در آينده به آن پي خواهد برد).
8- در جلسه مصاحبه با صدايي يكنواخت صحبت نكنيد.  چون موجب ناراحتي ديگران ميشود و خوابشان ميگيرد. صدايتان را زير و بم كنيد و از انعطاف آن استفاده كنيد. لبخند هم به آن كمك ميكند. جلوي آئينه تمرين كنيد . مي خواهيد با خودتان مصاحبه كنيد؟
9- همه چيز را بديهي و مسلم فرض نكنيد. شما بايد اعتماد مصاحبه گر را جلب كنيد تا از شما براي كار دعوت شود.

منبع :بازارکار


موضوعات مرتبط: فنون کاریابی
[ سه شنبه نوزدهم مرداد 1389 ] [ 10:37 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
 مهارت برقراري ارتباط موثر در محيط كار
اشاره:
رابطه موثر با ديگران بايد بر مبناي احترام به حريم شخصي، مقام و شخصيت افراد باشد و بايد مراقب كليه رفتارهاي خود، صحبتهاي دوستانه، شوخي و خنده و اختلافات باشيم.  چگونه ارتباط موثر را شروع كنيم؟ رعايت برخي جزييات در شروع ارتباط مي تواند، تاثير فوق العاده اي در صميميت شما داشته باشد:
*******************************************
1- با صداي بلند و از ته دل سلام كنيد؛
2- نگاهي متبسمانه داشته باشيد؛
3- ظاهري آراسته و مناسب داشته باشيد؛
 4- بيشتر سكوت نماييد؛
5- به نرمي و ملايم سخن بگوييد؛
6- زياد شوخي نكنيد، اما فراوان تبسم كنيد؛
7- به مخاطبتان احترام بگذاريد.

راه‌هاي انتقال صميميت و نفوذ
كلام:
تنها 7درصد اطلاعات ما از طريق كلام منتقل مي شود.
لحن و طنين:
38 درصد اطلاعات ما از اين طريق منتقل مي شود. كسي كه صحبت را آغاز مي كند، مدام بايد لحن و طنين صداي خود را تغيير دهد به كلام خود آهنگ داده و مهم و غير مهم بودن مطالب خود را با بلندي يا كوتاهي صداي خود به مخاطب برساند.
قبل از گفتن مطالب جديد ابتدا براي مخاطب خود اشتياقي براي شنيدن ايجاد كنيد. سپس آن را با لحني ديگر بگوييد يكي از علت‌هاي مهم حواس پرتي و چرت زدن مخاطب، عدم توجه به اين مساله است.
حركات:
اين حركات بيش از همه به حركات موزون دست وابسته است. تغيير چهره، حالت و ژست در اين زمينه موثر است. گاه لبخند بزنيد و گاه محكم صحبت كنيد و حتي گاهي به جايي زل بزنيد.
توصيه هايي براي ارتباط موثر:
1- توانايي گوش دادن را در خود تقويت كنيد؛
2- به موقع احساس هاي خود را ابراز كنيد؛
3- به ديگران احترام بگذاريد؛
4- انعطاف پذير باشيد؛
5- ديگران را تحقير نكنيد؛
6- انتظارهاي نامعقول و نابجا نداشته باشيد؛
7- در مقابل انتظارهاي نابجاي ديگران ” نه “ بگوييم؛
8- توانايي بخشيدن داشته باشيم؛
9- قضاوت و پيش داوري نكنيم؛
10- مغرور و خود خواه نباشيم؛
11- انتقاد پذير باشيم و توانايي انتقاد از ديگران را داشته باشيم؛
12- حد و مرز را در رابطه با ديگران رعايت كنيم؛
13- راز دار باشيم؛
14- خود شناسي را فراموش نكنيم.
محيط زندگي و كار مي تواند ميدان ميني از اشخاص زود رنج و احساساتي باشد كه داراي خصوصيات خوب بودن آنها را خنثي مي كند. با دانستن قوانين برخورد با ديگران، سيستمدارترين فرد محل زندگي يا كار خويش باشيم.
تهيه كننده: مركز مشاوره معاونت اجتماعي فرماندهي انتظامي استان مركزي
منبع: سايت پليس


آشنايي با؛
گام‌هاي ده گانه برای انتخاب شغل
اشاره:
این روزها انتخاب شغل از گذشته خیلی سخت تر شده است. این مساله سه دلیل دارد: یکی اینکه امروزه شغل های خیلی بیشتری نسبت به گذشته وجود دارد، دوم اینکه تعریف شغل های مختلف تغییرپذیرتر هستند و آخر اینکه سطح توقع خیلی بالا رفته است. اکثر خانم ها و آقایان که امروز وارد بازار کار می شوند، انتظار دارند که طی زندگی شغلی خود، سه بار یا بیشتر، شغلشان را تغییر دهند. در این مقاله ۱۰ قدم مهم را به شما معرفی می کنیم که برای تغییر شغل باید بردارید تا شغلی که انتخاب می کنید از هر جهت برایتان مفید باشد.
*************************************

۱) ارزیابی ارزش ها
چه چیز واقعاً برایتان اهمیت دارد؟ چه کاری را آن‌قدر دوست دارید که اگر برایش به شما دستمزد داده شود، احساس گناه می کنید؟ این سوالات می تواند به شما کمک کند یکی از مهمترین عناصر انتخاب شغل را پیدا کنید، یعنی ارزشها. ارزش های شما تکیه گاه احساسی کاری است که انجام می دهید. در شغل هایی که خوب نتیجه می دهند معمولاً بین ارزش های شخصی فرد و کاری که انجام می دهند، هماهنگی وجود دارد. جستجوی کارتان را با ارزیابی ارزش‌هایتان و نوشتن آنها با دقت و وضوح هرچه تمام‌تر، شروع کنید.
۲) تشخیص مهارت ها و استعداد ها
مهارت چیزی است که طریق انجام آن را یاد گرفته اید. استعداد چیزی است که با آن به دنیا آمده اید. درک تفاوت بین این دو اهمیت بسیاری دارد. ممکن است در کاری مهارت داشته باشید اما برایتان جالب نباشد. اما این احتمال وجود دارد که اگر استعداد کاری را دارید، بین آن استعداد خاص و ارزشهایتان تطابق وجود داشته باشد. این یعنی شما از انجام کارهایی که در آن استعداد دارید بسیار بیشتر لذت می برید تا کارهایی که مهارت انجام آن را آموخته باشید.
۳) تعیین اولویت ها
همه ما اولویت های خاصی در زندگی خود داریم. در برخورد خود با دیگران، در طرز فکر خود و تصمیم‌گیری‌هایمان، در ارجحیت دادن به مفاهیم در مقابل انسان‌ها یا برعکس و میزان راحتی خود با ابهامات زندگی. برای خیلی از افراد، این اولویت ها در سطح ناخودآگاهشان عمل می کند اما شدیداً بر عملکرد ما با دیگران تاثیر می گذارد. شاید این سوال‌ها بتواند در فهم این قضیه کمکتان کند: آیا خودتان را فردی شهودی می دانید؟ در رویارویی با تصمیم گیری‌ها، آیا به واقعیات تکیه می کنید یا احساساتتان؟ پاسخ شما به این سوالات شما را به کاری که باید انجام دهید نزدیک تر می کند.
۴) تجربه
هیچ جایگزینی برای تجربه وجود ندارد، هرچه بیشتر بهتر است. می توان گفت تقریباً همه مشاغل از بیرون، متفاوت از درون آن به نظر می رسند. اگر به تازگی وارد بازار کار شده اید یا می خواهید شغلتان را تغییر دهید، با افرادی صحبت کنید که در آن شغل دست دارند. شغلی در آن زمینه یا صنعت برای خود پیدا کنید و مطمئن باشید همانی خواهد بود که همیشه می‌خواستید. و به هیچ وجه فقط به یک تجربه کاری تکیه نکنید. تا آن جا که می‌توانید در زمینه کاری خود، تجربه بیندوزید. با تجربه خواهید فهمید که کاری به دردتان می خورد و با ارزش ها و اولویت‌هایتان جور است یا نه.
۵) تخصص اندوزی
در این دنیای مملو از اطلاعات تکنیکی، فشار زیادی برای تخصصی کردن علوم یعنی بیشتر و بیشتر دانستن در مورد یک رشته محدود است. این خطرناک است، چون این احتمال وجود دارد که شدیداً از رده خارج شوید. خیلی افراد کارشان را به این علت از دست می دهند که به تدریج دیدی کانونی نسبت به کس یا چیزی که هستند و توانایی‌هایشان پیدا می کنند.
۶) در اولین شغل، اول تجربه بعد پول
شاید با معدل خیلی بالا از دانشگاه فارغ التحصیل شده باشید اما وقتی می خوهید وارد بازار کار شوید، اولویت ها حرف اول را می زنند. یک راه خوب برای بالا بردن فرصت‌های شغلی خود این است که از خودتان سوال کنید: "کدام مقام امکان بیشتری برایم فراهم می‌کند که در کارم بهترین باشم؟" و شاید آنکار همانی نباشد که حقوق دل‌خواهتان را به شما عرضه کند.
۷) انتخاب شغلی که بتوانید به آن متعهد شوید
تعهد پایین و عملکرد متوسط این روزها به هیچ وجه قابل قبول نیستند. مشکل اینجاست که ممکن است زمانی پی به مفهوم این جمله ببرید که دیگر از کار اخراج شده باشید. پس چطور باید خودتان را محافظت کنید؟ اگر کاری را پیدا کنید که بتوانید به آن متعهد شوید، هیچ‌وقت با چنین مشکلی مواجه نخواهید شد.
۸) بنا کردن سبک زندگی براساس درآمدتان نه توقعاتتان
خیلی از شغل‌هایی که این روزها به دنبال نیروی کار است، وعده می دهد که طی دو سال افزايش حقوق قابل‌توجهي برایتان درست کند. مشکل اینجاست که خیی از تازه واردان به آن کارها با این ایده وارد آن کار می شوند و خرج و مخارج‌شان را هم با همان ایده انجام می دهند. یک راه بهتر برای شروع این است که درست از همان آغاز کار، سبک زندگی‌تان را طوری ساختار بندی کنید که بتوانید ۱۰ درصد از حقوق‌تان را هر ماه کنار بگذارید. پس انداز عاقلانه همیشه یکی از بهترین راه های پیشرفت بوده است.
۹) گذاشتن ۵ درصد از زمان، انرژی و پولتان برای پیشرفت شغلی
نمی توانید منتظر کارفرمایتان بمانید که لقمه را به دهان‌تان بگذارد. نکته اینجاست که نمی توانید در این زمینه به او اطمینان کنید. کارفرمایان امروزی می خواهند هر تومانی که از جیبشان بیرون می رود، با چند تومان جایگزین شود. آنها روی شما سرمایه گذاری می کنند و وقتی بتوانند یک سود فوری و خوب یا نیرو و مهارتی خاص در شما ببینند، سریعاً دست به کار می شوند. نکته اینجاست که نمی توانید روی هیچ‌کدام اینها حساب کنید خودتان باید دست به کار شوید و با تلاش زیاد خودتان را جلو ببرید.
۱۰) تمایل به ایجاد تغییر و تطابق
اگر مراحل قبلی که ذکر شد را مطالعه کنید، جای تاکید بر روی هدف را خالی می بینید. دلیل آن این نیست که اهداف اهمیت ندارند بلکه هدف شما معمولاً از همه آن عوامل دیگری که به آن اشاره شد، مثل ارزش ها، مهارت ها، استعدادها و ... ناشی می شوند. و حتی اگر آنها را در دفترتان یادداشت کنید ، باز هم نمی توانید نیاز به تغییر و انطباق و سازگاری با شرایط جدید، رشد خودتان و توسعه فرصت هایتان را بپوشانید. تفاوت اینجا بین "جهت" و "برنامه" است.
منبع: http://articles.oxinads.com

موضوعات مرتبط: مقالات
[ دوشنبه هجدهم مرداد 1389 ] [ 17:26 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
مديرکل کارواموراجتماعي خوزستان
بيش از 355هزار شغل تا پايان برنامه پنج ساله در استان ايجاد مي شود
اهواز- مدير کل کار و امور اجتماعي خوزستان گفت: بر اساس سند پيشنهادي توسعه اشتغال تا پايان برنامه پنج ساله اشتغال 355 هزار و 668 فرصت شغلي در بخش هاي صنعت، خدمات و کشاورزي استان ايجاد مي شود.
به گزارش ايرنا "منوچهر سيد جلالي" در حاشيه ديداراز نمايشگاه جوان خوزستان در گفت و گو با خبرنگاران افزود: از اين تعداد بيش از 150هزار شغل در بخش صنعت، بيش از 128هزار شغل در بخش خدمات و بيش از 76هزار شغل در بخش کشاورزي ايجاد خواهدشد.
وي با اشاره به پرداخت تسهيلات اشتغال زايي توسط صندوق مهر امام رضا(ع) گفت: در سال جاري به بيش از 10 هزار متقاضي تسهيلات اشتغال زايي پرداخت مي شود ضمن اينکه در پايان برنامه پنج ساله اشتغال به 50 هزار نفر از اين نوع تسهيلات پرداخت خواهد شد.
سيد جلالي با بيان اينکه 9 مرکز در سطح خوزستان فعاليت هاي مربوط به کار آفريني و آموزش هاي لازم را به جوانان جوياي کار در استان ارائه مي دهند افزود: اداره کار و امور اجتماعي در خوزستان قصد دارد امسال بيش از پنج هزار نفر از جوانان جوياي کار در سطح استان را در زمينه کارآفريني آموزش دهد.
وي ادامه داد: اين ميزان کارآفرين در سال 89 معادل 48درصد کارآفريناني خواهند بود که در طول چهار سال گذشته آموزش ديده اند.
مديرکل کار و امور اجتماعي خوزستان با بيان اينکه طي چند سال گذشته بيش از 30بنگاه کوچک و متوسط اشتغال زا در استان به توليد و بهره برداري رسيده گفت: تعداد قابل توجه اي از کارآفرينان استان يا اقدام به راه اندازي اين واحد ها کرده اند و يا در اين واحدها مشغول به کار شده اند.
سيد جلالي افزود: اين آموزش ها بر اساس نرخ بيکاري و ظرفيت هاي هر شهرستان ارايه خواهند شد.
وي گفت: تاکنون 456دوره کارآفريني توسط اين اداره کل برگزار شده و بيش از 11هزار و 500نفر در اين دوره ها آموزش ديده اند.
نمايشگاه بزرگ جوان با حضور دستگاههاي دولتي و تشکل هاي غير دولتي براي اولين بار در کشور در اهواز با 140غرفه جهت معرفي الگوهاي برتر بخ جوانان با محورهاي کارآفريني، اوقات فراغت سالم، هويت ديني و ملي، مهارت آموزشي، نشاط اجتماعي، ازدواج و شادابي جوانان از روز پنجشنبه افتتاح شد.
افزون بر 300ميليون ريال از محل اعتبارات دور سوم سفر رياست جمهوري و هيات دولت براي اين نمايشگاه هزينه شده است.
منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)


موضوعات مرتبط: اخبار
[ دوشنبه هجدهم مرداد 1389 ] [ 13:12 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
 هفت نكته در صندلي داغ مصاحبه

وقت و تلاشي كه شما براي مهارت پيدا كردن در نوشتن درخواست استخدام و رزومه صرف مي‌كنيد بالاخره نتيجه خواهد داد. از شما خواهند خواست كه در مصاحبه با شركتي كه ماهها به دنبالش بوديد شركت كنيد. اما شما فقط چند روز وقت داريد تا براي اين جلسه كوتاه اما مهم آماده شويد. هدف اين است كه به مدير استخدام ثابت شود كه شما آن فرد شايسته و منحصر به فردي هستيد كه براي اين پست مناسب است و مي‌توانيد سرمايه باارزشي براي آن شركت باشيد.
در حالي كه كتاب‌ها و آشنايان بزرگترين منبع مشاوره هستند، به راهنمايي‌هاي اشخاص شاخص مورد علاقه خودتان توجه كنيد. چون مصاحبه شغلي خيلي شبيه به آزمون هنرپيشگي براي ايفاي يك نقش است. مصاحبه مي‌تواند يك رقابت باشد. بدون نياز به تجربه، با كمي تمرين اعتماد به نفس لازم را از خود نشان خواهيد داد. در اينجا نكاتي هست كه به شما در اجراي نقش اول نمايش كمك مي‌كند.
در مورد نقش خود تحقيق كنيد.
درست مثل يك هنرپيشه اطلاعات لازم را در مورد خصوصياتي كه آنها توصيف كرده‌اند بيابيد. شما بايد تا آنجا كه مي توانيد در مورد استخدام كننده اطلاعات جمع‌آوري كنيد. در حقيقت در تحقيقي كه اخيراً از مديران اجرايي انجام شده است، مخاطبين گفته‌اند كه اطلاعات كمي در مورد شركت دارند و يا هيچ اطلاعي ندارند. اين اولين علت شكست جويندگان كار است . اين اشتباه با تحقيق درباره تاريخچه سازمان ، محصولات يا خدمات آن قابل اجتناب است . با ديدن سايت شركت ، و خواندن نشريات صنعتي و صحبت با افرادي كه با آنها ارتباط داريد مي‌توانيد به آخرين اخبار شركت دست يابيد. اين كار مخصوصاً در طول مصاحبه به شما كمك مي‌كند كه به نيازهاي شركت اشاره كنيد.
تمرين‌كنيد تا استاد شويد
بازيگر ورزيده وقت زيادي را براي تمرين و تكرار و كسب مهارت صرف مي‌كند تا در صحنه از اشتباه اجتناب كند.
شما مي‌توانيد با توجه به پاسخهايي كه از پيش براي سوالهاي سخت و عجيب مصاحبه فراهم مي كنيد ، دست پاچگي و آشفتگي پنهاني حضور در جلسه مصاحبه را برطرف كنيد. براي مثال مدير استخدام ممكن است در مورد بزرگترين ضعف شما بپرسد در اين مورد جواب شما بايد صادقانه اما كوتاه باشد، ترجيحاً شما مي‌توانيد قدمهايي را كه براي غلبه بر اين نقص برداشته‌ايد توضيح دهيد. براي مثال اگر شما در اجراي برنامه و نمايش ضعيف هستيد شما ممكن است توضيح دهيد كه چطور در دوره‌هايي ثبت نام كرده‌ايد تا توانايي خود را در صحبت كردن درجمع بهبود بخشيد.
انتظار موارد غيرمنتظره
تحقيق نشان مي‌دهد كه سوالهاي عجيب و غيرمعمول به طور روزافزوني دارد عادي مي‌شود، بنابراين تعجب نكنيد اگر از شما سوالهايي پرسيدند شبيه اينكه : اگر شما بتوانيد با يك شخص مشهور ناهار بخوريد آن چه كسي مي‌تواند باشد؟ در اين مثال ، مصاحبه‌گر دنبال جواب درست يا غلط نيست ، بيشتر آنها علاقه‌مند هستند كه خلاقيت شما را بسنجند و توانايي و استقلال فكري و شخصي شما را ارزيابي كنند. براي پاسخ به اين سوالها جواب‌هايي خلاصه و مختصر تهيه كنيد كه حاوي اطلاعات مفيدي باشد. با يك دوست تمرين كنيد تا بتوانيد پاسخي روشن و دقيق بدهيد.
به جزئيات بپردازيد.
وقت شناسي ، داشتن سرو وضعي آراسته و شخصيت قوي ، همه دراعتبار حرفه‌اي بازيگر (اجراكننده) دخالت دارند، همچنين شما بايد به چيزهاي كوچك و جنبه‌هايي كه اغلب در مصاحبه از نظر دور مي‌افتند توجه داشته باشيد. لوازم موردنياز خود را شب قبل آماده كنيد. يك دست كت و شلوار (مانتو و شلوار) هميشه مناسب است حتي اگر شركت موردنظر لباس و فرم رسمي نداشته باشد. لباسهايي كه مي خواهيد بپوشيد تميز و صاف و اتوكشيده باشد. مسير رفتن به دفتر شركت را در نقشه پيدا كنيد و برنامه‌ريزي كنيد كه صبح زود از خانه بيرون برويد و بدانيد در صورتي كه در ترافيك گرفتار شديد به چه كسي بايد اطلاع بدهيد و بالاخره استراحت خوبي در شب داشته باشيد تا براي اين روز بزرگ هوشيار و سرحال باشيد.
يك مورد شخصي را بيان كنيد.
هنرپيشه‌ها اغلب از تجربيات شخصي خودشان براي شاخ و برگ دادن شخصيتي كه تصورش را دارند، استفاده مي‌كنند شما هم مي توانيد از گذشته خودتان براي بيان برتري‌هاي حرفه‌اي خودتان استفاده كنيد. سه موفقيت كاري خود را در خاطر داشته باشيد كه بتواند نشان دهد كه اندازه‌گيري كيفيت‌ها مشكل است مثل قضاوت، ابتكار، كارتيمي يا مديريت و رهبري كه در رزومه شما مشخص و آشكار نيست. مثلاً شايد شما تا ساعت 2 صبح در اداره مانده‌ايد كه به همكارتان در تكميل به موقع يك پروژه مهم كمك كنيد، در حالي كه شما مسئوليتي نداشتيد، شما ديديد كه همكاري به شما نياز دارد و خوشحال شديد از اينكه توانستيد به او كمك كنيد.
چند سوال طرح كنيد
بازيگران حرفه‌اي از راهنمايي خواستن از كارگردان ترسي ندارند. همچنين خوب است كه با مصاحبه‌گر خود در رابطه با سوالي كه شما ممكن است در رابطه با شركت يا پست موردنظر داريد، گفتگو كنيد. در حقيقت آمدن به جلسه مصاحبه با طرح چند سوال راه خوبي است تا علاقه‌تان را به شغل موردنظر نشان دهيد. در مورد فرصتهايي كه براي رشد و ترقي و همچنين برنامه بلندمدت شركت وجود دارد سوال كنيد. بحث در اين موضوعات به هر دوي شما در تعيين اينكه آيا شما براي پست موردنظر مناسب هستيد كمك مي‌كند.
فقط از سوال در مورد تعطيلات، رفاهيات يا فضاي اتاق كار اجتناب كنيد. شما مي توانيد اين موارد را در مراحل بعدي وقتي پست به شما پيشنهاد شد بپرسيد.
مصاحبه را با اشتياق پايان دهيد.
هيچ چيزي يك نمايش خوب را ضايع نمي‌كند مگر پاياني نااميدانه. در زماني مناسب با قدرداني از توجه آنها و اختصاص زمان براي مصاحبه، جلسه را پايان دهيد. همچنين بعد از مصاحبه با فرستادن يك پيام تشكر علاقه خود را به شركت آنها و برتري خود را براي گرفتن آن پست تقويت كنيد. يك پيام ماهرانه و دقيق برتري شما را نشان مي‌دهد و تا مدتها اثر مثبت و عميقي روي مدير استخدام مي‌گذارد.
امروزه در رقابت شغلي ميان خيل عظيم كارجويان، كافي نيست كه "روي كاغذ خوب به نظر برسيد". شما بايد مهارتهاي ظريف و پايدار، اخلاق كار قوي و شخصيتي موافق با فرهنگ كار را در طول مصاحبه از خود نشان دهيد.
چه يك هفته، چه يك روز قبل از اين ملاقات مهم شما مي‌توانيد با كمي تمرين در اين رقابت بدرخشيد.
 ترجمه: افسانه شكوري


موضوعات مرتبط: فنون کاریابی
[ دوشنبه هجدهم مرداد 1389 ] [ 12:53 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
 دلایل افت و خیز اشتغال کشور

دولت پس از امتحان راههای کوتاه مدت برای حل مشکل اشتغال که مهمترین آنها در سالهای اخیر زودبازده ها بوده است، این بار از بخش تعاون خواست تا یک بار برای همیشه قوای خود را برای حل مشکل بیکاری کشور تجهیز و آماده نبرد کند.
به گزارش خبرنگار مهر، به دلیل ورود روزافزون کارجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی به بازار کار، عدم رشد مناسب بازار کار با نیازمندیهای شغلی افراد و طولانی شدن دوره انتظار کارجویان برای پیدا شدن شغل، همه از موضوعاتی است که توجه ویژه افراد جامعه را به سمت کار جلب می کند.
از زودبازده ها تا تعاون بر اساس این گزارش، دولت با تکیه بر پرداخت تسهیلات به طرحهای اشتغالزایی زودبازده، خوداشتغالی و تشویق نظام بانکی به حمایت از توسعه فرصتهای شغلی، سعی کرد تا به نحوی از افزایش نرخ بیکاری و عطش تقاضای افراد نسبت به اشتغال بکاهد ولی علیرغم کسب موفقیت هایی در موارد فوق، نتیجه موثر در کاهش نرخ بیکاری ایجاد نشد.
قطع جریان تسهیلات دهی بانکها به طرحهای اشتغالزایی به ویژه زودبازده ها، افزایش قیمت های تهیه مواد اولیه، واردات بی رویه محصولات بی کیفیت خارجی به بازار داخلی و مسائلی از این دست را می توان مهمترین دلایل ادامه رکود در بازار کار، باقی ماندن نرخ بیکاری دورقمی و تشدید آن در کنار نیازهای اشتغالی کارجویان دانست.
دلایل افت و خیز در اشتغال طی سالجاری دولت در برنامه جدید خود تصمیم به واگذاری موضوع مربوط به اشتغالزایی به بخش تعاون و خروج آن از وزارت کار گرفت که این موضوع با واکنش ها و تایید و تکذیب های فراوانی از سوی مسئولان وزارتخانه های تعاون و کار، اعضای دولت و نمایندگان مجلس همراه شد.
کماکان برخی ابهامات در زمینه اشتغالزایی بخش تعاون باقی است که آیا واقعا در شرایط فعلی تعاونیها از پس حل مشکل اشتغال کشور برخواهند آمد؟ آیا بخش تعاون موفق خواهد شد بیکاری را حل و یا دست کم کنترل کند؟ آیا این بخش از ابزارها و ظرفیتهای لازم از لحاظ قانونی و امکانات برخوردار است؟ پاسخ وزیر تعاون به این سوالات تلویحا مثبت است.
ابهامات سیدکاظم دلخوش رئیس فراکسیون تعاون مجلس در گفتگو با مهر در خصوص مسئولیت جدید بخش تعاون در زمینه اشتغالزایی، گفت: اگر تعاونیها بتواند از تمام توانمندیهای خود در تعانیها، اتحادیه ها و اتاقهای تعاون برای اشتغالزایی استفاده کند می تواند در این زمینه موفق شود.
وی اظهار داشت: در غیر این صورت تعاونیها در شرایط فعلی چیزی در دست ندارند تا بتوانند از آن طریق اشتغالزایی ایجاد کنند؛ بنابراین با شرایط فعلی امکان پذیر نخواهد بود.
اشتغال با اما و اگر دلخوش با تاکید بر اینکه با وجودی که اشتغالزایی از اهداف پیش بینی شده بخش تعاون است، افزود: هم اکنون آماری از اشتغالزایی توسط تعاونیها وجود ندارد در صورتی که دولت در سالهای اخیر برای تعاونیها و توسعه آن هزینه های زیادی کرده است.
وی خاطر نشان کرد: پس از پذیرش مسئولیت اشتغالزایی توسط وزارت تعاون این وزارتخانه باید تا به حال برای تحقق این امر برنامه خود را ارائه می داد تا مشخص شود چه اقدامی برای اشتغالزایی انجام خواهد داد.
به مجلس برنامه اشتغالی بدهید این نماینده مجلس اظهار داشت: برای حل مشکل اشتغال حتما باید برنامه تدوین و به مجلس ارائه شود تا مشخص شود چه تعدادی و در چه بخشهایی باید افراد مشغول به کار شوند و چگونه تعاونیها می خواهند رفع بیکاری کنند، ضمن اینکه مشخص شود چه طرحی برای فائق آمدن به این مسئولیت خواند داشت.
به گفته رئیس فراکسیون تعاون مجلس، در حال حاضر نیروهایی که در اختیار وزارت تعاون است، کافی نیست به نحوی که در برخی شهرها تعاون با دو نیرو کار می کند. با این تعداد چگونه می توان مشکل اشتغال 3 میلیون نفر را حل کرد.
وی با تاکید بر لزوم تجهیز بخش تعاون برای تحقق امر اشتغالزایی و کاهش نرخ بیکاری، گفت: اگر از سوی دولت سرمایه گذاری مناسبی برای اشتغالزایی تعاونیها صورت گیرد و تعاونیها نیز تمام توانمندی های خود را به کار گیرند، اشتغالزایی محقق می شود.

منبع :بازارکار


موضوعات مرتبط: اخبار
[ یکشنبه هفدهم مرداد 1389 ] [ 12:38 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
 مصاحبه شغلي

در جهان پررقابت امروز، آمادگي براي مصاحبه بهترين سرمايه شماست. آمادگي در پاسخگويي به سوالهايي از قبيل: براي مصاحبه چه بپوشم؟ براي چه سوالهايي بايد خودم را آماده كنم؟ راجع به سازمان چه تحقيقاتي بايد انجام دهم؟ آيا همه چيز را در مورد مدير استخدام يا تيم استخدام مي‌دانم؟ وضعيت اقتصادي و مالي شركت چگونه است؟ آيا جديداً راجع به محصولات ، پروژه و اعضايشان مقاله‌اي دارند؟ كليدي است كه موجب دريافت پيشنهاد كار مي‌شود. اما اينجا توقف نكنيد ... ياد بگيريد كه چگونه به سوالها براساس تجربه‌هاي شغلي پاسخ دهيد. به اين طريق در رقابت با ديگران برجسته خواهيد شد.
اصول رفتاري
سوالهاي مصاحبه رفتاري، بيشتر روي نتيجه پروژه‌هاي قبلي كه انجام داده‌ايد، متمركز است.
با توجه به اين كه عملكرد گذشته بيان‌كننده توانمندي در رفتارهاي آينده است، استخدام كننده در جستجوي كليدي در عملكردهاي گذشته است. مديران استخدام در بازار امروز بسيار به زندگي حرفه‌اي شما توجه دارند كه ببينند آيا شما مناسب هستيد؟ هرچه موضوع كاري شما مرتبط‌تر باشد بيشتر در ذهن مصاحبه‌گر باقي مي‌ماند. . وقتي سرگذشت كاري خود را توضيح مي‌دهيد به جاي استفاده از "ما" از "من" استفاده كنيد. آنها به مشاركتها و رفتارهاي شغلي شما علاقمند هستند نه  ديگران.
5 كليد اساسي كه در موقع پاسخ به سوالهاي رفتاري بايد بدانيد:
1- تصور كنيد در كلاس نگارش وانشاء هستيد
از الگوي (موقعيت، كار، عمل ، نتيجه) استفاده كنيد. وقتي به سوال رفتاري پاسخ مي‌دهيد مانند وقتي كه مي‌خواهيد انشاء بنويسيد لازم است راجع به موضوع در چارچوب مقدمه‌ (موقعيت و نوع كار)، متن اصلي (عملكرد) و پايان مطلب (نتيجه) بگوييد.
 - موقعيت يا شرايط كار مقدمه‌اي است كه به مديراستخدام جزئياتي را راجع به موضوعي كه شما مي‌خواهيد بگوئيد (چه وقت، كجا، با چه كسي) مي‌دهد.
- اقدامات يا رفتارهايي كه شما كرده‌ايد علت پرسيدن اين سوالات است. شما در آن موقعيت چه اقدام خاصي انجام داديد؟ چگونه مشكل را حل كرديد؟ اگر اشتباهي انجام داديد، آيا از آن درس گرفتيد و از تكرار آن اجتناب كرديد؟
- نتيجه بايد قابل اندازه‌گيري باشد. براي تبلور يك نتيجه ويژه از اقدامات انجام گرفته، از درصد، مقدار و ميزان پول و درآمد و واحد شمارش استفاده كنيد. به ياد داشته باشيد اين مطالبي كه گفته مي‌شود قابل كنترل است و به عنوان مطالبي است كه درگذشته واقعاً اتفاق افتاده است بنابراين براي اطمينان، حقايق را بررسي و مرور كنيد.
2- تمرين كنيد
سوالات مربوط به عملكرد خود در رابطه با شغل جديد را بنويسيد و با كسي كه مي‌تواند نقش مقابل را بازي كند تمرين كنيد. اين باعث مي‌شود موضوعات را خلاصه كنيد و در چارچوب الگوي نگارش بنويسيد تا اعتماد به نفس لازم را براي گفتن تمام مطالب مهم و تاثيرگذار به دست آوريد.
3- بهتر است قبل از پاسخ مكث كنيد
آمادگي نقش مهمي در پاسخ به سوالات رفتاري دارد اما ممكن است سوالي از شما بپرسند كه انتظارش را نداريد. اجازه بخواهيد كه فرصتي به شما داده شود تا فكرتان را جمع كنيد و سپس با دنبال كردن الگوي نگارش (مقدمه – موضوع – نتيجه ) به سوال پاسخ دهيد.
4- از توضيحات اضافي اجتناب كنيد
از موفقيت‌ها و اقدامات كاري گذشته صحبت كردن آسان است. مواظب باشيد ، خيلي از مواقع مصاحبه شونده چيزهايي را به داستانهاي شغلي‌اش اضافه مي كند. وقتي شما نتايج قابل اندازه‌گيري و خاص را ارائه داديد توقف كنيد. اگر مصاحبه‌گر كنجكاو و يا مجذوب شده باشد درخواست مي‌كند كه شما توضيح و اطلاعات بيشتر ارائه كنيد. 
 5- سؤال را با اظهارنظر ، تئوري و يا عبارات مبهم پاسخ ندهيد
هدف از سوالهاي رفتاري گذشته شغلي شما است. عقايد شما ، عقيده و نظر شماست و هيچ توضيحي در مورد آنچه كه شما درگذشته انجام داده‌ايد نمي‌دهد. ارائه نظر و تئوري هيچ ارزشي ندارد، كما اينكه ارزش تجربي معتبر هم ندارد . پاسخ مبهم، مدير استخدام را وادار مي‌كند كه حدس بزند و بيشتر مواقع آنها كنجكاو مي‌شوند كه اطلاعاتي را كه در پي آن هستند استعلام كنند. 
 ترجمه: افسانه شكوري


موضوعات مرتبط: فنون کاریابی
[ یکشنبه هفدهم مرداد 1389 ] [ 12:35 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
 تغييراساسنامه جديد تامين اجتماعي توسط مجلس لازم الاتباع است

وزير كار و امور اجتماعي در خصوص برگذاري اتخابات كانون‌عالي انجمن‌هاي صنفي كارگري و نيز احتمال بازنگري اساسنامه جديد سازمان تامين اجتماعي توسط نمايندگان مجلس شوراي اسلامي توضيحاتي ارائه كرد.
عبدالرضا شيخ الاسلامي، عصر روز گذشته در حاشيه مراسم توديع و معارفه مسوولان سازمان آموزش فني‌وحرفه اي در پاسخ به پرسش خبرنگار ايلنا مبني بر زمان برگذاري انتخابات كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارگري گفت: وزارت كار و امور اجتماعي در جريان برگذاري انتخابات تشكل‌هاي صنفي كارگري و كارفرمايي تنها وظيفه‌اي نظارتي دارد و هيچ نقش ديگري برعهده ندارد.
وي افزود: برابر قانون برگذاري انتخابات كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارگري بر عهده هيات موسس است و وزارت كار نيز به عنوان ناظر و ثبت كننده نتيجه اين انتخابات موظف است تا خود را با برگذار كنندگان انتخابات مورد نظر هماهنگ كند.
به گفته شيخ‌الاسلامي، تشكيل مجمع انتخابات نخستين هيئت مديره كانون عالي‌انجمن‌هاي صنفي كارگري در حال طي كردن روند و ترتيبات قانوني است و او اطلاع دقيقي از زمان قطعي تشكيل مجمع مورد نظر ندارد.
وزير كار يادآور شد كه وزارتخانه متبوعش به هيچ عنوان قصد دخالت غير قانوني در امور نهاد‌هاي صنفي از جمله كانون‌عالي انجمن‌هاي صنفي كارگري را ندارد.
شيخ الاسلامي همچنين به عنوان نايب رييس هيئت امناي سازمان تامين اجتماعي در پاسخ به پرسش ديگر خبرنگار ايلنا مبني بر احتمال تغيير اساسنامه كنوني سازمان تامين اجتماعي در مجلس شوراي اسلامي، گفت: اطلاع روشني از موضوع ندارم اما هر تغييري كه توسط نمايندگان مجلس در اساسنامه سازمان تامين اجتماعي صورت گيرد و به تصويب نهايي نيز برسد براي همگان لازم الاتباع است.
وی در خصوص رد طرح بهسازی قراردادهای موقت کار در مجلس نیز توضیح داد و گفت: بیشتر نمایندگان مجلس با بررسی هایی که انجام دادند به این نتیجه رسیدند که طرح بهسازی بیشتر از منفعت برای بازار کار زیان به همراه دارد بنابراین آن را نپذیرفتند به نحوی که می توان گفت منافع کارگران و کارفرمایان در طرح بهسازی تامین نمی‌شد.
وزیر کار گفت: برای افزایش ضریب امنیت شغلی کارگران در اطلاعیه قانون کار پیش بینی هایی انجام شده است ولی مسئله ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که قبل از قرارداد ایجاد شغل برای کارگر مهم است بنابراین طبق مفاد قانون کار تامین شغل را دنبال می کنیم.
شیخ الاسلامی با تاکید بر اینکه اگر طرح بهسازی مورد موافقت نمایندگان قرار می گرفت به این معنی بود که کارگر دیگر نتواند در مقابل فرصت شغلی بهتر کار خود را ترک کند چون در استخدام کارفرما است و این مسئله به نفع بازار کار نیست.
وی بازار کار سالم، منعطف و پویا را از ویژگی های یک اشغالزایی مثبت دانست وگفت: باید کارگر و کارفرما حق انتخاب داشته باشند ولی اگر نیروی کار به استخدام کارفرما درآید حق انتخاب وی سلب می شود و این مسئله ظاهرا به نفع کارفرما است ولی باید بدانیم که اگر کارفرما نتواند بنگاه خود را اداره کند همه نیروهای آن بیکار می شوند.
وزیر کار با اشاره به اینکه هم اکنون در بسیاری از کشورهای پیشرفته قراردادهای کاری به صورت موقت منعقد می شود گفت: اینکه برای کارگران بدنبال تضمین امنیت شغلی باشیم کافی نیست چون برای تامین سود و پایداری بنگاههای اقتصادی نیز برای کارفرمایان تضمینی وجود ندارد و باید این سئوال را پرسید که برای ثبات بنگاهها چه اقدامی صورت گرفته است.
شیخ الاسلامی در خصوص شرکت های خدماتی نیز با تاکید بر اینکه با دستور احمدی نژاد دستگاههای دولتی حق استفاده از نیروی پیمانکاری را ندارند گفت: ممکن است در بخش خصوصی و یا عمومی اقتصاد این نوع ارتباط کاری وجود داشته باشد که ما در آن تسلطی نداریم.
وی همچنین در خصوص نرخ بیکاری بهار 89 نیز با بیان اینکه این نرخ هنوز از سوی مرکز آمار ایران اعلام نشده است، گفت: منتظر می مانیم تا این نرخ از سوی این مرکز اعلام شود و من عادت به پیش بینی ندارم.
وزیر کار همچنين در پاسخ به پرسش ديگر خبرنگاران مبني بر مصوبات جلسه روز گذشته شوراي عالي كار گفت: در اين جلسه بر اعطای تسهیلات به بنگاههای زودبازده تا سقف 11هزار میلیارد تومان تاکید شد.
وي با تکلیفی خواندن تسهیلات 11 هزار میلیارد تومانی مصوب شورایعالی اشتغال در مورد زودبازده ها، گفت: 13 هزار میلیارد تومان نیز برای طرحهای جدید پیش بینی شده است كه پرداخت آن بر اساس تصمیمی است که از سال 84 از سوی دولت و با توفق بانک مرکزی صورت گرفته بود
شيخ‌الاسلامي با اعلام اینکه تا آذر ماه سال‌جاری بانکهای عامل موظف شده اند به موجب سهمیه تسهیلاتی خود منابع بانکی جدیدی را به زودبازده ها اختصاص دهند، اظهار داشت: منابع 11هزار میلیارد تومانی مربوط به طرح های نیمه تمامی هستند که در گذشته بخشی از تسهیلات را دریافت کرده اند ضمن اینکه طرحهای نیازمند سرمایه در گردش و آنهایی که به مرحله قرارداد رسیده بودند نیز جزء این گروه محسوب می شوند.
وی با تاکید بر اینکه تسهیلات اشتغالزایی جدید در پی تفاهمات قبلی در حال انجام است، تصریح کرد: اگر بنگاهی بخشی از تسهیلات خود را دریافت کرده باشد بر بانکها تکلیف است تا مابقی تسهیلات را نیز بپردازند چون در غیر این صورت با به تولید نرسیدن بنگاه، بانک نیز نخواهد توانست اقساط خود را دریافت کند.
شیخ الاسلامی با بیان اینکه تسهیلات نیمه کاره باید پرداخت شود، بیان داشت: حال این اقدام می تواند هر اسمی از تکلیفی تا غیرتکلیفی داشته باشند. بنابراین اگر بنگاه زودبازده نیاز به سرمایه در گردش دارد بدون تسهیلات تولید به چرخش در نخواهد آمد و اشتغال آن نیز محقق نمی شود.
وی از پذیرش اعطای تسهیلات جدید به زودبازده ها از سوی رئیس کل بانک مرکزی و تکلیف شدن این برنامه خبر داد و گفت: درجلسه اخير شوراي عالي اشتغال روز جاری در خصوص تقاضای تسهیلات از سوی بنگاههای جدید نیز تصمیم گیری شد و قرار است تا براي درخواست‌هاي جديد تسهیلاتی تا سقف 13هزار میلیارد تومان نیز به این منظور پیش بینی شود.
وزیر کار در خصوص طرح مشاغل خانگی گفت: دولت از طریق یک بسته‌ از فعاليت‌هاي اقتصادي كه شامل طرح های خود اشغالی، مشاغل خانگی، بنگاههای کوچک، متوسط و بزرگ بدنبال ایجاد رونق در بازار کار است.
شیخ الاسلامی افزود: به زودی با انجام اقدامات مقدماتی اولین جلسه ستاد مشاغل خانگی نیز در وزارت کار تشکیل می شود و از این طریق اساسنامه و چگونگی اداره جلسات ستاد نیز مشخص می شود. در هر صورت دعوت از نمایندگان دستگاههای مختلف و تشکیل جلسات نیاز به انجام کارهای مقدماتی است.

منبع :بازارکار


موضوعات مرتبط: اخبار
[ دوشنبه یازدهم مرداد 1389 ] [ 20:11 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
 شيخ الاسلامي : بسته کامل اصلاح قانون کار تا سه ماه آينده در مجلس
وزیرکار و اموراجتماعی گفت : قانون کار با جدیت در دست بازنگری و اصلاح است و تا سه ماه آینده بسته کاملی از اصلاح قانون کار به مجلس ارائه می شود .
عبدالرضا شیخ الاسلامی در حاشیه همایش کشوری مشاوران امور بانوان ادارات کل کار و امور اجتماعی و مراکز فنی و حرفه ای استان ها در مصاحبه با خبرنگار ما افزود: در اصلاح قانون کار ، موانع و محدودیت هایی که این قانون تاکنون داشته ، شناسایی و سعی شده است در اصلاحات رفع شود . وی گفت : موانع و مشکلاتی که قانون کار در20 سال گذشته بر سر کار در این کشور آورده است ، همچنان ادامه دارد و این قانون دارای نواقصی است که گاهی با حذف جزئیاتی از آن بخش مهمی از مشکلات بازار کار رفع می شود . وزیر کار و امور اجتماعی با طرح اینکه قانون کار ، نظام استاد و شاگردی را برچید ،گفت : ‌اگر این محدویت های قانون کار برداشته بشود هم آموزش ما شکل می گیرد و هم مقدار زیادی از بیکاری کاهش می یابد .
وی توجه به بهره وری در قانون کار ، رابطه مزد با بهره وری ، مزد منعطف ، امنیت شغلی ، وسعت بخشی به بازار کار ، انعطاف پذیری قابلیت انتخاب و حساسیت بازار به مولفه های موثر در بازار ، آموزش های مهارتی و فنی حرفه ای و توجه به مسائل فرهنگی و اجتماعی را از شاخص های مورد نظر در اصلاح قانون کار دانست .
شیخ الاسلامی درباره طرح حمایت از مشاغل خانگی هم گفت : قانون ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی که اواخر خرداد در مجلس شورای اسلامی تصویب شد ، پشتوانه محکمی در حمایت از مشاغل خانگی است . وی با اشاره به اینکه آیین نامه اجرایی این قانون در دست تدوین است ، گفت: به زودی نخستین جلسه ستاد حمایت از مشاغل خانگی تشکیل می شود . وزیر کار و امور اجتماعی افزود: هرچند این طرح منحصر به بانوان نیست اما بیشترین سهم از اجرای این طرح را بانوان دارند .
شیخ الاسلامی گفت: در سال نخست اجرای این طرح ، حدود200 هزار نفر تحت پوشش این طرح قرار می گیرند و برای سال آینده پیش می شود یک میلیون نفر تحت پوشش قرار گیرند . وی توسعه اشتغال ، کاهش قیمت تمام شده و افزایش قدرت رقابت تولید کشور در مقابل کالاهای خارجی ، افزایش توانمندی خانوارها در حوزه اقتصاد و معیشت ، صرفه جویی در سبد منافع ملی از جمله انرژی و وقت ، افزایش سطح رفاه عمومی و بهبود اقتصاد ملی را از فواید اجرای قانون حمایت از مشاغل خانگی برشمرد.
منبع :بازارکار

موضوعات مرتبط: اخبار
[ دوشنبه یازدهم مرداد 1389 ] [ 20:9 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
 
بخشنامه اجرايي بيمه كارگران ساختماني ابلاغ شد

خبرگزاري فارس: سازمان تأمين ‌اجتماعي با ارسال بخشنامه‌اي به واحدهاي اجرائي اين سازمان، ضوابط اجرايي قانون بيمه‌هاي اجتماعي كارگران ساختماني را ابلاغ كرد.


به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از پايگاه اطلاع رساني دولت، بر اساس اين بخشنامه، كارگر ساختماني فردي است كه به نحوي در رابطه با ايجاد، توسعه، تجديد بنا، تعميرات اساسي و تخريب ساختمان به طور مستقيم اشتغال داشته و مشمول مقررات خاصي از نظر بيمه و بازنشستگي نيست و با داشتن كارت مهارت معتبر از سازمان آموزش فني و حرفه‌اي كشور مي‌تواند با ارائه مدارك و مستندات (كارت مهارت، كدملي و...) نسبت به بيمه‌ پردازي خود اقدام كند.
افراد شامل اين قانون كارگران شاغل در كارهاي ساختماني و مؤسساتي كه عمليات ساختماني و انجام كار در آن با انعقاد قرارداد به پيمانكار واگذار مي‌شود، وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، مؤسسات و شركت‌هاي دولتي و وابسته به دولت، مؤسسات عمومي غيردولتي، شهرداري‌ها، بانك‌ها، مؤسسات عام‌المنفعه، كارخانجات داراي پروانه بهره‌برداري اعم از اينكه انجام كار را به پيمانكار واگذار كنند يا راسا انجام دهند. با توجه به اينكه مرجع تشخيص كارخانجات از ساير كارگاه‌ها، پروانه تأسيس يا بهره‌برداري صادره از سوي وزارت صنايع و معادن است، هستند.
حق‌بيمه كارگران پيمانكار يا مؤسسات ياد شده كماكان مطابق قانون تأمين‌اجتماعي مصوب 54 و اصلاحات بعدي آن و براساس مواد 28 و 38 قانون تأمين‌ اجتماعي وصول مي‌شود.
بر اين اساس حق بيمه‌اي كه اشخاص مذكور به هنگام دريافت پروانه ساختمان پرداخت كرده‌اند، جنبه علي‌الحساب داشته و در زمان محاسبه و وصول حق‌بيمه مربوطه طبق قانون تأمين‌اجتماعي مبالغ پرداختي بابت بيمه اجتماعي كارگران ساختماني به حساب آنها منظور و از حق‌بيمه محاسبه شده كسر مي‌شود.
در مواردي كه انجام كارهاي ساختماني مستلزم اخذ پروانه است، مراجع صادركننده پروانه ساختماني مكلفند صدور پروانه را منوط به ارائه رسيد پرداخت حق‌بيمه براي هر مترمربع سطح زير بنا كند و در اين خصوص صاحب پروانه طي فرم مربوطه به شعبه تأمين‌اجتماعي معرفي و پس از دريافت رسيد پرداخت، حق‌بيمه متعلقه را به حسابي كه شعب تأمين‌اجتماعي اعلام مي‌كند واريز تا از طريق شهرداري يا ساير مراجع ذي‌ربط نسبت به صدور پروانه ساختماني اقدام شود.
همچنين مراجع صدور پروانه درصورت احراز هرگونه تخلف در اين هزينه علاوه بر آنكه مسئول جبران خسارت وارد شده است با آنان طبق قوانين و مقررات مربوطه رفتار مي‌شود.
نرخ حق بيمه قابل پرداخت به ازاي هر مترمربع ساختمان كه برابر حاصل ضرب حق‌بيمه در حداقل دستمزد ماهيانه مصوب شوراي‌عالي كار در سال صدور پروانه است، تعيين مي‌شود.
ميزان حق‌بيمه سهم كارفرما نيز به ازاي هر پروانه ساختماني كه از حاصل ضرب نرخ حق‌بيمه در متراژ زيربناي مندرج در پروانه است، به دست مي‌آيد.
در مناطقي كه ارزش معاملاتي عرصه هر مترمربع مشخص نشده باشد و يا فاقد ارزش معاملاتي باشد، حق‌بيمه سهم كارفرما به ازاي هر مترمربع مربوط به پروانه ساختماني براساس نرخ ساير مناطق مشابه كه قيمت روز آنها معادل هم هستند، محاسبه مي‌شود.
واحدهايي كه در مناطق كمتر توسعه‌يافته بر اساس مصوبات دولت ايجاد مي‌شوند از 50 درصد حق‌بيمه محاسبه شده سهم كارفرمايي معاف هستند.
بر اساس اين قانون كارگران ساختماني پس از ثبت‌نام و ارائه كدملي و تكميل مدارك شناسايي با پرداخت حق‌بيمه با نرخ هفت درصد مشمول قانون مذكور مي شوند و بايد حق‌بيمه هر ماه را حداكثر تا آخرين روز ماه بعد به شعب تأمين‌اجتماعي پرداخت كنند.
تعهدات قانوني قابل ارائه به كارگران ساختماني، حمايت در برابر حوادث و بيماري‌ها، پرداخت غرامت دستمزد، پرداخت مستمري از كارافتادگي، بازنشستگي و فوت است كه بيمه‌شده درصورت احراز شرايط مي‌تواند از اين مزايا استفاده كند.

منبع :بازارکار


موضوعات مرتبط: اخبار
[ چهارشنبه ششم مرداد 1389 ] [ 14:17 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
 كاهش سهم بيمه كارفرما در طرح بيمه بيكاري براي حمايت از توليد

عضو كميسيون اجتماعي مجلس با بيان اينكه نمايندگان از اصلاحات قانون كار بي‌اطلاع هستند، در مورد طرح بيمه بيكاري مجلس گفت: يكي از ويژگيهاي اين طرح كاهش سهم بيمه كارفرما به منظور افزايش توليد است.
داريوش قنبري در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي باشگاه خبري فارس «توانا»، با اشاره به لايحه اصلاح قانون كار‌ اظهار داشت: از سال‌هاي گذشته بحث اصلاح و ارائه قانون كار به مجلس مطرح بوده است اما تاكنون خبري از نهايي شدن آن توسط دولت نيست.
وي ادامه داد: نمايندگان از جزئيات و تغييرات قانون كار اطلاعي ندارند و عملأ از طرف دولت لايحه‌اي ارائه نشده است.
عضو كميسيون اجتماعي با بيان اينكه قرار بود لايحه اصلاح قانون كار به مجلس هفتم ارائه شود، گفت: بنا به دلايل نامشخص تاكنون خبري از اصلاح قانون كار نيست اما اخيراً وزير كار و امور اجتماعي از ارائه اين لايحه تا ماه آينده به مجلس خبر داده است.
به گفته نماينده مجلس هشتم تاكنون در مورد اصلاح و تغيير قانون كار از نمايندگان مجلس به خصوص كميسيون اجتماعي كه متولي اين موضوع است، ‌درخواست هم‌انديشي و همكاري نشده است.
طرح بيمه بيكاري مجلس ناهنجاري‌هاي جامعه را كاهش مي‌دهد قنبري در مورد طرح بيمه بيكاري و بيمه متقاضيان كار گفت: ايجاد اشتغال وظيفه دولت‌ها براي آحاد مردم است.
نماينده مجلس هشتم با اشاره به اينكه بخشي از جمعيت فعال كشور غيرشاغل و زير خط فقر قرار دارند و افزود: با توجه به محروميت اين افراد از حداقل‌‌هاي معيشتي، اين قشر در جامعه بايد از سوي دولت مورد توجه خاص قرار گيرند.
وي با بيان اينكه پرداخت حداقل‌هاي زندگي در كشورهاي توسعه يافته يك رويه محسوب مي‌شود، گفت: اين طرح افراد متقاضي كار را تحت پوشش اجتماعي و بيكاري قرار مي‌دهد.
قنبري با بيان اينكه بسياري از ناهنجاري اجتماعي ريشه در غفلت از ايجاد اشتغال ‌دارد، تصريح كرد: بيكار بودن افراد در جامعه موجب افزايش ناهنجاري‌ و مشكلات خاص از جمله اعتياد در جامعه مي‌شود.
به گفته وي، بررسي جزئيات و اصطلاحات طرح بيمه بيكاري در كميسيون اجتماعي بايد دنبال شود و در صورت تصويب در اين كميسيون، در نهايت مهرماه به صحن علني مجلس ارائه مي‌شود.
عضو كميسيون اجتماعي در مورد رابطه ايجاد اشتغال و پرداخت بيمه بيكاري به متقاضيان كار، اظهار داشت: به طور يقين قانون شدن اين طرح براي دولت هزينه‌هاي مالي دارد كه عملأ بازدهي در سطح توليد نيز ندارد و مي‌تواند موجب عزم بيشتر دولت براي ايجاد اشتغال در كشور شود.
وي ادامه داد: احساس مسئوليت بيشتر دولت در قبال پرداخت هزينه بيمه بيكاري موجب توسعه اشتغال در كشور است.
قنبري درباره كاهش سهم بيمه كارفرما در طرح بيمه بيكاري مجلس، اظهار داشت: هدف از اين موضوع كاهش بار مالي از دوش كارفرما و توجه به رونق توليد است.
به گزارش فارس هفته گذشته وزير كار و امور اجتماعي در جمع خبرنگاران خبر از 100 تغيير جزئي و كلي در قانون كار داد و گفت: كمتر از يك ماه ديگر لايحه اصلاح قانون كار براي تصويب به مجلس شوراي اسلامي ارسال مي‌شود.

منبع :بازارکار 


موضوعات مرتبط: اخبار
[ چهارشنبه ششم مرداد 1389 ] [ 14:6 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
 دفاعيه محجوب از طرح منتفي شده قراردادهاي موقت كار

عضو كميسيون اجتماعي مجلس با بيان اينكه طرح بيمه متقاضيان كار موجب فراهم شدن بستر خلاقيت و نوآوري در جامعه است، گفت:‌ طرح قرارداد موقت كار ضد اشتغال و توليد نيست و چنين تفكراتي در اقتصاد نوين كهنه شده است.
عليرضا محجوب در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي باشگاه خبري فارس «توانا»، با اشاره به خروج كليات طرح بهسازي قراردادهاي موقت كار و شركت‌هاي پيمانكار نيروي انساني از دستور كار مجلس، اظهار داشت: با توجه به اينكه امنيت شغلي كارگران در جامعه يكي از نگراني‌هاي نمايندگان در مجلس‌هاي دوره‌هاي قبل و حال است، اين طرح پس از مذاكرات يازده‌ ماهه و دعوت گروه‌هاي ذي نفع از دستور كار مجلس خارج شد.
وي ادامه داد: اين طرح با بررسي‌ها و كارشناسي‌هاي متوالي و انجام تغييرات متعدد مي‌توانست منافع گروه‌هاي مختلف در جامعه را تأمين كند.
عضو كميسيون اجتماعي مجلس در پاسخ به اين سؤال كه برخي معتقدند اين طرح ضد توليد و اشتغال است، ضمن رد اين موضوع، گفت: مكلف كردن كارفرما به تأمين امنيت شغلي كارگر ضد توليد نيست و افرادي كه چنين ديدگاهي دارند يك روي سكه را مي‌بينند.
اين نماينده مجلس افزود: امنيت شغلي براي كارگر موجب قوام توليد و كار براي كارفرما مي‌شود.
به گفته وي در حال حاضر واحد‌هايي وجود دارند كه به علت نبود امنيت شغلي كارگر، توليد مناسبي نداشته و ورشكست شده‌اند، در صورتي كه امنيت براي كارگر به مثابه امنيت توليد در كارگاه است.
محجوب با بيان اينكه ديدگاه و اظهارات مخالفان امنيت شغلي كارگر در حقيقت ادامه تفكر و نظريات "آدام‌اسميت " و اقتصاد غرب است، تصريح كرد: چنين مباحثي در اقتصاد دنيا كهنه شده است.
عضو كميسيون اجتماعي مجلس اجراي طرح بهسازي قراردادهاي كار را تنها راه امنيت شغلي و رونق توليد ندانست و بيان داشت: زماني كه امنيت شغلي برقرار شود ارتقاء بهره‌وري نيروي كار مفهوم پيدا مي‌كند و اين موضوع در اقتصاد غيرقابل انكار است.
‌محجوب با اشاره به اينكه امنيت شغلي محور توليد و اشتغال است، توضيح داد: شركتي مانند پژو فرانسه داراي 18هزار كارگر قرارداد دائم، 2 هزار موقت و چهار هزار پيمانكار است و اين تركيب نشان مي‌دهد كه امنيت شغلي يكي از ملاك‌هاي واقعي توليد در اين كمپاني‌هاي بزرگ محسوب مي‌شود.
وي خاطرنشان كرد: توليد، سود، اقتصاد پايدار در كنار شغل پايدار مفهوم مي‌يابد و ناامني هيچگاه سود پايدار را به همراه نخواهد داشت.
وي در پاسخ به اين سؤال كه آيا مي‌توان به جاي دائمي كردن كارگر براي رونق توليد و اشتغال سهم بيمه كارفرما را كاهش داد، ‌گفت: بحث تأمين اجتماعي و پرداخت آن از سوي كارفرما و دولت موجب حراست و صيانت از نيروي كار است و هرگونه كاستي در اين زمينه قابل قبول نيست.
اين نماينده مجلس هشتم تأكيد كرد: موضوع تحقيق و تفحص از سازمان تأمين اجتماعي موجب تسهيل و روان شدن قوانين بيمه در اجراي كار است.
 طرح بيمه بيكاري و بيمه متقاضيان كار در راستاي امنيت شغلي است محجوب در مورد طرح بيمه بيكاري مجلس براي كارجويان متقاضاي كار، تصريح كرد: يكي از عوامل مهم در اين طرح بحث صيانت از نيروي كار و تأمين امنيت رواني و اجتماعي در جامعه است كه در صورت عدم تحقق اين اهداف، هزينه‌هاي اجتماعي براي كشور در پي دارد؛ بحث امنيت شغلي كه از دستور كار مجلس خارج شد را بايد در همين راستا تلقي كرد.
به گفته محجوب در جامعه‌اي كه جوانان از نبود كار دچار نااميدي و يأس شده‌اند نمي‌توان توقع خلاقيت نوآوري و ابتكار داشت.
وي يكي از اهداف تحت پوشش قرار دادن افراد جوياي كار در طرح جديد مجلس را پايدار‌سازي اقتصاد دانست و اظهار داشت: پايداري در روابط و مباحث كلان سياسي، اقتصادي و اجتماعي و فرهنگي موجب برطرف شدن عدم تعادل در مباحث مي‌شود.
به گفته عضو كميسيون اجتماعي، اين طرح تأكيد دارد دولت طبق قانون اساسي به تعهد ايجاد اشتغال در جامعه پايبند باشد و در كنار اين موضوع كارجوي متقاضي كار را تحت پوشش بيمه قرار دهد.
وي ادامه داد:‌ تأمين اعتبار اين طرح در صورت تصويب از طريق هدفمند سازي يارانه‌ها پيش‌بيني‌ شده است.

منبع :بازارکار


موضوعات مرتبط: اخبار
[ دوشنبه چهارم مرداد 1389 ] [ 14:46 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
 وزير کار: ميزان افزايش حقوق کارگران و کارمندان منطقي است

وزير کار و امور اجتماعي ميزان افزايش حقوق در نظر گرفته شده براي کارکنان و کارگران را منطقي دانست و گفت: اين افزايش با حضور نمايندگان تشکل هاي کارفرمايي و کارگري مصوب شد و به همين خاطر انتظار مي‌رود سال 89 سال آرامي در حوزه کارگري باشد.
به گزارش خبرنگار سياسي ايرنا، عبدالرضا شيخ الاسلامي شامگاه يکشنبه در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران خاطر نشان کرد که در شوراي عالي کار ميزان افزايش حقوق کارمندان شش درصد و براي کارگران حداقل پانزده درصد مصوب شد.
وزير کار درباره حذف شرکت هاي واسطه اي نيز اظهار داشت: شرکت هاي واسطه اي که نيروي انساني مورد نياز شرکت هاي دولتي را تامين مي‌کنند بايد حذف شوند و شرکت هاي دولتي بايد به طور مستقيم با اين افراد قرارداد کاري منعقد کنند.
شيخ الاسلامي در عين حال افزود: اين افراد همچنين مي‌توانند با تشکيل تعاوني به صورت مستقيم با دستگاه دولتي قرارداد کاري منعقد کنند.
وي در پاسخ به سوالي مبني بر اين که چرا حذف شرکت هاي پيمانکاري در برخي استان ها اجرايي نشده است؟ اظهار داشت: حذف اين شرکت ها مصوبه دولت است و بخشنامه آن با همه استان ها ارسال شده است.
وي با تاکيد بر اين که تا کنون کارهاي خوب و زيادي در اين زمينه صورت گرفته است گفت: در برخي موارد به خاطر مسايلي از جمله اتمام مدت قرارداد اين شرکت ها به تاخير افتاده است زيرا تنها چند ماه به پايان قرارداد آنان باقي مانده بود و قرار شد حذف اين واسطه ها با اتمام اين مدت عملياتي شود.
وزير کار خاطر نشان کرد که حذف شرکت هاي پيمانکاري مدت هاي زيادي به يک معضل در حوزه کار تبديل شده بود ولي اقدامي براي حذف آنان صورت نگرفته بود.

منبع :بازارکار


موضوعات مرتبط: اخبار
[ دوشنبه چهارم مرداد 1389 ] [ 14:41 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
 
چه پرسش‌هايي بايد در هنگام انجام مصاحبه بپرسيم؟

1- مقدمه

   انجام مصاحبه عبارتست از هنر پرسيدن پرسش‌هاي درست و به دقت گوش‌دادن به آنچه كه مصاحبه‌شونده مي‌گويد و هم‌چنين چيزهايي كه مصاحبه‌شونده نمي‌گويد. هنگام مصاحبه يك داوطلب كار، توصيه‌هاي زير را به خاطر داشته باشيد:

* پرسش‌هايي بپرسيد كه بر سابقه، دانش فني و عمومي روزآمد و مهارتهاي انساني مربوط به پست شغلي تمركز مي‌كنند.

* پرسش‌هاي باز بپرسيد تا فضاي گفتگو دوطرفه بين مصاحبه‌كننده و مصاحبه‌شونده ايجاد شود.

* براي مصاحبه فضايي آرام و كاري ترتيب دهيد. جوي كه هنگام مصاحبه ايجاد مي‌كنيد تأثيري بسزايي در ايجاد تبادل ايده‌ها خواهد داشت. به گونه‌اي برخورد نكنيد انگار كه شما كارهاي مهم‌تري نسبت به مصاحبه داريد يا اينكه تمام روز را در حال مصاحبه كردن هستيد.

* مصاحبه را با توضيح در خصوص هدف مصاحبه و آنچه كه مي‌خواهيد به آن برسيد آغاز كنيد.

* پيش از مصاحبه خود را آماده كنيد. اطلاعات زيادي حاصل از مقايسه يك داوطلب با ديگر داوطلبان يا پيروي از تعصب‌هاي شخصي، موجب سردرگمي شما خواهد شد. قبل از انجام مصاحبه خود و افكار خود را براي انجام يك مصاحبه منصفانه آماده كنيد.

* به خاطر داشته باشيد كه به دقت گوش دهيد و به خوبي يادداشت‌برداري كنيد.

2- انواع مصاحبه

   در خصوص نوع مصاحبه‌اي كه انجام مي‌دهيد تصميم‌گيري كنيد

* مصاحبه ساخت‌نيافته: شكل مصاحبه و پرسش‌ها به عهده مصاحبه‌كننده خواهدبود.

* مصاحبه ساخت‌يافته: از فهرستي از پرسش‌هاي از پيش تعيين‌شده استفاده مي‌شود و اين پرسش‌ها از تمام مصاحبه‌شوندگان پرسيده مي‌شود (فهرست معمولاً مكتوب است).  ممكن است اين پرسش‌ها پيش از انجام مصاحبه به تمام مصاحبه شوندگان ارسال شود تا پس از دريافت پاسخ‌ها به عنوان مبناي مقايسه مورد استفاده قرار گيرند.

* مصاحبه براي شرايط كاري: تمركز بر رفتارهاي مورد نياز در يك كار خاص است كه بر موفقيت‌آميز بودن آن كار تأثير مي‌گذارند. براي مثال ممكن است از داوطلب بخواهيد كه سبك برقراري ارتباط خود را در كاري كه به طور معمول نيازمند تعامل داوطلب با مردم است، توصيف كند.

3- پرسش‌ها

   فهرست زير شامل پرسش‌هاي خوبي است كه مي‌توانند اطلاعات ضروري براي ارزيابي داوطلب را دريافت كنند:

* سوابق خود را به طور خلاصه بيان كنيد.

* با تغيير به يك پست كاري جديد مي‌خواهيد به چه چيزي برسيد؟

* سوابق كاري شما چگونه شما را براي شغل جديد آماده كرده است؟

* كار فعلي يا قبلي خود را توصيف كنيد. موفقيت شما چه بوده است؟ مواردي كه در آنها بهبود پيدا كرده‌ايد چيستند؟

* مدير يا سرپرست قبلي خود را توصيف كنيد. در چه مواردي شبيه به او هستيد؟ در چه مواردي با او تفاوت داريد؟

* يك تجربه ناخوشايند يا استرس‌زا در محيط كاري خود را بيان كنيد. چگونه آن را برطرف ساختيد؟

* چالش‌هاي كار فعلي يا قبلي خود را توصيف كنيد. با اين چالش‌ها چگونه برخورد مي‌كنيد؟

* آيا برنامه‌ريزي يكي از وجوه مهم كاري قبلي شما بوده است؟ چه وقت و چگونه برنامه‌ريزي مي‌كنيد؟

* سبك تصميم‌گيري خود را شرح دهيد. (براي مثال، آيا با همكاران مشورت مي‌كنيد، مطالب مرتبط با موضوع تصميم‌گيري را مطالعه مي‌كنيد، از رئيس خود مي‌پرسيد يا خود به تنهايي تصميم‌گيري مي‌كنيد؟).

* روش برقراري ارتباط با ديگر كارمندان را شرح دهيد.

* سبك رهبري خود را توصيف كنيد.

* تجارب يادگيري مهم زندگي شما تا به الان چه مواردي است؟

* شرايطي را كه در آن به بهترين شكل كار مي‌كنيد توصيف كنيد.

* در حال حاضر در چه طرح‌هاي توسعه‌اي كار مي‌كنيد؟

   

   علاوه بر اين، پرسش‌هايي شخص درباره وجوه فني كار بپرسيد. به آنچه كه مصاحبه‌شونده در خصوص هريك از ويژگي‌هاي زير اشاره مي‌كند خوب گوش كنيد:

* توانايي حل مسئله ،توانايي رهبري ، طرز تلقي مثبت ، توانايي همكاري ، توجه به ديگران ، سبك برقراري ارتباط ، صداقت ، گوش دادن ، تماس چشمي ضعيف ، مهارتهاي سازماني ، مشكلات احتمالي با اختيار و اقتدار ، احساسات منفي،  كنترل ،  خودمحوري ، بي‌علاقگي ، كم‌تجربگي ،  مزاحمت‌ها ، عصبي بودن ، عدم سازماندهي ، شكايت

4- مراجع تأييد داوطلب

   بعد از مصاحبه، خوب است كه با سه تا چهار نفر از مراجع تأييد كه داوطلب اشاره كرده است صحبت كنيد تا از صحت اطلاعات داوطلب اطمينان حاصل كنيد. پرسش‌هايي كه مي‌توان از مراجع تأييد پرسيد عبارتند از:

* مسئوليت‌هاي داوطلب در آخرين كارش چه بوده است؟

* آيا داوطلب از عهده مسئوليت‌ها برآمده است؟

* اصول اخلاقي كار داوطلب چيست؟

* داوطلب در شرايط فشار چگونه كار مي‌كند؟

* داوطلب چگونه با همكاران و سرپرست خود تعامل مي‌كند؟

* آيا مطلب خاصي مورد توجه در خصوص داوطلب به نظر شما مي‌رسد؟

* چرا اين فرد را استخدام كرديد؟

* داوطلب چگونه با ديگران ارتباط برقرار مي‌كند؟

* اگر داوطلب در جلسه‌اي باشد، آيا متفاوت از بقيه رفتار مي‌كند؟

      با به دست آوردن يك تصوير تركيبي از چند نفر مرجع تأييد، علاوه بر كسب اطمينان از آنچه كه داوطلب به شما گفته است مي‌توانيد از تضاد شخصيت نيز جلوگيري كنيد. براي مثال اگر يك مرجع بگويد كه كار كردن با داوطلب مشكل است اما سه مرجع ديگر بيان كنند كه وي يك همكار تيمي بسيار خوب است شما فرض خواهيد كرد مسئله مربوط به مرجع اول است نه به داوطلب.

5- مثالي از مصاحبه

1. به طور كلي سوابق كاري خود را شرح دهيد. بيست و سه سال سابقه به عنوان مهندس عمليات و مدير كارخانه، كار در امور طراحي، راه‌اندازي كارخانه و مديريت كيفيت.

2. توانايي و مهارتهاي خود را به عنوان يك سرپرست شرح دهيد. من به خوبي با ديگران ارتباط برقرار مي‌كنيم، مي‌دانم كه چگونه فرايندها را مديريت كنم و توانايي زيادي در ياددادن و هدايت ديگران دارم.

3. سبك كاري و سبك رهبري خود را بيان كنيد. دوست دارم با افرادي كار كنم كه بفهمند كه چه چيزي مورد انتظار است و بپذيرند كه بايد پاسخگو باشند.

4. به چه روشي ارزيابي عملكرد مي‌كنيد؟ آرمانها و اهداف را تعيين مي‌كنم و اهداف عملكرد را به گونه‌اي تنظيم مي‌كنم كه قابل اندازه‌گيري بوده و توسط سرپرست و كارمند درك شود.

5. چگونه مسائل و موضوعاتي كه در طول روز پيش مي‌آيد را حل مي‌كنيد؟ اطلاعات جمع‌آوري مي‌كنم و آنها را در خصوص مسائل يا موضوعات ارزيابي مي‌كنم.

6. فكر مي‌كنيد فشار اصلي وارده به يك مدير كارخانه چيست؟ موضوعات كاركنان كه مربوط به كار معمول آنها نمي‌شود.

7. چه استراتژي يا روشي براي مواجه با فشارهاي مربوط به كار اتخاذ مي‌كنيد؟ اطلاعات جمع‌آوري و ارزيابي مي‌كنم و موارد غيرمنتظره را در نظر مي‌گيرم.

8. نوع مهارتهاي سرپرستي را كه شما در كارتان بدست آورده‌‌ايد توصيف كنيد. افراد دوست دارند كه با آنها منصفانه برخورد شود (نه هميشه يكسان، بلكه منصفانه). برقراري ارتباط براي عمليات موفق كليدي است. به افراد ياد بده كه كارشان را انجام دهند و آنها را پاسخگو تربيت كن.

9. توضيح دهيد چرا يك مدير كارخانه اثربخش هستيد. من كاركنان را خوب آموزش مي‌دهم و به آنها مي‌فهمانم كه چه چيزي از آنها انتظار مي‌رود.

10.  چه پيشنهاداتي در آخرين پست كاري خود ارائه كرديد؟ تغيير روش توليد قطعه و ايجاد تنوع در تركيب رنگ.

11.  مهارتهاي سازماني خود را توصيف كنيد. من معتقد به برنامه‌ريزي هستم و كار را از طريق برنامه دنبال مي‌كنم.

12.  دليل اصلي ترك كار فعلي يا قبلي چيست؟ به خاطر مسائل مربوط به سلامت جسمي و عدم توافق با رئيس.

13.  فكر مي‌كنيد چه تجاربي در طول پست‌هاي كار قبلي بدست‌ آوريد كه باعث شدند شما به عنوان مدير كارخانه پذيرفته شويد؟ افراد سازمان عناصر كليدي سازمان هستند و كاركنان مي‌توانند بين موفقيت و شكست تفاوت ايجاد كنند.

14.  يك شرايط ناخوشايند يا استرس‌زا در پست‌هاي قبلي شما چه بوده است و چگونه با آن برخورد كرده‌ايد؟ مجبور شدم كه يك كارمند را به خاطر نزاع در كارخانه اخراج كنم.

15.  دوست داريد با دريافت پست جديد چه كار كنيد؟ من علاقمند به كار عنوان مدير كارخانه هستم تا مهارتهايي را كه در طول بيست و سه سال كسب كرده‌ام بكار بندم.

   توجه كنيد كه پاسخ‌هاي اين فرد خلاصه، مستقيم و خيلي كاري و رسمي است. تجارب شخصي ارائه نمي‌شود. اين مصاحبه چيزي در مورد احساسات و افكار مصاحبه‌شونده خارج از حوزه پرسش‌ها ارائه نمي‌كند.

   اين نوع مصاحبه كتبي مي‌تواند در مقايسه پاسخ‌هاي داوطلبان خيلي سودمند باشد. پس از مرور پاسخ‌ها، مصاحبه‌كننده مي‌تواند يك مصاحبه براي شرايط كاري يا مصاحبه ساخت نيافته با داوطلبان نهايي انجام دهد.

------------------------------------------------------------------------

  منبع: Gatto, R.P. 2000. The smart manager's F.A.Q. guide: a survival handbook for today's workplace. San Francisco: Jossey-Bass

منبع : سايت "راهكار مديريت"

شما مي‌توانيد اين مطلب را در سايت‌هاي ديگر با ذكر منبع و درج لينك نقل كنيد.

منبع : سايت راهكارمديريت http://www.mgtsolution.com/

نويسنده: ركس پي گاتو

 مجيد اميدوار


موضوعات مرتبط: فنون کاریابی
[ دوشنبه چهارم مرداد 1389 ] [ 14:39 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
سرپرست سازمان فني‌ و حرفه‌اي كشور:
اعتبار گواهينامه‌هاي فني‌‌وحرفه‌اي پنج ساله شد

خبرگزاري فارس: سرپرست سازمان فني‌ و حرفه‌اي كشور با بيان اينكه مدت زمان اعتبار گواهينامه‌هاي مهارتي پنج ساله خواهد بود، گفت: پس از گذشت شدن اين مدت، تعيين صلاحيت افراد مورد بازبيني قرار مي‌گيرد.


به گزارش باشگاه خبري فارس «توانا»، به نقل از سازمان آموزش فني و حرفه‌اي كشور، سرپرست اين سازمان، آموزش‌هاي مهارتي فني و حرفه‌اي را گامي مهم و مؤثر در راستاي ارتقاء كيفيت، كاهش ضايعات و دستيابي به امنيت، رفاه و عزت نفس براي شخص داراي مهارت دانست.
امير‌محمد پرويز افزود: در دنياي كنوني از افراد داراي مهارت به عنوان اشخاص جهان شمول و از افراد فاقد مهارت تحت عنوان اشخاص بدون هويت ياد مي‌كنند.
وي يكي از اهداف بزرگ آموزش‌هاي مهارتي را تبديل دانايي به توانايي در جوانان دانست و ادامه داد: آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي نه تنها در داخل كشور بلكه در تمام دنيا نيز جايگاه واقعي خود را پيدا كرده است.
وي به تعريف بازده زماني براي گواهينامه‌هاي فني و حرفه‌اي اشاره كرد و افزود: به دليل گذر و تغيير جهان و پيشرفت آن، اعتبار گواهينامه‌هاي مهارتي فني و حرفه‌اي حداكثر پنج ساله خواهد بود كه پس از آن فرد بايد در آزمون تعيين صلاحيت، مجدداً شركت كند.
سرپرست سازمان آموزش فني و حرفه‌اي كشور گسترش آموزش‌هاي مهارتي در همه سطوح را خواستار شد و گفت: با تشكيل سازمان ملي مهارت، تمامي آموزش‌هاي فني در سطح كشور از يك مديريت و برنامه درسي واحد تبعيت خواهند كرد كه در اين خصوص‌، مصوبه شوراي عالي اداري نيز ابلاغ شده است.

خبرگزار فارس


موضوعات مرتبط: اخبار
[ یکشنبه سوم مرداد 1389 ] [ 18:38 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
 
مديركل كاريابي‌هاي وزارت كار در گفت‌وگو با فارس خبر داد:
برخورد سليقه‌اي تأمين اجتماعي در اجراي يك قانون؛ كاهش سالانه 15 هزار شغل

خبرگزاري فارس: مديركل كاريابي‌ها و هدايت نيروي كار وزارت كار با اشاره به توقف اجراي قانون معافيت سهم بيمه كارفرما در قبال ايجاد اشتغال مازاد از سوي تأمين اجتماعي،‌ گفت: سياست‌هاي دوگانه اين سازمان، در سال جاري موجب كاهش 30 درصدي ايجاد اشتغال در زمينه اجراي ماده 103 قانون برنامه چهارم شده است.


علي‌رضا ولي‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي باشگاه خبري فارس «توانا»، با بيان اينكه ماده 103 قانون برنامه چهارم يكي از سياست‌هاي تشويقي دولت براي رفع عدم تعادل ميان عرضه و تقاضاي نيروي كار است، اظهارداشت: يكي از سياست‌هاي موفق بازار كار كه از ابتداي برنامه سوم توسعه تاكنون اجرا شده و نتايج حاصل از آن موجبات تأثير‌گذاري مناسبي در كاهش نرخ بيكاري در كشور ايجاد كرده است، اجراي ماده 49 قانون برنامه سوم و تنفيذي در ماده 103 قانون برنامه چهارم توسعه است.
وي ادامه داد: بر اساس اين قانون كارفرمايان كارگاه‌هاي توليدي و خدماتي كه اقدام به به‏كارگيري نيروي كار جديد از بين جويندگان كار ثبت نام شده نزد مراكز كاريابي خصوصي و دولتي كنند، از معافيت‌هاي بيمه‌اي و تخفيفات مالياتي در اين قانون بهره‌مند مي‌شوند.
مديركل كاريابي‌هاي وزارت كار و اموراجتماعي با بيان اينكه اجراي ماده 103 قانون برنامه چهارم طبق سنوات گذشته طي ماه‌هاي اخير از سوي سازمان تأمين اجتماعي متوقف شده است، گفت: تاكنون وزارت كار براي اجراي اين سياست تشويقي در راستاي ايجاد اشتغال در كشور نامه‌نگاري‌هاي متعددي با سازمان تأمين اجتماعي انجام داده اما تاكنون همكاري لازم در خصوص رفع اين مشكل صورت نگرفته است.
وي افزود: سازمان تأمين اجتماعي در دستورالعمل اجرايي مربوطه، ملاك اجراي اين قانون را مشخص بودن تعداد نيروي كار در مجوز صدور تأسيس كارگاه‌ يا اولين بازرسي به عمل آمده از كارگا‌ه‌هايي مي‌داند كه از سال 84 به بعد يا در طول اجراي برنامه چهارم تأسيس شده‌اند.
ولي‏پور خاطرنشان كرد: براي واحدهايي كه تعداد نيروي كار آنها در جواز بنگا‌ه قيد نشده باشد، اولين بازرسي‌هاي تأ‌مين اجتماعي ملاك اجراي قانون فوق است اما سازمان تأمين اجتماعي از آغاز سال تاكنون تنها كارگاه‌هايي را مشمول ماده 103 قانون برنامه چهارم مي‌داند كه تعداد نيروي كار در مجوز كارگاه مشخص باشد.
به گفته ولي‌پور اين در حالي است كه اغلب كارفرمايان واحد‌هاي توليدي فاقد جواز تأسيس بوده و يا در جواز تأسيس آنها تعداد نيروي كار قيد نشده است.
مدير كل كاريابي‌هاي وزارت كار تأكيد كرد: پيش از اين ملاك استفاده كارفرمايان براي معافيت سهم بيمه كارفرما از طريق ايجاد اشتغال مازاد، اولين بازرسي كار انجام شده از بنگاه‌ها بود كه در حال حاضر اين مورد اجرا نمي‌شود.
به گفته وي سازمان تأمين اجتماعي در حالي از اجراي بخشي از اين ماده سرباز مي‌زند كه نظر حقوقي معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري به اجراي كامل قانون صراحت دارد.
وي عملكرد سازمان تأمين اجتماعي راجع به اجراي قانون تشويقي ايجاد اشتغال را دوگانه ارزيابي و تصريح كرد: عدم اجراي اين موضوع مشكلات زيادي را براي كارفرمايان و ادارات كار و امور اجتماعي به وجود آورده است.
مديركل كاريابي‌هاي وزارت كار خاطرنشان كرد: ادامه روند موجود موجب تحميل جرايم سنگين از سوي تأمين اجتماعي براي كارفرما مي‌شود كه در نتيجه موجب اخراج كارگران از كارگاه‌ خواهد شد.
ولي‎پور با بيان اينكه در سه ماه اول سال 87 تعداد 21 هزار و 459 نفر از طريق اجراي ماده 103 قانون برنامه چهارم مشغول به كار شده‌اند، اظهار داشت: طي سه ماه اول سال گذشته ميزان اشتغال ايجاد شده از طريق اين ماده 27 هزار و 482 نفر بوده است كه نشان از رشد 30 درصدي دارد.
وي افزود: روند رشد حداقل 30 درصدي از اجراي ماده 103 برنامه چهارم در حالي براي اين موضوع پيش‌بيني مي‌شود كه طي سه ماه اول سال جاري ميزان اشتغال به 22 هزار و 180 نفر كاهش يافته است و در صورتي كه اين ماده طي سال جاري به درستي اجرا شده بود 15 هزار شغل طي ما‌ه‌هاي اخير ايجاد مي‌شد.

منبع :خبرگزاری فارس


موضوعات مرتبط: اخبار
[ یکشنبه سوم مرداد 1389 ] [ 18:36 ] [ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی نوآور ]
<< مطالب جدیدتر ........ مطالب قدیمی‌تر >>

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

برچسب‌ها وب
امکانات وب